Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Демонстративний прояв прагматизму

14 квітня, 2010 - 00:00

Янукович дебютував у Вашингтоні з новою «ядерною» ініціативою

Перший візит Президента України Віктора Януковича до США виявився досить продуктивним. Напередодні саміту з ядерної безпеки йому вдалося фактично повністю реалізувати всю заплановану програму: зустрітися з американським лідером Бараком Обамою і поспілкуватися з ним півгодини замість запланованої десятихвилинки, провести переговори з Міжнародним валютним фондом, зустрітися з американськими бізнесменами, а також виступити з новою «ядерною» ініціативою.

Після переговорів із президентом США глава української держави оголосив, що Україна відмовиться від близько 90 кг збагаченого урану, якого достатньо для створення ядерної зброї. «Це те, до чого США прагнули понад 10 років», — заявив офіційний представник Білого дому Роберт Гіббс. За його словами, йдеться про збагачений уран, який зберігається у науково-дослідних центрах України. За оцінками фахівців, такої кількості матеріалу достатньо для створення декількох ядерних боєприпасів.

Влада США назвала епохальним рішення України позбутися запасів високозбагаченого урану до проведення наступного саміту з ядерної безпеки, пообіцявши надати необхідну технічну і фінансову допомогу для підтримки цих зусиль. «Президент Обама високо оцінив рішення України як історичний крок і підтвердження лідерства України у справі ядерної безпеки та нерозповсюдження», — йдеться в заяві, яка була зроблена за підсумками зустрічі, між президентами США України. Окрім цього, Обама запевнив, що залишаються в силі гарантії безпеки, надані в рамках Будапештського меморандуму з Україною від 5 грудня 1994 року.

Президенти погодилися продовжити спільну роботу з підтримки міжнародних зусиль для того, щоб перевести цивільні ядерні дослідницькі лабораторії на роботу з низько збагаченим урановим паливом. Окрім того, американська адміністрація підтвердила свій намір надалі підтримувати Україну в питанні приведення Чорнобильської станції в безпечний стан.

Мабуть, чи не найважливішими були переговори українського Президента з Міжнародним валютним фондом. «Ми зустрічалися (з керівництвом МВФ), обговорили можливі програми співпраці і, як мені здається, знайшли порозуміння, хоча цього не так просто досягти», — так охарактеризував сам Янукович ці переговори. Разом із тим він висловив сподівання на продовження «конструктивного діалогу».

У ході робочого ланчу з представниками американських ділових кіл Віктор Янукович запевнив американських бізнесменів у тому, що в Україні створюються і будуть створені всі умови для залучення інвестицій. Зі слів Президента, в Україні є цілий ряд «перспективних» об’єктів, які можуть бути приватизовані вже цього року. «Зокрема, йдеться про Укртелеком, Луганськтепловоз, підприємства теплової енергетики», — підкреслив Янукович.

При цьому він зазначив, що під час приватизації будуть застосовані нові підходи, а процедура буде «абсолютно прозорою». Звертаючись до американських бізнесменів, Янукович повідомив, що Україна зацікавлена в реалізації інфраструктурних інвестиційних проектів. «Україна зі свого боку готова вкладати вільні кошти в проекти енергозбереження, розвитку транспорту, інфраструктури», — сказав президент. Він також повідомив про плани створити найближчим часом державне агентство із залучення інвестицій в Україну.

В цілому виглядає так, що український Президент задоволений своїм візитом до США. За його словами, Вашингтон залучає Україну «по багатьом напрямкам нашої співпраці». В Україні оптимістично розцінюють розвиток українсько-американського економічного співробітництва, наголосив глава української держави. За його словами, у США є розуміння того, що Україна повинна відновити відносини з Росією на рівень стратегічних. Водночас він зазначив, що американське керівництво з розумінням ставиться до того, що Україна інтегрується в Європейських Союз.

Євген КАМІНСЬКИЙ, завідувач відділом Інституту світової економіки та міжнародних відносин:

— Коли ми говоримо про візит нашого нового Президента до Сполучених Штатів Америки, перше, що впадає в око, — це зовнішньополітична активність як демонстративний прояв прагматизму. Тобто робиться спроба показати, що прагматизм, який було обіцяно під час виборів, буде реалізовуватися на практиці. Наскільки це вдасться? Відповідь треба шукати у внутрішньому позиціюванні нової влади. Я маю на увазі те, що різного роду обіцянки, передусім ті, що одержав Янукович у США, залежатимуть від здатності провести довгоочікувані реформи. Реформи у нас чекають із 1991 року, та досі їх не дочекалися. Якщо пан Янукович продовжуватиме обіцяти, а не здійснювати реформи, то ми через кілька місяців зіткнемося із ситуацією, коли все, що нам обіцяли на Заході, не буде реалізоване.

Другий момент, який мені здається важливим, —про що говорять на політологічних тусовках — це спроба відтворення адміністрації президента України у тій формі, в якій вона існувала за часів Леоніда Даниловича Кучми. Якщо Віктор Федорович насправді хоче реалізувати свою програму, йому треба будь-що уникнути у відносинах із Заходом тих речей, які робилися в часи, коли на посаді керівника адміністрації президента перебував Віктор Медведчук. На це слід звертати увагу хоча б тому, що більшою мірою діями Медведчука, а не діями власне Кучми, були спричинені ті самі чорні списки. Тому я не став би сьогодні співати дифірамби результатам поїздки, починаючи від того, що Україна ще раз заявила про себе в ядерній сфері, і завершуючи зустріччю із представниками американського бізнесу, яка була організована, в першу чергу, завдяки інтересам американців до нашої держави.

Віктор Федорович обіцяє, що демократія буде збережена. Але демократія — це передусім верховенство закону. А це передбачає, що кадрові призначення, які робить влада, мають вписуватися у демократичні канони, які є в державі. Без цього на нас очікує новий сплеск тиску на нашу державу.

Що стосується заяви Віктора Януковича про знищення запасів високозбагаченого урану в Україні, то я вважаю, що це дуже серйозний крок, але тут важливо не повторити помилку, яку свого часу зробив Леонід Кравчук. За це потрібно одержати серйозну фінансову допомогу на проведення реформ. Разом із тим, перебувати у статусі напів’ядерної держави — це погано для нас і наших відносин з Америкою.

Щодо заяви Януковича отримати 10 млрд. гривень від приватизації, я скажу, що то не сума для України. Якщо порівнювати з російськими інвестиціями, то це не революційна ідея.

Як на мене, сьогодні наша позиція в Москві значно сильніша, ніж на Заході. Російський вектор у нас значно сильніший, ніж західний. Разом із тим, можлива і багатовекторність, але тільки тоді, коли держава буде стабільною, а 60% економіки не буде в тіні. Інакше із Заходом у нас нічого не вийде. Якщо не буде реформ, у нас залишиться один або півтора вектори — російський і, можливо, китайський.

Підготувала Аліна ЄРЄМЄЄВА, «День»

Микола СІРУК , «День»
Газета: