— Як можна сьогодні оцінити готовність нашої країни до вступу в СОТ?
— Зараз уряд у цій сфері веде роботу у двох напрямках — гармонізація законодавства згідно з вимогами СОТ, а також переговорний процес щодо доступу на ринки товарів та послуг. Готовність нашої країни до вступу в СОТ була обговорена на останньому засіданні Кабінету Міністрів. Можна сказати, що все йде за графіком. Критику поки що викликають не до кінця виконані заходи у сфері законодавства. З 20 пріоритетних законів, необхідних для вступу в СОТ, зараз прийнято 15. На жаль, такі закони, як Митний і Податковий кодекси, досі перебувають у роботі Верховної Ради. Від її конструктивної роботи залежатиме багато. Решта законів — це технічно нескладні документи, але вони дуже важливі з точки зору нашого вступу до СОТ, бо передбачені міжнародними угодами. Як найважливіший з них я б виділив закон про імпорт сільськогосподарської продукції, зокрема що стосується встановлення кількісних обмежень.
— Що відомо про позицію країн, які є членами робочої групи СОТ, з українського питання?
— Засідання робочої групи зі вступу України до СОТ відбудеться 25—26 червня. Рішення про це приймалося дуже непросто. На тлі загального консенсусу в робочій комісії були певні застереження з боку делегації Сполучених Штатів Америки. На додаткові запитання, які до нас направлялися, інформація нами була підготовлена. Але в будь-якому разі засідання буде не з простих. І в першу чергу тому, що одним з його результатів має бути початок підготовки документів, що стануть базовими для вступу до СОТ. Мається на увазі проект протоколу і проект звіту робочої групи. Загалом, позиція робочої групи є позитивною.
— Відомо, що проблемні питання у торгових стосунках з Євросоюзом Україні вдалося вивести за межі переговорів по СОТ. Як тривають двосторонні переговори з ЄС, зокрема, щодо визнання України країною з ринковою економікою?
— Офіційне засідання робочої групи Україна—ЄС відбудеться з 16 по 22 червня. На цьому засіданні ми плануємо отримати кілька вже конкретних відповідей. Попередньо підписання протоколу з ЄС я очікую восени.
— Остання новина у сфері торгівлі з ЄС — це запровадження фактично заборонних мит на ввезення українського зерна до Євросоюзу. Коли Україна ставитиме питання про скасування мит?
— Ми зараз з цим питанням дуже серйозно розбираємось. Експорт зерна дуже сильно активізувався в ЄС минулого року. Певні сигнали щодо можливих скарг європейських виробників доходили, тому і політика тут має бути планова, більш зважена. А з точки зору наших консультацій з цього приводу, то, можливо, якщо не в офіційному, то в неофіційному порядку вони відбудуться.
— Як загалом ви оцінюєте останню динаміку в зовнішній торгівлі України?
— Зберігається позитив у балансі як товарів, так і послуг. Темпи зростання не такі високі, як минулого року. Але це ми й прогнозували у зв’язку з кон’юнктурою на світових ринках у першій половині року. Втім, зростання є і в експорті, і в імпорті, і в сальдо. Сальдо є позитивним.