Цього року в конкурсі ім. Миколи Лисенка беруть участь виконавці з різних країн, які змагаються в чотирьох номінаціях: фортепіано, скрипка, віолончель і сольний спів. У концерті, яким відкрився конкурс, виступили троє з членів журі конкурсу: Наталія Хома, Дмитро Ткаченко і Володимир Вінницький у супроводі Національного симфонічного оркестру України під управлінням Володимира Сиренка.
Конкурс був заснований у 1962 році, на честь 120-річчя з дня народження і 50-річчя з дня смерті класика української музики — видатного композитора, піаніста, хорового диригента й суспільного діяча Миколи Віталійовича Лисенка. За 45 років існування конкурс (проводиться кожні чотири — п’ять років) завоював високий авторитет (у 1992 році отримав статус «національного», а потім і «міжнародного»). Його лауреати різних років ведуть активну концертну діяльність в Україні й за її межами: Віталій Самошко, Ольга Рівняк, Дмитро Ткаченко, Іван Кучер, Ганна Нужа, Лідія Забіляста, Оксана Дика, Маріан Талаба та інші.
Журі конкурсу складається з відомих музикантів і педагогів з України, Бельгії, Білорусі, Великої Британії, Ізраїлю, Італії, Казахстану, Канади, Латвії, Молдови, Німеччини, Польщі, Росії, США, Швейцарії, Японії. Його очолюють легендарні персони сучасної вітчизняної музичної культури: Мирослав Скорик, Богодар Которович, Юрій Ланюк і Євдокія Колесник. Серед суддів — онучка М. Лисенка, професор НМАУ Аріадна Лисенко, яка була одним з ініціаторів створення конкурсу. Потрібно зазначити, що до складу скрипкового журі входять двоє міжнародних експертів-спостерігачів: Кшиштоф Венгжін (Польща — Німеччина) і Девід Такено (Японія), і якщо вони схвалять нинішній конкурс ім. Лисенка, то вже до кінця року він, можливо, увійде в Женевську асоціацію міжнародних музичних конкурсів. Цього поки не сталося, оскільки регламент конкурсу був затверджений ще в часи існування СРСР, а з тих пір загальноприйняті у світі критерії проведення таких змагань помітно змінилися. Прослуховування проходять у Національній філармонії України (піаністи); Великій залі НМАУ ім. П. Чайковського (скрипалі); Будинку актора та Великій залі НМАУ (віолончелісти); Малій залі НМАУ та Національній опері України (вокалісти). У третьому турі виступи конкурсантів супроводжуватимуть найбільші симфонічні колективи столиці: оркестр Національної філармонії України; Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України; Державний естрадно-симфонічний оркестр України, Симфонічний оркестр Національної опери України.
Конкурсні програми включають як твори класичного репертуару, так і обов’язкові твори українських авторів, зокрема, Лисенка. У змаганні беруть участь: 32 піаністи, 14 скрипалів, 18 віолончелістів і 53 вокалісти. Переможців чекають грошові премії, звання, спеціальні призи й концертні ангажементи (в кожній із номінацій). Урочисте закриття конкурсу й концерт лауреатів відбудуться в Національній опері України 8 грудня.
Конкурс проходить під егідою Міністерства культури й туризму України й Державного підприємства «Український державний центр мистецтв». Вхід на всі конкурсні прослуховування вільний, тому київська публіка може вдосталь натішитися музикою найрізніших стилів і епох.