Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи відсидимося в «тихій гавані»?

У вас є шанс зробити світ кращим
23 січня, 2008 - 00:00

Сьогодні в Давосі (Швейцарія) відкривається Всесвітній економічний форум. Його організатори визначили теми основних дискусій у галузі економіки та фінансів, бізнесу, геополітики, науки та технологій, суспільних цінностей. Йтиметься про шляхи подолання нестабільності, співпрацю в умовах конкуренції, подолання розбіжностей та узгодження спільних інтересів, про оптимізацію використання природних умов із урахуванням останніх досягнень науки і про аналіз майбутніх змін.

Симптоматично, що наш Президент у Давосі вперше зустрінеться з керівником Нью- йоркської фондової біржі, яка є сьогодні не лише центром економічної та торговельної співпраці, але й епіцентром кризових явищ у світовій економіці, які набирають обертів. Двом фінансистам буде про що поговорити...

Учора долар вкотре впав до євро на припущеннях, що падіння фондових ринків може змусити Федеральну резервну систему США терміново знизити базову відсоткову ставку, повідомило агентство Bloomberg. І воно ж повідомило про падіння євро до долара до мінімальної позначки з 26 грудня минулого року. Значення Dow Jones Stoxx 600 впали на рекордну величину з часу терористичних атак у США у вересні 2001 року — на 4,1%, що розцінюється експертами, як формування «ведмежого» ринку.

Вартість акцій E.ON AG у ході торгів у понеділок впала на рекордну за всю історію німецької компанії величину — 9,6%, скоротивши її капіталізацію на 9,7 мільярда євро. Котирування паперів Electricite de France знизилося на 8,6%, внаслідок чого ринкова вартість французької компанії поменшала на 12 мільярдів євро. Ціна акцій італійської компанії Enel SpA опустилася на 4,4% і іспанської Iberdrola SA — на 7,7%.

Світовий фінансовий катаклізм боляче вдарив і по нашому найближчому сусіді — Росії. Її ринок акцій відкрився у вівторок обвальним падінням (7—10%). При цьому сильно постраждали акції найбільших російських підприємств і, зокрема, «Газпрому» (-9,4%), «Сургутнафтогазу» (-13,5%), банку ВТБ, який працює також і в Україні, (-8%). У російській пресі пишуть про обвальне падіння у провалля, і про біржову паніку.

Чи торкнеться цей обвал також і України, яка на сьогоднішній день усе ще далека від світових глобальних процесів? Або, можливо, нас урятує падіння цін на нафту, що намітилося? Поки що остаточних відповідей на ці питання немає, якщо не вважати ними останні події на вітчизняному фондовому ринку, який учора відкрився падінням у середньому на 7%, а перед тим, у понеділок — на 5%. Українському бізнесу є через що хвилюватися. «Хвиля падінь на розвинених фондових ринках США, Європи та Південно-Східної Азії підштовхнула іноземних інвесторів до продажу акцій українських емітентів у пошуках «тихої гавані»... Від того, наскільки тривалою виявиться корекція на українському фондовому ринку, залежить глибина наслідків для нашої економіки. У короткостроковому періоді може знизитися ефективність розміщення українських IPO», — вважає директор казначейства Укргазбанку Андрій Пономарьов, хоч і зазначає, що обмежене використання українськими банками інструмента IPO дозволить уникнути кризи ліквідності.

Начальника управління казначейства Індустріалбанку (Запоріжжя) Олександра Фоміна непокоїть ситуація на зовнішніх ринках. «Однозначно можна сказати: вартість ресурсів, швидше за все, зростатиме й обсяги поменшають. Це, на мою думку, торкатиметься не лише українських банків, але й дочірніх банків іноземних інститутів, які працюють в Україні», — прогнозує банкір. І, представляється, Президент країни не випадково днями заговорив про необхідність контролю урядом інфляційних процесів... Він закликає до мобілізації сил усіх гілок влади.

Тим часом у Давосі збираються піти іншим шляхом. Сайт Youtube пропонує всім інтернет-користувачам взяти участь у нинішньому форумі. Будь-яка людина у світі може записати відео з відповіддю на запитання: «Який один єдиний учинок з боку урядів, компаній або окремих приватних осіб міг би цього року зробити світ кращим?»

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: