Після проведення реформ у оборонній сфері і в питанні зміцнення демократії Україна зможе приєднатися до НАТО. Таке сподівання учора висловив під час зустрічі з журналістами відставний генерал, екс-кандидат у президенти, колишній головнокомандувач силами НАТО в Європі Веслі Кларк. Свій візит він охарактеризував як цілком приватний (запросив його до Києва народний депутат Віктор Пінчук).
Сьогодні, за його словами, «ключове завдання», яке стоїть перед Україною, полягає в проведенні прозорих і чесних президентських виборів. Докладати максимальних зусиль задля досягнення цього пообіцяв, зокрема, Президент України Леонід Кучма, з яким зустрічався пан Кларк. Крім того, учора відбулися зустрічі генерала з міністрами оборони та закордонних справ — Євгеном Марчуком та Костянтином Грищенком. Веслі Кларк, який в останнє перебував в Києві чотири роки тому, робив особливий наголос на тих змінах, які сталися в Україні. Так, він відзначив «великий поступ» в економіці. «Із огляду на розмір території, а також обсяги виробництва, Україна є однією з найпотужніших держав у Європі», — підкреслив Кларк.
Зосередивши увагу більше на військовій тематиці, він зауважив, що «з задоволенням дізнався два роки тому про мужнє рішення Леоніда Кучми, яке налаштовувало Україну на пошук шляхів приєднання до НАТО». Він також відзначив участь українських вояків у силах стабілізації в Іраку на чолі зі США. Знаковою така його заява була через те, що сам Кларк належить до табору опозиційної нині у Сполучених Штатах Демократичної партії. Від демократів він, зокрема, номінувався на кандидата в президенти країни, однак невдовзі зняв свою кандидатуру з перегонів (хоч перед тим чимало експертів пророкували йому щасливе президентське майбутнє). Загальновідома критика з боку демократів стосовно дій Білого дому жодним чином не була вчора відображена в «київських» заявах Веслі Кларка (на згадку українським політикам, які часто не бачать різниці між партійними і національними інтересами!). Він, навпаки, наголосив: «Незважаючи на те, як хтось ставився до початку воєнних дій в Іраку, гадаю, сьогодні всі погодяться в необхідності вирішити кризу, яка виникла в близькосхідному регіоні». Хоч і згадав, що його підходи до боротьби з тероризмом відрізняються від тих, до яких вдається нинішній президент США. При цьому він заявив: «Я не думаю, що прискорене виведення військ із Іраку буде найкращим виходом із ситуації, незалежно від того, як ми ставимося до первинного рішення ввести туди військовий контингент».
Відповідаючи на запитання з приводу того, що Україна могла б конкретно зробити, аби досягнути повноправного членства в Альянсі, відставний генерал зробив чотири поради. По-перше, на його думку, держава має «до кінця довести військову реформу». За його словами, це означає подальше скорочення чисельності Збройних Сил, переведення служби в армії на добровільну основу, зменшення інфраструктури з одночасним підвищенням її гнучкості. По-друге, повідомив він, Україна повинна дотриматися обіцянки в проведенні прозорих виборів. Третя порада Кларка полягала в тому, аби спецслужби України і Заходу співпрацювали більш тісно і ефективно, обмінюючись інформацією «делікатного характеру». Четверта рекомендація зводилася до заклику продовжувати перетворення в економічній сфері: «В економіці ще належить зробити (зокрема у сфері приватизації) подальші кроки, які б забезпечували кращу відповідність України західним стандартам». Він зазначив, що прогрес відбувається у всіх цих питаннях, а тому «немає жодних підстав сумніватися, що колись виникне можливість, аби Україна стала членом як НАТО, так і Євросоюзу».
Чи не загрожуватиме участь України в ЄЕП інтеграції до НАТО? На це запитання пан Кларк відповів досить дипломатично. Він зауважив, що ЄЕП «був ініційований Росією». В продовження, він сказав, що у тому разі, коли економічний розвиток учасників ЄЕП відбуватиметься за західними стандартами, то «це, мабуть, не суперечитиме інтеграційним сподіванням України на зближення з Заходом».
Приїзд Веслі Кларка став черговим із серії аналогічних візитів до Києва відомих американців у політичних і фінансових колах. Серед них — філантроп Джордж Сорос, колишній радник президента США з національної безпеки Збігнєв Бжезинський, екс-президент Штатів Джордж Буш. Генерал Веслі Кларк, крім того, значну увагу приділив євроатлантичним перспективам України. Учора, зокрема, під час ланчу, організованого міністром закордонних справ, пан Кларк звернувся з промовою «Україна і НАТО» до журналістів, експертів, урядовців, депутатів. Попри весь скептицизм, який висловлюється з приводу відвідин Києва американськими гостями, подібні візити вкрай важливі. Чим більше поважних і відомих представників закордонних політичних або фінансових еліт зможуть на власні очі побачити Україну з її труднощами і досягненнями, тим легше Києву та Заходу буде дійти взаєморозуміння.