Свій страх перед людиною у білому халаті діти пояснюють тим, що лікарі призначають їм болючі уколи, гіркі таблетки або ж пекучі гірчичники, не кажучи про те, що виривають зуби. Зовсім по-іншому складається ситуація із ВІЛ-позитивними дітьми (їх в Україні понад 16 тисяч). Для них лікарі — це перші помічники та рятівники їхнього здоров’я, у тому числі — стоматологічного. Через регулярне пероральне прийняття ліків під час антиретровірусної терапії та слабкий імунітет їхні зуби швидко руйнуються, тому ці діти потребують, окрім звичайної лікарської консультації, ще й стоматологічної допомоги.
Оскільки більшість інфікованих дітей проживає у малозабезпечених сім’ях та дитячих закладах, часто вони не можуть пройти необхідний курс лікування. Щоб вирішити цю проблему, в Україні стартує благодійна програма «Стоматологічне здоров’я — дітям», яка має на меті надання безкоштовної стоматологічної допомоги ВІЛ-інфікованим дітям (проект реалізується за ініціативи провідного виробника стоматологічної продукції компанії «ЗМ Україна» та Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні).
— У рамках програми «Стоматологічне здоров’я — дітям» організатори безкоштовно передадуть лікарням та поліклінікам препарати для лікування та реставрації зубів, які рекомендовані маленьким пацієнтам, — розповіла генеральний директор «ЗМ Україна» Світлана Баланова. — Проект охопить шість міст України, де проживає найбільша кількість ВІЛ-позитивних дітей: Київ, Донецьк, Сімферополь, Дніпропетровськ, Одесу та Миколаїв. Першою нове обладнання та необхідні ліки отримає Дитяча клінічна лікарня №9 Подільського району м. Києва, у якій діє Дитячий міський центр профілактики та лікування захворювань слизової оболонки порожнини рота та парадонта ГУОЗ та МЗ, а фахівці мають досвід лікування ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей.
За словами головного лікаря Дитячої клінічної лікарні №9 Олександри П’янкової, спеціалісти закладу оглядають ВІЛ-інфікованих дітей уже кілька років поспіль. Застаріла матеріальна база не давала можливостей здійснювати таку роботу належним чином. Як переконана пані Олександра, отримавши нове обладнання, лікарі зможуть покращити якість обслуговування маленьких пацієнтів.
Фахівці розраховують, що цього року стоматологічну допомогу отримають 366 дітей, що живуть у сім’ях, та 202 дитини із дитячих закладів. Оскільки програма триватиме до кінця 2008 року, безкоштовне лікування пройде майже тисяча ВІЛ-позитивних дітей.
Як зазначає виконавчий директор МБВ «Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» Андрій Клепіков, батьки дітей, які регулярно отримують АРВ-препарати, одержать спеціальні картки, що даватимуть право на безкоштовну анонімну стоматологічну допомогу.
Благодійна програма «Стоматологічне здоров’я — дітям», на думку її організаторів, зруйнує стереотип, що діагноз «ВІЛ» рівнозначний смертельному вироку. Як переконують лікарі, за умови вживання сучасних медикаментів та регулярного піклування про здоров’я інфіковані можуть вести повноцінне існування.