Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ця правда потрібна нам. А «їм»?

Відбулася презентація серії книг Реабілітовані історією»
3 березня, 2007 - 00:00
АКАДЕМІК ПЕТРО ТРОНЬКО ТА ДИРЕКТОР ІНСТИТУТУ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ НАНУ ВАЛЕРІЙ СМОЛІЙ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День» ПЕРШІ ВДЯЧНІ ЧИТАЧІ. ЯКБИ ХТОСЬ З МІНІСТРІВ ПРОЙШОКАБМІНУ ДЕКІЛЬКА СОТ МЕТРІВ ПО ГРУШЕВСЬКОГО ВНИЗ І ЗАГЛЯНУВ НА ПРЕЗЕНТАЦІЮ, ВОНИ Б ТЕЖ ЗМОГЛИ ОЦІНИТИ І ПОДВИЖНИЦЬКУ ПРАЦЮ ВЧЕНИХ, І УМОВИ, В ЯКИХ ВОНИ ЗМУШЕНІ ІСНУВАТИ ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Iсторія українського народу містить чимало драматичних, кривавих сторінок. Проте найтрагічнішими серед них, поза сумнівом, є ті, що пов’язані з репресивною політикою радянського тоталітаризму 20—80-х років ХХ століття. Мільйони й мільйони людей було знищено лише за одне необережно сказане слово, за те, що вони хотіли бачити Україну вільною, не могли не відстоювати свої людські права...

Отож, святим обов’язком нових поколінь українців є відновлення історичної правди і справедливості щодо жертв, невинно убієнних тоталітарним режимом СРСР. Саме цій високій меті служить Державна програма науково- документальної серії книг «Реабілітовані історією», започаткована на виконання Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій» від 6 квітня 1991 року. Ініціаторами програми виступили Інститут історії України НАН України, Служба безпеки України, Всеукраїнська спілка краєзнавців, Українське історико-просвітницьке товариство «Меморіал» імені Василя Стуса.

2 березня в Інституті історії України НАН України відбулася презентація цієї Державної програми, «промоутером» (а точніше — просто мотором!) і душею виконання якої уже багато років є визначний український історик, академік НАН України, Герой України Петро Тимофійович Тронько (одна вражаюча деталь — Петро Тимофійович особисто, незважаючи на поважний вік (92 роки) і статус, здійснив десятки телефонних дзвінків майбутнім учасникам презентації, запрошуючи їх на цей захід!).

Не менш вражаюче те, що нікого з них (уряду, керівництва парламенту, Секретаріату Президента) не було. І це прояснює ситуацію остаточно: це потрібно лише нам, громадянам. Вражає і те, що через повне нефінансування редколегія серії змогла розпочати бодай якусь роботу лише в 1997 році. Та й зараз фінансування продовжує здійснюватись за «залишковим» принципом, що призводить до згортання програми в областях. Ще один штрих. Через «енергетичну кризу» температура в конференц-залі, де відбувалась презентація, була нижча за будь-які мінімальні межі. Стан видання книг із серії «Реабілітовані історією», що вже тут зроблено і що належить зробити, в чому полягає величезне наукове, політичне і моральне значення цієї акції для України? Докладний звіт про відповіді, які давали відомі українські історики, громадські діячі на ці запитання, читайте в найближчому числі «Дня».

Ігор СЮНДЮКОВ, «День»
Газета: