Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Давос — оглядини

Яких аргументів чекає світова бізнес-спільнота від нас?
27 січня, 2011 - 00:00

Вчора в швейцарському місті Давос відкрився черговий щорічний Всесвітній економічний форум (ВЕФ), який проходить під девізом «Загальні підходи до нової реальності». Обговорити основні глобальні економічні виклики приїхало понад 2,5 тисячі політиків, бізнесменів та суспільних діячів із 100 країн. Серед учасників очікуються глави 35-ти держав світу, серед яких президенти Франції та Росії Ніколя Саркозі та Дмитро Медведєв, канцлер Німеччини Ангела Меркель. Українську делегацію очолив глава держави Віктор Янукович.

Цього разу на форумі обговорюють наслідки європейської кризи, проблеми банківського регулювання, загрозу нової продовольчої кризи та валютних воєн. «Ми маємо бути дуже уважні і не допустити, щоб (фінансова. — Авт.) криза перейшла в соціальну сферу, як це вже сталося в деяких країнах», — цитує засновника давоського форуму Клауса Шваба Бі-Бі-Сі. Окрім економічних проблем, в колуарах ВЕФ обговорять і політичні питання. Так, після подій у Москві особливого значення набули проблеми безпеки та боротьби з тероризмом. У програму форуму також додана пленарна дискусія на тему «Туніс — перелом або цунамі?»

У давоському ж графіку Віктора Януковича, за словами голови Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна, заплановані зустрічі з керівниками міжнародних організацій (ЄБРР, з генеральним секретарем ООН), а також з керівництвом деяких країн, в тому числі країн «Великої вісімки».

Також глава держави спільно з Президентом Польщі Броніславом Комаровським виступить на сьомій українській ланч-конференції, в ході якої відбудеться дискусія довкола програми підготовки двох країн до Чемпіонату Європи з футболу в 2012 році. Керівники обох держав також обговорять питання розвитку туристичного напрямку, залучення інвестицій для розвитку інфраструктурних проектів, європейську та глобальну інтеграцію України в рамках співпраці з Польщею.

Словом, під час форуму українська команда пропагуватиме позитивний імідж держави та переконуватиме іноземних інвесторів вкладати гроші в розвиток країни. Ця теза підкріплюється й внутрішніми діями влади. Як повідомив учора прем’єр-міністр України Микола Азаров, уряд сформував базу даних інвестиційних проектів до 2014 року загальною вартістю 1,1 трильйона гривень, яка включає 125 стратегічно важливих галузевих і регіональних інвестиційних проектів та 714 інвестиційних проектів за пріоритетними напрямами економічного та соціального розвитку. «Під частину цих проектів ми будемо залучати кошти європейських, російських, світових, фінансових структур іноземних приватних інвесторів», — підкреслив Азаров.

Намагання влади залучити великі гроші для розвитку української економіки можна тільки схвалювати. Але похід за інвестиціями на міжнародну арену дещо ускладнюють негативні оцінки провідних світових організацій, які нещодавно відзначили зниження в Україні рівня економічних свобод та послаблення демократичних. В такому разі виникає запитання: якими повинні бути українські аргументи у відповідь, щоб учасники давоського форуму сприйняли інвестиційний заклик України та відгукнулися на нього? Крім того, важливо зрозуміти, яких месиджів чекають у Швейцарії від України, щоб записати її в список творців нових глобальних економічних реалій? Про це «День» запитав експертів.

Олександр ПАСХАВЕР, президент Центру економічного розвитку:

— Україну обов’язково впишуть у глобальні реалії, і про це нас ніхто не запитуватиме. Адже наша держава — невід’ємна частина світової економіки. Питання тільки в тому, наскільки активними чи пасивними будемо в цьому процесі. На форумі вивчатимуться інвестиційні принади різних країн. І найбільше економічного зиску отримає та країна, в якої буде найкращий імідж. В України, на жаль, поки що інвестиційний імідж прямо протилежний ідеальному зразку. Але змінити його дуже просто: для цього влада повинна реально продемонструвати інвесторам серйозний і цілеспрямований рух в потрібному напрямку.

Тобто інвесторам на форумі потрібні дуже прості месиджі від України: готовність бути чесними по відношенню до своїх партнерів, легка та зрозуміла процедура входження та виходу з бізнесу, верховенство закону, а не таємних домовленостей у питаннях власності, відмова від неформальних методів тиску на бізнес. Все це називається «інвестиційна азбука», яку в Україні добре знають, але використовують ще не повністю. Причому, переконуючи інвесторів, влада повинна продемонструвати позитивний приклад змін, починаючи з себе. Ще одне: давоський форум уже традиційно збирає найвпливовіших бізнесменів та економістів. Тому достойна участь у ньому дуже важлива для України. Але це не основне. Українська влада повинна замислитися над тим, щоб проводити такі форуми вдома.

Валерій ГЕЄЦЬ, директор Інституту економіки та прогнозування НАН України:

— В 2009—2010 роках під час форуму інвестори дивилися, чи наявна макроекономічна стабільність у країні. Сьогодні їхні сумніви розвіялися. На перший план вийшло питання гарантування економічних свобод. Тому головне завдання української делегації — показати чіткий план дій з вирішення цих проблем, щоб заспокоїти інвесторів. Надзвичайно важливе й завдання успішно провести переговори з міжнародними фінансовими організаціями для залучення їх до реалізації різних інфраструктурних проектів, наприклад, у рамках Державного регіонального фонду розвитку. Саме такі месиджі, на мій погляд, повинні отримати учасники форуму. Якщо це станеться, то іноземні інвестори ще більше повірять в Україну. А вже далі українській владі потрібно вирішувати внутрішні проблеми. На мій погляд, Всесвітній економічний форум — це інвестиційні оглядини, на яких Україна повинна зарекомендувати себе з найкращого боку. Від того, якими нас побачать та запам’ятають, дуже залежить притік іноземного капіталу.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: