Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи є шанси в «Революції світла»?

За ігнорування власних позицій малий бізнес погрожує новою кризою
18 листопада, 2010 - 00:00
УЧАСНИКИ АКЦІЇ ПРОТЕСТУ ПОКИ ЩЕ СПОДІВАЮТЬСЯ НА КОМПРОМІСНИЙ ВАРІАНТ З БОКУ ЯКЩО НЕ НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ, ТО ПРЕЗИДЕНТА / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Прем’єр-міністр України Микола Азаров уже доручив невідкладно приступити до розробки документів, необхідних для затвердження після набрання чинності Податковим кодексом. «Я прошу Міністерство фінансів, Державну податкову адміністрацію, інші міністерства та відомства, яких це стосується, терміново приступити до розробки документів, що мають бути затверджені після набрання чинності Податковим кодексом», — заявив він на засіданні Кабінету Міністрів у середу. При цьому, як повідомляє Інтерфакс-Україна, прем’єр нагадав про необхідність роз’яснення кодексу платникам податків. «Ми маємо робити все, аби введення в дію нових норм пройшло з мінімальними ускладненнями», — додав Азаров.

При цьому, очевидно, нинішні протести ускладненнями Микола Азаров не вважає. «У нас — вільна демократична країна, тому ті, хто побачив у кодексі «мінуси», вийшли на вулицю і заявили про свою незгоду. Уряд із повагою ставиться до всіх громадян, до всіх законних інтересів, проте підкреслює: рішення ми приймаємо на користь переважної більшості суспільства», — пояснив голова уряду.

Нагадаємо, депутати Верховної Ради України у вівторок засиділися допізна — до 22.15. Завдяки чому встигли розглянути й ухвалити рішення щодо 211 зі 340 статей проекту Податкового кодексу.

Але через безліч зауважень до документа з боку депутатів голова комітету з питань митної та податкової політики Віталій Хомутинник та міністр фінансів Федір Ярошенко пообіцяли доопрацювати їхні пропозиції й винести на розгляд на засіданні Верховної Ради в четвер.

Тим часом підприємці всієї країни мобілізуються проти нових податкових правил. І все частіше звучать заклики ігнорувати не лише кодекс, якщо народні депутати за нього проголосують, а й усю державну машину, не сплачуючи їй податки. Представники малого та середнього бізнесу пояснюють це небажанням годувати ту владу, яка не хоче прислухатися до їхніх вимог.

Це явище самі підприємці вже охрестили «Революцією світла», бо прагнуть позбавити Україну тіньової економіки. Саме туди, на їхню думку, бізнес заведе нинішній проект Податкового кодексу. Проте останні вимоги «пахнуть» державним переворотом: наприклад, не підкорятися законам, змінити Конституцію або розхитати фінансовий фундамент чинної влади шляхом зняття заощаджень з банківських рахунків.

Чи можливо підприємцям добитися свого все-таки законним шляхом? На думку президента Української асоціації бізнес-інкубаторів та інноваційних центрів, члена Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Наталії Кожевіної, в малого та середнього бізнесу ще залишилися шанси домогтися позитивного для себе результату цивілізованими методами, зокрема, зверненнями до політикуму. Якщо не на стадії парламенту, так на стадії Президента. «Я гадаю, Президент накладе вето», — зауважила Кожевіна.

Тому, вважає експерт, зараз не варто говорити про грядущу революцію. «На мою думку, революційна ситуація ще не дозріла. Малий бізнес один її не проводитиме. А сильних політичних партій, за якими вони б сьогодні реально пішли, немає». Ті, хто заявляє про радикальні методи боротьби, за словами Кожевіної, шукають, швидше, політичні дивіденди. Основна ж маса протестуючих сьогодні людей переслідує економічні цілі. Втім, якщо влада, не злякавшись загрози революції, не прислухається до малих підприємців, то держава програє у будь-якому разі...

Олександр ДУДКО, голова Спілки підприємців і працедавців Криму:

— Нинішній протест 16 листопада під Верховною Радою практично нічого не дав — нас не почули, суть того, що ми хотіли сказати, не зрозуміли, діалогу не відбулося... Тому ми починаємо «Революцію світла» — тобто боротьбу за виведення 60% економіки України з тіні! Наші вимоги — відставка нинішнього уряду, формування Конституційних зборів і ухвалення Конституції України на Всеукраїнському референдумі як договору влади та народу! На засіданні Координаційної ради прийняте звернення підприємців до народу. Ми констатуємо, що влада навіть не спробувала прислухатися до економічних обѓрунтувань наших пропозицій, що дозволило б збільшити надходження до Пенсійного фонду і до бюджетів усіх рівнів не менше, ніж удвічі. Також були порушені вимоги Бюджетного кодексу, що не дозволяє прийняття податкових нововведень пізніше, ніж за півроку до наступного періоду. Ми вважаємо, що все це відбувається тому, що Конституція України, що має бути договором між владою та народом, сьогодні перетворилася на інструмент його поневолення. Наші олігархи та їхні слуги — народні депутати — розділили всю власність країни, а саму Україну поділили на вотчини. Ми не дозволимо зробити їм останнє: розоривши малий бізнес, перетворити народ на слухняних рабів і поділити його, як кріпаків між собою. Тому в нас залишилося п’ять законних форм боротьби за свої права:

Перше, за прикладом народних депутатів, не виконувати та ігнорувати будь-які написані ними ж закони, що ліквідовують спрощену систему для малого бізнесу.

Друге, припинити платити податки на їхнє утримання за всіма незаконно прийнятими ними актами до внесення в Конституцію порогу максимальної величини вилучень додаткової вартості в ціні товарів та послуг, що не повинна перевищувати 30%. Конституція має бути доопрацьована на Конституційних зборах, які належить скликати представникам громадських організацій і політичних партій, і затверджена на Всенародному референдумі.

Третє, необхідно розхитати фінансовий фундамент діючої влади. Для цього потрібно терміново зняти з банківських рахунків усі свої заощадження, що дозволить врятувати їх від майбутнього банківського краху.

Четверте, домогтися негайної Пенсійної реформи, при якій величина єдиного соціального внеску не має перевищувати 18%, а максимальна персональна пенсія, при солідарній системі, що діє сьогодні, не повинна перевищувати її мінімальний рівень більш ніж у чотири рази.

П’яте, негайне скасувати корупційний ПДВ, яким народ годує олігархів.

Ми налаштовані рішуче, бо такої непосильної податкової системи, як в Україні, немає ніде у світі. Скрізь дотримується економічний закон, виведений ще Марксом, теоретиком наукового капіталізму — не можна вилучати у виробника товару податку більше, ніж 33% від його додаткової вартості. У нас же держава прагне забрати все, що ми заробляємо. Тому наша нинішня боротьба — це питання життя або смерті, ми 20 років виживали, і вже настав час дотримуватися законів і економіки, і держави. Ми не проти Податкового кодексу взагалі. Ми за те, аби він був розумним і науковим. Більшого ми не вимагаємо.

Сергій ЛАРІОНОВ, голова Дніпропетровської обласної асоціації «Таксисти України»:

— Якщо парламент нас не почує, ми продовжимо боротьбу, але її форми залежатимуть від конкретної ситуації. Хочу підкреслити, що ми — люди законослухняні й не збираємося порушувати громадський порядок. Тому нас дивує, що міліція не пустила підприємців до будівель облдержадміністрації та обласної ради, де ми всього лише хотіли вручити петицію. На наш погляд, проект Податкового кодексу, що розглядають депутати Верховної Ради, не годиться у принципі. В ході доопрацювання в нього внесли більше чотирьох тисяч поправок, що саме по собі показує незрілість цього документа. В основу нового Податкового кодексу слід покласти іншу філософію. Малий бізнес — це люди, які нічого не просять у держави, а самі заробляють собі на життя й дають роботу іншим. Саме в цьому, а не в кількості податків, його соціальна роль. У зв’язку з цим абсолютно незрозуміло, чому кількість найнятих робітників намагаються скоротити з десяти до чотирьох, чому встановлюється непідйомна ставка податку, чому вона не диференційована. Підприємці — люди меткі, й вони спробують пристосуватися в будь-яких умовах, але навряд чи від запропонованих нововведень виграє сама держава, якщо малий бізнес піде в тінь. Крім того, ми чекаємо реакції Президента, адже на виборах нам обіцяли не лише поліпшення умов роботи для малого бізнесу, а й податкові канікули на п’ять років.

Володимир ПУЧКОВ, президент Спілки підприємців Керчі:

— Проект кодексу не має статей, що захищають пріоритет вітчизняного виробника, не усувається дефіцит експорту, немає захисту національної валюти, немає механізму податкового запобігання картельних змов, а також захисту від монопольних цін. Кодекс зроблений під захист навіть не великого бізнесу, а олігархічної «еліти» і на шкоду більшості населення — середньому класу, вчителям, медпрацівникам, пенсіонерам, безробітним — усі будуть укинуті в бідність і покірливість. Різко збільшиться безробіття, кількість українських гастарбайтерів, потім — інфляція. Цей антинародний варіант, що не вирішує економічних пріоритетів держави, призведе не лише до відтоку працездатного населення, приблизно ще 3,5 мільйона осіб, а й до фізичного знищення населення — близько 7 мільйонів осіб за 15 років. Тому в запропонованому варіанті кодекс косметичній правці не підлягає. І виступати проти цього проекту потрібно всім: малому, великому бізнесу, пенсіонерам, учителям, медикам та іншим категоріям працівників. Разом із тим ми за те, аби швидше Податковий кодекс був розроблений ученими-економістами, лідерами громадських організацій малого та середнього бізнесу й був таким, щоб він дав поштовх для розвитку економіки України, поштовх до зростання добробуту людей, розвитку науки, освіти, охорони здоров’я, забезпечення пенсіонерів, відновлення виробництва. Ми повинні домогтися закріплення в кодексі науково обѓрунтованих показників: не більше 18% від нарахованої заробітної плати — це має бути повний податок на підприємця, включаючи фонди, а державний апарат на своє утримання може витрачати не більше 33% від додаткової вартості, як це заведено у всіх країнах, що розвиваються.


Вадим РИЖКОВ, Дніпропетровськ, «День»; Микола СЕМЕНА, Сімферополь

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: