Під керівництвом глави держави завершується підготовка його послання до Верховної Ради «Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2007 році». Як повідомила вчора його прес-секретар, документ «містить загальний аналіз процесів, які тривають в країні упродовж останніх років, і визначає ключові пріоритети розвитку держави у 2007 році та у найближчій перспективі». При цьому Ірина Ванникова наголосила, що згідно з баченням Президента, головною темою послання стане конкурентоспроможність України у найважливіших сферах діяльності держави і суспільства. «Це — базова ідея послання, закладена главою держави», — сказала прес-секретар. Вона також не без гумору зазначила, що документ набуде стислої форми і буде доступним для усіх громадян України, яким його адресовано (послання матиме форму виступу Президента тривалістю орієнтовно 40 хвилин). Над документом, за словами Ванникової, працює «авторитетний колектив із двох десятків провідних українських вчених, політологів, економістів, правознавців та спеціалістів у сфері інформаційного розвитку. Важливу роль у підготовці документа відіграють новопризначені радники Президента».
Таким чином, можна припустити, що Президент та його команда нарешті зрозуміли, що мають бути вищими від усіх тих принизливих чвар за клаптики влади, у які нині вв'язалися, і повертають Вікторові Ющенку належну йому як Президентові роль генератора національних об'єднуючих ідей, які мають рухати країну вперед. Як написав у листі до «Дня» наш автор, віце-президент Української асоціації суднобудування Віктор Лисицький, «така ідея послання здобуде щиру і відповідальну підтримку справжніх патріотів нашої держави». На його думку, вони мають активно включитися у її реалізацію, причому партійно- політичні та інші розбіжності не матимуть суттєвого негативного впливу. На думку Лисицького, досягнення високої конкурентоспроможності нашої економіки і суспільства має стати національною ідеєю і перетворитися на головний засіб боротьби за майбутнє нації. Як пояснює Лисицький, протягом усіх років незалежності владу і народ не об'єднувала і не об'єднує головна, очевидна, доленосна і до того ж безальтернативна мета, яка відповідає стратегічному баченню майбутнього абсолютною більшістю наших громадян. Іншими словами, у нас досі не було національної ідеї. Гучних слів і декларацій прозвучало багато, але загальну, глибоко сприйняту серцями абсолютної більшості громадян і зрозумілу всім, ідею ще не проголосили.
Нагадаємо, що «День» неодноразово вказував владі на необхідність офіційно пристати до пропозицій Ради конкурентоспроможності України, яка ініціювала і відстоює на всіх рівнях цю ідею як національну. Ми навіть вважаємо, що Президент міг би зробити нестандартний хід і позбутися своєї нинішньої команди, яка раз у раз підштовхує його до дій, які розколюють націю і державу, і сформувати свою канцелярію (не можна, щоб вона і далі так необмежено розросталася і воювала за якусь там власну роль) лише з нечисленних фахівців-трудоголиків, що висунули і досить глибоко деталізували ідею конкурентоспроможності, здатну консолідувати країну і підвищити добробут її громадян. Хай «канцеляристи» (у найкращому розумінні цього слова) наглядають за дотриманням Конституції та законів, особливо тих, які захищають права людини та громадянина, а головне — працюють на майбутнє країни, залишивши урядові поточні економічні справи. А Президент тим часом має все більше ставати совістю та дійсно толерантним і моральним главою нації, генератором нових ідей її розвитку. На щастя, на цій посаді у нас така людина, для якої ці завдання, здається, цілком досяжні.
Однак президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер, якого без перебільшення можна вважати, так би мовити, економічною совістю нації — дещо стишив наші емоції щодо ідеї конкурентоспроможності. На його погляд, думка, звичайно, здорова. Більше того, економіка України, як вважає Олександр Йосипович, рухається саме в цьому напрямі. Але на об'єднавчу національну ця ідея, як то кажуть, не тягне. Пасхавер вважає, що таку ідею треба шукати не в царині економіки, а у сфері соціального розвитку.
Звичайно, автор ідеї конкурентоспроможної України голова Ради конкурентоспроможності Юрій Полунєєв ставиться до перспектив реалізації свого задуму за допомогою владних інститутів цілком схвально. І вірить, що така національна ідея в Україні може реалізуватися. На його думку, аналогічний приклад консолідації нації вже подали світові Ірландія та Фінляндія. Щоправда, зазначає він, вони не були так розділені, як Україна...