Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Десять років з правом боргового перепочинку

2 грудня, 2000 - 00:00

Президенти України і Білорусі Леонід Кучма і Олександр Лукашенко домовились провести чергову зустріч у січні 2001 року або в Чернігові, або в Гомелі. Про це повідомив сам Кучма під час церемонії відкриття нового будинку українського посольства в Мінську. З цього приводу вiн сказав, що це означає, що «Україна прийшла сюди не просто надовго, а навіки». За словами українського Президента, Україну і Білорусь ніщо не розділяє, але багато чого поєднує. А відносини між двома республіками повинні бути настільки ж грандіозними, як і будинок нового посольства.

Ухвалені положення про Антитерористичний центр, котрі Україна підписала з застереженнями, протокол про інвентаризацію багатостороннiх договорів, укладених у рамках СНД; перелік рішень Ради глав держав, що втратили силу; інформація про хід формування зони вільної торгівлі; про діяльність у 2000 році тимчасової Оперативної робочої групи Співдружності з врегулювання конфлікту в Абхазії. Президенти прийняли і спільну заяву у зв’язку з закриттям Чорнобильської АЕС, у якій закликали світове співтовариство підтримати Україну в її прагненні виконати взяті на себе зобов’язання щодо закриття ЧАЕС і перетворення об’єкта «Укриття» над 4 менергоблоком в екологічно безпечну систему. Світове співтовариство закликали вчасно і в повній мірі виконати свої зобов’язання перед Україною, пов’язані з закриттям ЧАЕС, а також продовжити надання допомоги Білорусі Росії й Україні як державам, що найбільш постраждали в результаті аварії. До речі, президенти і прем’єр-міністри Росії і Білорусі прийняли запрошення Кучми взяти участь в церемонії закриття ЧАЕС 15 грудня. В свою чергу, прем’єр-міністр Білорусії Володимир Єрмошин запропонував Ющенку подумати над виробленням загальної позиції щодо участі в європейській енергетичній програмі. Позицію Москви з цього приводу її представники на саміті не озвучували, заявляючи лише, що будівництво трубопроводів в обхід України — в інтересах енергетичної безпеки Європи.

Пролунав на саміті і черговий вирок СНД — Леонід Кучма, коментуючи введення Росією візового режиму проти Грузії з 5 грудня, заявив, що «якщо говорити про введення візового режиму в рамках Співдружності — то СНД більше не потрібно». Втім, про Співдружність як про єдине ціле не говориться вже кілька років. Симптоматично, напевно, і те, що Туркменбаші на останні саміти просто не їздить...

Наступний саміт СНД запропоновано провести знову в Мінську, який колись проголошували столицею Співдружності, 16 березня.

Ольга БІРЮКОВА, Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: