Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дніпропетровська прокуратура «екзаменує» шкільних чиновників

25 жовтня, 2002 - 00:00

Понад мільйон гривень державних коштів, виділених на потреби дитячих освітніх установ Дніпропетровщини, було використано «не за призначенням» — вони потрапили в кишені спритних бізнесменів або «прилипли до рук» місцевих чиновників. Подібні факти, як повідомила на прес-конференції начальник відділу прокуратури області Олена Курінна, було виявлено її колегами і співробітниками контрольно- ревізійного управління, які протягом кількох місяців проводили перевірку фінансової діяльності в органах системи освіти. Увагу обласної прокуратури, зокрема, привернуло виконання Закону України «Про закупівлю товарів, робіт, послуг за державні кошти», який було прийнято 22 лютого 2000 року і який передбачав, з метою економії бюджетних грошей, здійснення цих операцій через постійні тендерні комітети, створені при місцевих органах влади.

Проте, як з’ясувалося в ході перевірки, в багатьох містах і районах області виконувати цей закон чиновники не поспішали. У самому Дніпропетровську рішення про створення тендерного комітету, за словами О. Курінної, «було прийнято лише за розпорядженням прокурора». Внаслідок цього школи-інтернати, дитячі будинки протягом 2001 року уклали договори на закупівлю одягу, взуття, постільної бiлизни, витрачаючи чималі гроші... В інших містах і районах області, де тендерні комітети існували, закупівлі для освітніх установ нерідко проводилися... без торгів. З подібною практикою представники прокуратури, наприклад, зіткнулися в Апостоловському районі та місті Орджонікідзе.

Ще частіше, судячи з матеріалів перевірки, зустрічалися порушення при оформленні тендерної документації, у якій були відсутні методики і критерії оцінки товарів та послуг, а чиновники «на свій смак» віддавали перевагу тій чи іншій комерційній фірмі.

Чимале здивування у перевіряючих викликали і факти «завищення цін вже після проведення торгів і укладання договорів закупівлі продуктів харчування» у п’яти міських районах Дніпропетровська і двох — Кривого Рога. Один із таких випадків, за словами О. Курінної, вже сумно закінчився у Самарському районі обласного центру, де колишнього завідуючого району засудили на три роки позбавлення волі умовно.

Цілу серію зловживань працівники прокуратури встановили і при перевірці фінансування ремонтно-будівельних робіт. За результатами перевірки порушено 14 кримінальних справ, дев’ять із яких уже розкрито і направлено до суду. Крім того, прокурорами міст і районів Дніпропетровщини, а також прокуратурою області винесено 28 розпоряджень, подань і протестів, 18 посадових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Правда, до обласних керівників системи освіти у прокуратури «претензій немає», хоча, за визнанням О. Курінної, «коло осіб у ході розслідувань може і розширитися».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: