Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи стане Сесіль Саркозі «другою» Гілларі Клінтон?

27 липня, 2007 - 00:00
СЕСІЛЬ САРКОЗІ / ФОТО РЕЙТЕР

«Для мене бути лише першою леді — це надто нудно», — подібне твердження неодноразово у своїх публічних виступах повторює дружина президента Франції Ніколя Саркозі Сесіль. Відома своєю незалежністю та цілеспрямованістю, колишня модель та мати трьох дітей Сесіль Саркозі може скласти гідну конкуренцію таким всесвітньовідомим першим леді, якими в свій час були Гілларі Клінтон та Бернадетт Ширак. До того ж, у пошуку власного самовираження їй завжди готовий посприяти чоловік Ніколя, який навіть на обіді з приводу своєї інавгурації заявив: «Якщо ви любили Джекі Кеннеді, то ви полюбите і Сесіль Саркозі.»

Хоча до завершення президентської передвиборної кампанії у Франції більшість французьких та світових мас- медіа не приділяли надто багато уваги пані Саркозі, та й сама вона неохоче з’являлася на публіці, тепер ситуація докорінно змінилася. Спочатку великий ажіотаж у французькому суспільстві викликав той факт, що Сесіль у вирішальному турі виборів не підтримала свого чоловіка. Пізніше розголосу набув скандал навколо надмірної «неощадливості» колишньої моделі. Тепер ім’я першої леді Франції не сходить з перших шпальт не тільки французьких, а й світових інформаційних видань у зв’язку з успішним вирішенням справи п’яти болгарських медсестер та палестинського лікаря. Медики з 1999 року були ув’язнені в лівійській в’язниці за звинуваченням у зараженні вірусом СНІДу 438 дітей.

Після двох офіційних візитів Сесіль Саркозі до Тріполі делегації Євросоюзу на чолі з членом Єврокомісії Бенітою Фереро-Вальднер нарешті вдалося вирішити дилему, над якою ось уже вісім років поспіль ламали голову провідні європейські дипломати. Завдяки постійним переговорам, що велися між Єврокомісією та лівійським урядом і не в останню чергу — завдяки особистому втручанню дружини французького президента Саркозі — 24 липня цього року медпрацівникам дозволили повернутися в Болгарію.

Хоча левову частку дипломатичної роботи щодо екстрадиції болгарських медиків зробила Беніта Фереро-Вальднер, у заслугу Сесіль Саркозі ставлять її участь як особистого представника президента Франції. Як вважає прем’єр-міністр Франції Франсуа Фійон, «присутність Сесіль допомогла створити відносини особистої довіри з лівійським чільником. До того Муамар Кадафі відмовлявся приймати як міністрів, так і європейських комісарів. Необхідно було налагодити прямий контакт між французьким президентом та лівійським лідером, що і було зроблено завдяки участі у переговорах Сесіль Саркозі.»

У Франції перша леді повинна сама визначити ту роль, яку вона хоче в майбутньому виконувати. Наприклад, Бернадетт Ширак займалася гуманітарною діяльністю, а Даніелль Міттеран часто втручалася зі своїми ініціативами у роботу французьких дипломатів, зокрема по курдському питанню. Сесіль Саркозі має всі шанси стати достойною наступницею своїх відомих попередниць. Все залежить від того, які кроки вона прийматиме у майбутньому. Поки що ні Мадам, як називають Сесіль у Єлисейському палаці, ні французькі експерти не заперечують можливості її участі у подібних міжнародних місіях і надалі.

Однак у частини французького суспільства подібна тенденція викликає певне обурення. Зокрема представники лівих сил вважають, що Сесіль Саркозі, яка, до того ж, відома значним впливом на свого чоловіка, займаючись дипломатичною діяльністю, перебирає на себе функції міністра закордонних справ Франції Бернарда Кушнера та державного секретаря із захисту прав людини Рами Яде. На подібні заяви Ніколя Саркозі відповів досить однозначно: «Проблему вирішено і крапка. У цьому випадку просто не потрібно даремно філософствувати на теми нової організації французької дипломатії, зміни статусу дружини президента республіки чи ще, я не знаю, чого.»

Ярослав КОВАЛЬЧУК
Газета: