У матеріалі «Інші народи» («День» № 23, 7 лютого 2003 року) ми писали про те, що американське командування, готуючись до воєнної операції в Іраку, доставило в Перську затоку дельфінів, дресированих у воєнних цілях, і збирається використати їхнє вміння для виконання різноманітних воєнних завдань. Сьогодні ця інформація, надана нам тоді вченими Криму, які працюють з дельфінами, підтвердилася.
Як повідомляє з посиланням на ІТАР-ТАРС Кримське агентство новин, «для розчищення фарватеру південно-іракського порту Умм-Каср від вибухових пристроїв вирішено використати нові біотехнічні системи «Марк-7» і «Марк-8». Така кодова назва двох спеціально навчених американцями дельфінів — самців Такома і Макаї. Вранці 26 березня 2003 року їх вертольотами доставили в Умм-Каср із борту корабля ВМС США, де вони вже кілька тижнів утримуються в наповнених водою резервуарах. Так само вони використовувалися американськими військовими і під час попередньої воєнної операції в Перській затоці «Буря в пустелі». Програму спецнавчання в США, за повідомленням агентства, проходило 22 тварини. З них дев’ять перекинули в Перську затоку. Сьогоднішній день — це прем’єра нової протимінної системи в бойових умовах, повідомили британські ЗМІ з посиланням на командування ВМС США та Англії.
За даними кримських учених, що працювали з дельфінами в колишньому військовому дельфінарії СРСР у Севастополі, морські ссавці — переважно дельфіни та морські котики — вже кілька десятиліть використовуються у воєнних цілях. Більше за інших вони навчені знаходженню підводних предметів і охороні підводних та надводних воєнних об’єктів та акваторій. Справа в тому, що тільки дельфін від природи має могутній і точний ехолокатор, який дозволяє йому навіть під товщею мулу знайти і розрізнити дві однакові за формою монети, виготовлені з різного металу. Просто різні матеріали по-різному «відповідають» на опромінення ультразвуком. Саме на цій здатності опромінювати предмети ультразвуком і розрізнювати «ехо» від них і грунтується їх корисне використання. Дельфіни в процесі тренування навчаються за командою людини виявити і підняти саме ту монету, яка вказана дресирувальником. Це, однак, навчальне завдання. Бойові завдання полягають у тому, щоб відшукувати під водою і позначати буями або іншими мітками, а при необхідності і знешкоджувати, залишені міни, знаходити затоплені судна, доставляти людям, що виконують підводні роботи, інструменти і матеріали, підіймати від них на поверхню непотрібне обладнання і знахідки, доставляти на потрібну глибину відеокамери та інше обладнання.
Дельфін, оснащений спеціально сконструйованим і спеціально під нього виготовленим обладнанням, яке вміє виконувати бойові завдання, — дуже дорога біотехнічна система, з якою працює тільки один дресирувальник і на підготовку якої йде багато років. Тому, розповідають для «Дня» кримські вчені, сьогодні морські біологи, в тому числі військові, уникають використання їх як зброї або безпосереднього засобу нападу для підриву суден або знищення підводних плавців. Головні області їхнього використання — пошук мін і охорона акваторій від проникнення ворога. Свого часу в Чорному морі саме дельфіни охороняли входи в Севастопольську бухту, де стояли тоді і базуються зараз бойові кораблі Чорноморського флоту, і входи в Балаклавську бухту, де була розташована найбільша в СРСР база підводних човнів і підземний завод з їхнього ремонту та обслуговування, що зараз уже не функціонує. А колишній Севастопольський військовий океанаріум, де в конкуренції з США радянськими військовими біологами проводилося вивчення і дресирування з воєнною метою дельфінів та морських котиків, переданий Академії наук України. У ньому реалізовуються програми з доместикації, тобто одомашнення, морських ссавців. Навчені тварини використовуються для пошуків затоплених кораблів та інших небезпечних і цінних об’єктів у Чорному та Азовському морях.