Учора в м. Красний Луч Луганської області на шахті «Краснокутська» (ДП «Донбас Антрацит») стався вибух метану, який у прес-службі Міністерства з питань надзвичайних ситуацій України чомусь назвали дивним словом «спалахом». За даними МНС, вона сталася на горизонті 110—120 метрів, коли ввімкнули лебідку для демонтажу лави пласта. На той момент у шахті перебували 224 гірники, на аварійній ділянці — 37. За попередньою інформацією, постраждало 26 гірників. П’ятеро отримали опіки середнього ступеня тяжкості, решта — незначні.
Мабуть, невипадково комітет Незалежної профспілки гірників Краснодона та Краснодонського району звертав увагу урядової комісії, що працює на шахті «Суходольська-Східна» (голови Міненерговугілля й МНС Юрій Бойко та Віктор Балога), де 29 липня загинули 26 гірників, на серійність аварій на шахтах регіону. У листі зазначається, що на тій-таки «Суходольській» останніми роками щороку траплялися по дві-три пожежі в підземних виробках, що, на думку авторів листа, свідчить про те, що адміністрація «Краснодонвугілля» не приділяла необхідної уваги техніці безпеки.
Та й внесок державних комісій, що працювали на шахтах після аварій, не можна назвати вагомим. Шахтарі нагадують, що на шахті ім. Баракова в березні 2000 року вибух забрав 80 життів. Причому він стався через декілька днів після комплексної перевірки. На тій же шахті «Суходольська-Східна» вибух 9 червня 1992 року (загинули 73 людини) стався одразу після від’їзду державної комісії з техніки безпеки. На думку авторів листа, держкомісії розглядають лише факт, що став безпосередньою причиною аварії й призвів до загибелі шахтарів, але ніколи не аналізують передумови страшних трагедій. Шахтарі впевнені, що нинішня система оплати праці змушує робітників порушувати техніку безпеки. Зокрема, умови оплати праці в ПрАТ «Краснодонвугілля» передбачають, що у робітників, які мають одну й ту саму професію й працюють разом, можуть бути різні тарифні ставки. А щоб отримати більшу ставку, гірник має «проявляти ініціативу», застосовувати нові прогресивні прийоми роботи. Іншими словами, наголошується в листі, робітник мусить сам вирішувати, як йому працювати. Трагедії в результаті стають неминучими.
«На нашу думку, в черговий раз у вибуху звинуватять самих загиблих шахтарів. А через місяць, до Дня шахтаря, керівників шахти і ПрАТ «Краснодонвугілля», котрі відповідають за техніку безпеки, нагородять відомчими й урядовими відзнаками. Так думає більшість краснодонців», — наголошується в листі. Так звана інтегрована система оплати праці, розроблена для шахтарів «Хей-груп», призвела до того, що місячні оклади і підземних робітників, і тих, хто працює на поверхні, майже вдвічі нижчі гарантованих законами та галузевою угодою чинними на державних шахтах.
Тим часом, Держгірпромнагляд після двох попередніх аварій на шахтах Луганської та Донецької областей, що в один день забрали життя 37 гірників, розпочав тотальну перевірку техніки безпеки. На шахтах Донеччини виявлено 15 випадків порушень режиму безпечного ведення гірничих робіт. За це 66 посадових осіб оштрафовано... на суму 5967 гривень, тобто трохи більш як по 90 гривень на порушника. Ось вона, справжня ціна життя шахтаря!
Гадаю, прем’єр-міністр Микола Азаров дуже близько підійшов до суті проблеми. Виступаючи 3 серпня на Кабміні, він сказав: «Довіряти системам безпеки на шахтах далі не можна, тому що шахти в нас різної форми власності. Необхідно створювати єдиний центр гірської безпеки та встановлювати на шахтах незалежні телекомунікаційні системи контролю й спостереження». Це гарно сказано, але чи буде зроблено?
«День» зателефонував на «Краснокутську» прес-секретареві директора Семена Керкеза Олені Самофаловій. «Обставини аварії з’ясовуються, — сказала вона. — По офіційні дані звертайтеся години за дві».