Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дефіцит бюджету: збільшувати чи скорочувати?

28 жовтня, 1998 - 00:00

У Верховну Раду надійшов проект держбюджету й основні параметри соціально-економічного розвитку на 1999 рік, який вона має ухвалити до кінця цього року.

Віце-спікер парламенту Віктор Медведчук назвав передбачений у проекті бюджету дефіцит (0,6% від ВВП, або 712 млн. грн. — різниця між видатками та прибутками) нереальним і вказав, що фракція СДПУ(о) збирається запропонувати закласти в дефіцит держбюджету «повну виплату заборгованості за соціальними виплатами».

Думки експертів у цьому питанні розділилися: одні вважають, що зростання дефіциту обернеться інфляцією, інші — що скорочення соціальних програм призведе до подальшого зниження платоспроможного попиту населення.

Експерт «Дня», заступник голови рахункової палати Верховної Ради, кандидат економічних наук Віталій Мельничук нагадав, що озвучені в основному ліворуч пропозиції про збільшення дефіциту закінчилися лише нарощуванням обсягів продажу облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП). На думку В.Мельничука, водночас із вимогою про підвищення дефіциту слід говорити про джерела його покриття.

За його словами, не можна не підтримати ідею про включення у витратну частину бюджету спеціальної статті, яка регламентує погашення заборгованості держави з зарплат, пенсій тощо. Для цього можна знайти кошти або в дохідній частині бюджету, яка на думку фахівців палати явно занижена, або навіть зробити цільову грошову емісію, забезпечивши її, ясна річ, глибокими обгрунтуваннями. Новий запуск фінансової піраміди В.Мельничук вважає неприпустимим: при обсязі емісії в 1 млрд. грн. він обійдеться бюджету в 1,5–2 млрд. Найефективнішим джерелом коштів для розв'язання соціальних проблем В.Мельничук вважає нарощування дохідної частини бюджету шляхом ліквідації безлічі податкових пільг, надаваних урядом. За оцінками податкової адміністрації, 1997 р. вони становили 19,7 млрд. грн. (зокрема за ПДВ — 16 млрд. грн.). Це в 1,2 раза більше від усіх надходжень у бюджет. Цього року картина не змінилася.

№206 28.10.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: