Чутки про можливе перебування Олександра Лукашенка в Україні точаться вже другий тиждень. «Дню» стало відомо, що Київ і Мінськ вели про приїзд білоруського президента. У деяких мас-медіа навіть з’явилась інформація про відрядження в Україну представників білоруських спецслужб, які займаються охороною О. Лукашенка. Багатьма це було сприйнято як ознака підготовки візиту білоруського лідера. Утім, офіційно про це досі не повідомлялося.
Ні в українському МЗС, ні в Секретаріаті Президента не можуть ані підтвердити, ані спростувати можливість приїзду Олександра Лукашенка. Не кажучи вже про те, що ніхто не може сказати, яким буде формат перебування в Україні білоруського президента, обрання якого на третій термін не визнали ні Європейський Союз, ні США. О. Лукашенко отримав статус невиїзного після запровадження санкції ЄС проти трьох десятків білоруських високопоставлених чиновників. До речі, Україна офіційно приєдналася до висновків спостерігачів ОБСЄ, які назвали вибори в Білорусі такими, що не відповідають демократичними нормам.
Нагадаємо, що ініціатором проведення зустрічі президентів сусідніх країн виступила білоруська сторона. Зокрема про це заявив посол Білорусі в Україні Валентин Величко 7 квітня на прес-конференції в Києві. За його словами, президент Білорусі направив запрошення українському Президенту Віктору Ющенку й прем’єр-міністру Юрію Єханурову взяти участь у міжнародній конференції «Чорнобиль 20 років потому. Стратегія відновлення й сталого розвитку потерпілих регіонів», яка пройде 19 — 21 квітня в Мінську й Гомелі. В Україні теж заплановано чимало заходів у зв’язку з цією трагічною подією за участю керівництва держави.
Чому ж приїзд О. Лукашенка тримається в такій таємниці? Усе-таки президентські візити не готуються за кілька днів. В українському МЗС кореспондентові «Дня» сказали, що питання візитів президентів інших країн знаходиться в компетенції Секретаріату Президента України. У прес-службі українського Президента теж нічого певного не змогли сказати. «Дню» лишень удалося неофіційно з’ясувати, що обговорювалися різні варіанти зустрічі В. Ющенка й О. Лукашенка. Однак, швидше за все, така зустріч може відбутися у Чорнобилі в ніч з 25 на 26 квітня, коли запалюватимуть свічки (рівно в ту хвилину, коли 20 років тому сталася трагедія). Утім остаточна інформація буде відома, можливо, лише на початку наступного тижня, зазначили в прес-службі Секретаріату Президента.
Не виключено, що під час церемонії запалення свічок, ймовірно, буде присутній президент Російської Федерації Володимир Путін. Однак у прес-службі російського президента «Дню» не підтвердили цього припущення. Там лише сказали, що інформацію надають постфактум на сайті президента. До цього інформація про можливу поїздку В. Путіна «недоступна».
Експерти пояснюють таку засекреченість можливого приїзду білоруського президента делікатністю питання. З одної сторони, О. Лукашенко зацікавлений у тому, щоб його поїздка в Україну набула офіційного статусу. Тим самим він міг би прорвати блокаду, яку організувала йому міжнародна спільнота. З іншого боку, Україна зацікавлена в розвитку торгівельно-економічних зв’язків iз Білорусією. У Києві вже наголошували, що вважають політику Заходу щодо ізоляції Мінська неефективною. Не виключено, що українська влада хоче скористатися цією нагодою й домогтися від О. Лукашенка, який знаходиться в скрутному становищі, вирішення низки проблем, що накопичилися у відносинах між Києвом і Мінськом. Мова може йти, зокрема, про ратифікацію договору про білорусько-український кордон і вирішення давньої проблеми боргів України перед Білорусією. Можливо, під час короткої зустрічі в Чорнобилі В. Ющенко запропонує О. Лукашенку роль посередника в діалозі з Заходом. Наскільки тісно можуть співпрацювати керівництва двох держав? Про це — в коментарі старожила української дипломатії, екс-посла України у Франції Юрія КОЧУБЕЯ.
— Практичне співробітництво між Україною й Білорусією важливо як для нашого народу, так і для білоруського. Ми не повинні залишати білоруський народ в ізоляції, не зважаючи на те, що режим, який там установився, не відповідає тим цінностям, які ми намагаємося сповідувати. Хоча поки що, на мою думку, не наступив час для організації офіційного візиту О. Лукашенка до України. Він — персона нон грата в усьому цивілізованому світі. Утім, зустріч президентів України й Білорусі з нагоди 20-річчя Чорнобильської трагедії цілком допустима. Адже в цьому випадку йдеться про повагу до тих, хто постраждав у катастрофі, а не про підтримку конкретного політика.