Можна припустити, що Україна нарешті зустріне 2009 рік із новим Податковим кодексом. Безумовно, це буде ще одним нашим кроком назустріч Європі. У суботу Рада національної безпеки й оборони ухвалила рішення про необхідність дороблення нового Податкового кодексу й прийняття протягом 2008 року змін у чинне податкове законодавство. «Нині ми впритул наблизилися до прийняття нового Податкового кодексу, однак враховуючи недоліки законопроекту, розробленого Мінфіном, у тому числі і в частині адміністрування ПДВ, на сьогоднішньому засіданні РНБО прийняте рішення, що головні зусилля необхідно зосередити на доробці Податкового кодексу», — заявив заступник секретаря РНБО Андрій Пишний.
У суботу на зустрічі з журналістами податковому питанню приділила свою увагу й прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Вона пообіцяла, що за перші три місяці 2008 року буде повністю погашена заборгованість із відшкодувань ПДВ підприємствам України. За її словами, ця заборгованість за 2007 рік, наприклад у Волинській області становила 392%, у Полтавській — 321% і подібна картина в усіх інших областях України. (Тут нам доводиться вірити нашому емоційному прем’єру на слово, бо навіть з погляду формальної логіки заборгованість не може бути більшою, ніж 100%). У той же час, за словами Тимошенко, за січень 2008 року практично у всіх областях України відшкодування ПДВ пройшло «або на 100%, або понад 100%». Ця заява також викликає деякий сумнів, оскільки ПДВ — це щось на зразок піраміди. Якщо 2007 року від нього було мало надходжень, то з яких же коштів уряд відшкодовував у січні прострочені попередниками суми?
Можливо, прем’єр екстраполює майбутнє в сьогоднішній день? Тоді таке цілком можливе, оскільки плани уряду як завжди багатообіцяючі. Зокрема, Тимошенко і підкреслила, що він поставив перед собою завдання перейти на автоматизоване повернення ПДВ, де не буде ніяких преференцій ніяким компаніям і де чітко все оформлюватиметься в автоматизованій системі.
«Прострочений, некомпенсований борг із ПДВ має дуже яскраве регіональне забарвлення. Йдеться й про політизацію, і про очевидний кримінальний зв’язок, що існує між податковою системою і суб’єктами господарювання», — говорив на засіданні РНБО в п’ятницю Президент України Віктор Ющенко. Він нагадав, що 2007 року в Україні було компенсовано 78% ПДВ. У Донецькій області — 96,3%, у Запорізькій — 94%, у Миколаївській — 87%. А ось у Полтавській — 52%, у Хмельницькій — 54%, у Київській області — 50%. Але чи вперше підіймається це питання? Однак відповісти на нього ніхто ще не зміг. Можливо, і дійсно не можна стригти всі регіони під одну гребінку?.. Або вся річ у непрофесіоналізмі силовиків? Президент зазначив, що за вироками судів, які розбиралися в справах про незаконне відшкодування ПДВ, державі компенсовано всього 2,7 мільйона гривень, тоді як на правоохоронні органи, що повинні займатися розслідуванням подібних справ, йде грошей «у тисячі разів» більше. «Ганьба, іншого слова тут немає», — підкреслив Президент, характеризуючи роботу силовиків щодо викриття злочинних схем.
Про них у нас усім, а тим більше прем’єр-міністру, достеменно відомо. Тимошенко роз’яснила журналістам, що в Україні за колишнього уряду існувала «спеціальна тіньова процедура, що працювала на кордоні за вексельним відшкодуванням ПДВ на імпортовані товари». «Вексель означає, що бюджет практично не отримував грошей і ці векселі лежать, ніким не отоварюються і бюджет залишається без грошей», — розкрила Тимошенко секрети наших імпортерів. «Більше такої тіньової процедури як оформлення векселями імпортних товарів на митниці не існує», — підкреслила прем’єр і продовжила рекламувати податкові новації свого уряду.
За її словами, уряд збирається впровадити систему безконтактного моніторингу за сплатою податків. Бо на сьогодні 100% підприємств контролюється приходом податкового інспектора, тоді як «у всіх нормальних європейських країнах діє система безконтактного моніторингу», — зазначила прем’єр. Як діятиме така метода? Як вказала прем’єр-міністр, порівнюватиметься загальне податкове навантаження, що несе кожне підприємство, а також алгоритм нарахування податків. І якщо в результаті будуть виявлені відхилення від того, що «платять аналогічні підприємства в інших країнах», податковий інспектор приходитиме з перевіркою на таке підприємство. «Ми б хотіли, щоб прямий контроль залишився на 10% підприємств, які дійсно зловживають і не платять податки, а 90% контролю — тільки безконтактним моніторингом», — заявила прем’єр. Причому, за її словами, на засіданні РНБО щодо цього питання було поставлене завдання перед силовими структурами з’ясувати всі форми ухилянь від сплати податків і навести порядок у цій сфері. Схоже, до безконтактного моніторингу, якщо за діло візьмуться силовики, справа дійде не скоро, оскільки з кожним новим витком тієї або іншої компанії з викриття або припинення чого-небудь корупційні тарифи тільки зростають. Який сенс у цих умовах позбавляти себе задоволення від безпосереднього контакту?