Радіти дніпропетровським сільськогосподарським підприємцям, котрих нещодавно Леонід Кучма привітав зі збором першого мільйона тонн ранніх зернових, нинішнього року особливо нічому. Всупереч аналітичним прогнозам і намірам зібрати 2,2 млн. тонн зерна, реальний урожай в області, уперше з повоєнних часів, за оцінками фахівців, становитиме не більше 1,3 млн. тонн. І показник цей майже втричі нижчий, ніж був десять років тому!
Причини катастрофічного падіння врожайності на Дніпропетровщині — одній із головних житниць України — пояснив у бесіді з кореспондентом «Дня» голова КСП імені Щорса Новомосковського району Сергій Куцевол. «На жаль, — сказав він, — із фінансових причин ми не можемо витримати весь комплекс агрозаходів, позицій щодо технології вирощування злаків. Значно зменшилася кількість хімічних й органічних добрив, що вносяться, а цього року відчувалася ще й гостра нестача пального». Благополучні за теперішніх часів господарства цього року зібрали лише по 30 центнерів із гектара, а 10 років тому на тих самих землях урожай пшениці становив 80 і навіть 100 центнерів із гектара!
На різке падіння врожайності скаржився й генеральний директор обласного об'єднання Державної акціонерної компанії «Хліб України» Микола Бойко. «Навіть у північних районах області, де минулої осені пройшла смуга дощів, а вологість загалом вища, господарства зібрали в середньому по 25—30 центнерів із гектара, — сказав він. — Щоб виробники сільського господарства змогли розрахуватися з боргами, господарствам, вочевидь, доведеться здати 750 тисяч тонн, тобто половину зібраного врожаю». Доволі песимістично він прокоментував і результати нещодавніх торгів зерном нового врожаю, що відбулися на Придніпровській товарній біржі, де на тонну пшениці III класу склалася ціна в 315 гривень. «Якщо врахувати, — сказав Микола Бойко, — що собівартість тонни зерна за врожайності близько 30 центнерів із гектара сьогодні становить 308 гривень, то господарства області за такої ситуації просто залишаться «в нулях».
Цікаво, що губернатор Дніпропетровщини Микола Швець на мітингу представників трьох передових сільгоспрайонів області, де й було зачитано телеграму Президента, порадив не продавати зерно за безцінь, притримати його до осені. «Сьогодні, — заявив він журналістам, — немає такої ціни, яка б була адекватна затратам хліборобів і допомогла б господарствам розрахуватися з 4 місячною заборгованістю по зарплаті, провести польові роботи й закласти зерно на зберігання. Я чудово розумію, що по кількох місяцях ціни будуть інші, й треба зробити все для того, аби хліб із території Дніпропетровської області нікуди не пішов».