Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи залишиться Київ без «Молодості»?

Чиновникам не потрібен найбільший кінематографічний форум в Україні
23 жовтня, 2009 - 00:00

Принаймні таку можливість не виключає багаторічний керівник, а нині художній директор «Молодості» Андрій Халпахчі. Причина традиційна і банальна: гроші. Мерія заборгувала за контрактом 80 тисяч гривень ще за торішній фестиваль, у зв’язку з чим на одній із жовтневих прес-конференцій Халпахчі пригрозив подати на чиновників до суду. Головне управління культури міста повернуло борг, проте, це не врятувало становища. Як наголосив Халпахчі в інтерв’ю інтернет-виданню «Главред», «цього року на проведення фестивалю київська влада не запланувала жодної копійки. Тому, безумовно, у нас скорочено бюджет. Багато що ми робимо за рахунок наших партнерів і спонсорів».

Очевидно, становище склалося серйозне, бо, як наголосив Халпахчі: «Ми навіть думаємо про те, що сороковий Міжнародний фестиваль залишиться без слова «київський». Імовірно, що наступний фестиваль буде проведено в іншому місті: «Ми отримали таку пропозицію від Львова — там міська влада зацікавлена в такій культурній події. Якщо у Києві цей фестиваль не потрібен, треба думати про переїзд у місто, де влада цікавиться культурою. Нелогічно, щоб Каннський міжнародний фестиваль проходив без участі мерії Канн. Не може бути і Берлінського фестивалю без мера Берліна».

У розмові з кореспондентом «Дня» пан Халпахчі підтвердив свої наміри, більше того, як виявилося, триває це вже не перший рік:

«Це (перенесення фестивалю в інше місто. — Д.Д.) — одна з тем, про яку ми думаємо на майбутнє. І не перший рік, до речі. Зараз нам поки що не до цього. Але якщо міська влада нас ігнорує, то чому б про це не думати?»

Варто зазначити, що практично кожний рік «Молодості» доводиться проходити через фінансові ускладнення: дають обіцянки, а потім не виконують їх всі рівні влади, від муніципальної до міністерської. І це при тому, що «Молодості» вже давно нічого не треба доводити: фестиваль відомий за кордоном, занесений до всіх міжнародних реєстрів світових кінооглядів, кожного року Халпахчі і команда привозять до Україну кінозірок і режисерів європейського і світового рівня (наприклад, нині приїдуть Катрін Деньов, Чулпан Хаматова, Жан-Клод ван Дамм, французький режисер Тоні Гатліф), демонструють унікальне кіно, яке не побачиш більше ніде. Словом, «Молодість» серед нашого вічного хаосу — одна з небагатьох культурних інституцій, яка не лише справно функціонує, але й гідно репрезентує Україну за кордоном. Проте складається враження, що вітчизняне чиновництво не просто воліє цього не помічати, але й докладає певних зусиль, щоб взагалі витіснити «Молодість» із Києва.

Хочеться все ж сподіватися, що висловлювання художнього керівника «Молодості» — радше, жест відчаю. Організаторські і менеджерські таланти Андрія Халпахчі дозволяють фестивалю розвиватися і завойовувати авторитет з року в рік навіть без підтримки держави. Сумно те, що в будь-якому цивілізованому місті, в будь-якій країні місцева влада вважає підтримку великих кінематографічних, взагалі культурних подій не просто за обов’язок, але і за честь. Зворотне ставлення інакше як дикістю і абсурдом не назвеш. І, якщо виходити з відомої максими про те, що кожний народ має ту владу, на яку заслуговує, — невже ми заслужили варварів і дикунів на своїй шиї?

Газета: