Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Дитяча хвороба»

Президент готовий допомогти «коаліціантам» домовитися
18 травня, 2006 - 00:00

Переговори про створення коаліції демократичних сил у майбутньому парламенті тривають. «Наша Україна» ні на день не зупиняла роботи над коаліційною угодою. Про це повідомила вчора керівник інформаційного департаменту блоку «Наша Україна» Тетяна Мокріді. Чим спростувала заяву одного з учасників переговорного процесу від «НУ» Романа Зварича, який позавчора сказав, що блок припиняє свою участь у переговорному процесі. За словами Мокріді, подібні заяви — це лише робоча дискусія заради консенсусу. А за версією представника БЮТ Олександра Турчинова, — «спекуляції з метою відвернути увагу від формування коаліції».

Утім, схоже, що незабаром можна буде отримати інформацію з «перших вуст» і не задовольнятися заявами численних переговорників, які спростовують одне одного. Про готовність зустрітися з лідерами БЮТ, «Нашої України» та СПУ на початку наступного тижня заявив Президент Віктор Ющенко. Щоправда, він виставив лідерам умову — зустріч відбудеться тільки тоді, коли йому запропонують єдиний узгоджений проект угоди про коаліцію у Верховній Раді. Оскільки на сьогодні в кожного з учасників майбутньої коаліції є свій варіант документа. Віктор Ющенко також дав зрозуміти, що йому не дуже подобається ідея із залученням глави держави до коаліційного процесу, але якщо вже без нього ніяк... «Насправді Президент вважає, що це трохи дитяча хвороба — формування коаліції, і це дуже несерйозна, неконструктивна позиція», — передала думку В. Ющенка його прес-секретар Ірина Геращенко.

На думку політолога Вікторії Подгорної, зараз «коаліціантам» без Президента не обійтися, бо в усіх дуже різні інтереси. «Поки не буде втручання Президента, який, грубо кажучи, як дітей розведе політиків по різних кутках, розкаже, як і що робити, напевно, нічого не вийде. Це свідчить про те, що в нас рецидиви президентської системи по повній програмі. Люди ще не готові перейти на рівень, який характерний для парламентсько-президентської системи», — сказала політолог «Дню».

На даному етапі, як стверджують учасники переговорного процесу, вони вже «дуже близько» підійшли до створення коаліційної угоди. Щоправда, їхні свідчення про цей документ чомусь не збігаються. Так, за словами Т. Мокріді, документ складається з чотирьох частин — основ внутрішньої та зовнішньої політики, програми діяльності коаліції та її регламенту. А за словами О. Турчинова, проект угоди складається з трьох частин — економічної програми, програми діяльності уряду та регламенту діяльності коаліції. Тож або хтось погано інформований, або йдеться все-таки про різні варіанти угоди.

«У нас взагалі проблема з програмами партій, — вважає Вікторія Подгорна, — програми багатьох партій мають формальний характер, їх не можна виконувати буквально. Це дуже погано, оскільки в нормальних країнах перш ніж партія виходить на вибори, усе прописується до цифр, до розрахунків. У нас така культура відсутня, тому все доводиться починати з нуля. Зараз аналітичні групи працюють над різними блоками загальних принципів політики. І від того, наскільки це буде детально прописано, залежатиме і прогнозованість політики, і стійкість коаліції загалом».

На думку багатьох експертів, попри небажання деяких представників «Нашої України», вже практично вирішена доля найголовнішого портфеля, прем’єрського. Судячи з усього, він усе-таки дістанеться Юлії Тимошенко. До цієї думки, зокрема, схиляється Вікторія Подгорна. Вона вважає, що «на сьогодні тривають політичні торги навколо крісел «другого ряду» та силовиків, які, швидше за все, перепадуть «Нашій Україні» та СПУ».

Олена ЯХНО, «День»
Газета: