Два дні під дахом натовської штаб- квартири у Брюсселі відбувалися дискусії між українськими парламентаріями і представниками Альянсу. Делегація Верховної Ради привезла до Києва як мінімум дві новини. Перша — в НАТО висловлюють занепокоєння станом української євроатлантичної інтеграції. Друга — Парламентська асамблея НАТО підтримала пропозицію депутатів з України про створення Міжпарламентської Ради, повноваження якої будуть значно ширші, аніж у досі існуючої Спільної моніторингової групи Верховної Ради і Асамблеї парламентаріїв НАТО, котра діяла ще з 1998 року.
Учора українські депутати підбивали підсумки перебування у Брюсселі із 2 по 4 березня. Олег Зарубінський, заступник голови комітету з європейської інтеграції повідомив, що депутати мали можливість зустрітися з ключовими функціонерами НАТО, серед яких були заступники генсека Альянсу, керівники натовських директоратів, посли інших держав при блоку. «Вони все про нас знають і навіть краще, аніж ми самі», — підкреслив голова комітету з національної безпеки та оборони Георгій Крючков, який повідомив про незадоволення НАТО українським просуванням на шляху до проголошеної інтеграції. Приміром, у натовців викликало нерозуміння, чому 300-тисячні Збройні сили України із такою ж чисельністю, як у Великій Британії, фінансуються на словацькому рівні, чия армія незрівнянно менша. У свою чергу Борис Тарасюк, голова комітету з європейської інтеграції повідомив, що представників НАТО цікавила низка особливо чутливих питань. Зокрема, в Брюсселі неодноразово запитували, яким чином узгоджується євроатлантична інтеграція із недавньою московською заявою про створення Єдиного економічного простору на теренах України, Білорусі, Казахстану та Росії. Турбували натовців також питання, пов’язані з політичними реформами, демократизацією держави.
Підбивати якісь підсумки щодо виконання зобов’язань, взятих Україною під час саміту НАТО у Празі, депутати не стали. Пан Тарасюк апелював до того, що пройшло лише два місяці, аби говорити про певні досягнення у виконанні Плану дії Україна — НАТО і Цільового плану на 2003 рік. Тим більше, за його словами, Цільовий план, яким передбачено конкретні дії для виконання Україною, Державна рада з питань європейської та євроатлантичної інтеграція схвалила тільки позавчора. «Ми не повинні робити вигляд, що у нас все нормально з виконанням Плану дії і Цільового плану», — наголосив Борис Тарасюк. До речі, складалося враження, що не всі депутати були ознайомлені з цим документом, який попри обіцянку представників уряду досі так і не було оприлюднено. Відповідаючи на запитання «Дня», ніхто з парламентаріїв не зміг підтвердити, чи ними було проаналізовано, що із зобов’язань, запланованих на січень — лютий, уже виконано. Георгій Крючков поінформував лише, що план передбачає 259 конкретних дій, 27 з яких стосуються безпосередньо Верховної Ради. За його словами, дещо український парламент уже виконав. Зокрема, було розглянуто або прийнято кілька законопроектів, а також вирішено проблему можливого запровадження санкцій FATF.
Незважаючи на існування проблемних моментів, вважають депутати, Альянс все ще розраховує, що Київ справиться із виконанням зобов’язань. До слова, намітилися певні обнадійливі тенденції у відносинах України з НАТО після «кольчужного» похолодання. За словами Георгія Крючкова, з усіх представників Альянсу лише один під час зустрічі з українською делегацією згадав про «Кольчуги»...