Запалити свічки нинішнім вечором на спомин про жертви Чорнобильської катастрофи, що сталася рівно 20 років тому, закликав українських громадян Президент України Віктор Ющенко. Загальна кількість постраждалих від аварії становить приблизно 5 мільйонів осіб — тих, хто отримав більшу або меншу дозу радіації, зазнав тієї або іншої матеріальної біди, хто дожив або не дожив до сьогоднішнього дня. Учора в Києві завершилася Міжнародна конференція «20 років Чорнобильської катастрофи. Погляд у майбутнє».
Президент, що був присутнім на конференції, висловив думку, що насамперед потрібно повернути правду громадянам про трагедію та її наслідки. Також він наголосив, що дуже важливо домогтися того, щоб міжнародні зусилля були спрямовані на подолання всіх основних проблем, пов’язаних з Чорнобильською катастрофою. «Чорнобиль не має стати «чорною міткою» на карті», — сказав Віктор Ющенко. Президент також зазначив, що вже в середині літа може бути відкрито проект будівництва нового саркофага на об’єкті «Укриття» на Чорнобильській АЕС.
Крім того, Віктор Ющенко заявив про ініціативу створення міжнародної наукової установи, яка б займалася «науковою проблемою існування Чорнобиля». «Ми сьогодні виходимо з міжнародною ініціативою щодо формування міжнародної наукової установи, яка б займалася науковою проблемою існування самого Чорнобиля, що там відбувається, яка логіка всіх процесів, які виклики можуть принести ті процеси, які, можливо, для нас ще не відомі як за своїми масштабами, так і за своїми наслідками», — сказав Президент.
Що ж до координації міжнародних зусиль, то всі учасники конференції висловили свою готовність до такої співпраці. Так, посол Єврокомісії в Україні Ієн Боуг заявив, що найближчим часом Єврокомісія має намір продовжувати свої проекти з надання допомоги Україні в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Помічник генерального секретаря ООН Кальман Міжей вважає, що відродження Чорнобиля можливе, і наголошує на необхiдності переходу до активної діяльності для відродження регіонів. Зокрема, наголошується, що в Україні за підтримки Програми розвитку ООН було створено понад 200 організацій в 139 селищах з населенням 20 тис. чоловік. За два роки ці організації здійснили понад 100 проектів, і всі вони були спрямованi на розв’язання пріоритетних для місцевих громад проблем в Чорнобильській зоні. «Більш важливим, ніж ці цифри, є вплив на ставлення суспільства до проблем Чорнобиля і перехід до активної діяльності для відродження регіону», — зазначає К. Міжей. — ПРООН визнає, що головною проблемою для мешканців постраждалих регіонів є відсутність соціальних і економічних можливостей, що сталося внаслідок переселення, економічних обмежень, які були викликані Чорнобильською аварією і труднощами, що виникли після розвалу Радянського Союзу. Це обумовило найбільші виклики, які стоять сьогодні перед постраждалими від Чорнобиля в Білорусі, Російській Федерації й Україні». За 20 років для подолання наслідків Чорнобильської катастрофи Україна витратила близько $15 млрд., а до 2015 року, за окремими підрахунками, які озвучив Президент, загальна сума можливих витрат може сягнути близько $170 млрд.
Сьогодні «День» завершує публікацію бесіди з чорнобильських проблем, в якій взяли участь письменниця і постійна учасниця історико-етнографічних експедицій по зоні відчуження Ліна Костенко, директор Інституту історії України НАН України академік Валерій Смолій, заступник директора Інституту історії, професор, доктор історичних наук Станіслав Кульчицький, начальник зони відчуження, колишній директор ЧАЕС Сергій Парашин, науковий співробітник Інституту історії Наталія Барановська, керівник групи соціологічних досліджень постчорнобильської України Юрій Саєнко. (Початок — в №67 за 20 квітня 2006 р.).