Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Дістали» автомобілістів

6 лютого, 2009 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Учора в центрі столиці знову шуміли протестуючі. Цього разу це були автомобілісти — учасники всеукраїнської акції протесту проти збільшення транспортного збору й податків. Аби звернути увагу на свої вимоги, вони заблокували автомобілями вулицю Грушевського, перекривши рух транспорту в бік Європейської площі. На автомобілях — плакати «Ні грабіжницькому транспортному збору!», «Не вмієш керувати — геть від керма!». Час від часу то біля будівлі Кабміну, то біля Верховної Ради гуділи клаксони.

Втім, ця гучна акція, на перший погляд, дуже сильно нагадувала штурм навстіж відкритих дверей. Нагадаємо, що прийняті 25 грудня минулого року і чинні з 10 січня поправки до Закону «Про податок із власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» передбачали збільшення в кілька разів транспортного збору із власників автомобілів з об’ємом двигуна, що перевищує 2,2 літра. Інших автомобілістів неприємна новація не стосувалася. Та після перших протестів уряд включив задню швидкість.

Як заявив віце-прем’єр Олександр Турчинов, до закону будуть внесені додаткові зміни. А поки що збір не стягуватиметься. При цьому уряд, що ініціював підвищення збору, намагається перевести протестні стрілки й покласти частину відповідальності на Верховну Раду. Як стверджує прем’єр-міністр, розмір збору виник під час обговорення й доопрацювання закону в парламенті. «На виході, — розповідала вона, — вийшов закон, який ущемляє інтереси тих, хто в цій ситуації не може платити». На засіданні Кабміну Тимошенко доручила розробити ще один закон, який змінить систему нарахування податку на власників транспортних засобів. Він включатиметься у вартість палива. За словами міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, це практика багатьох європейських країн.

Ось тільки новий закон, як відомо, швидко не робиться. Головний податківець країни Сергій Буряк розповів, що на його розробку потрібен час (Тимошенко виділила на це кілька місяців). Якщо він буде прийнятий у першому півріччі цього року, то й тоді, за словами Буряка, зможе набрати чинності не раніше 2010 року. Але проти зниження ставок транспортного збору виступив Мінтранс. Як вважає міністр Йосип Вінський, «треба вирішити: або ми хочемо мати дороги, або не платити». Крім того, він упевнений, що нові ставки збору не є для українців високими.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: