Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

До Міжнародного дня «білої тростини»

«День» зустрівся з людьми, що живуть у світі пітьми, та з тими, хто робить їх життя світлішим
15 жовтня, 2009 - 00:00

Міжнародне співтовариство позначило на календарях чимало знаменних і пам’ятних дат. Серед них, зокрема, Міжнародний день «білої тростини», який у світі відзначають 15 жовтня, День сліпих, що припадає на 11 листопада, та День інвалідів, позначений у календарі 3 грудня. Ці дні — не свята, а своєрідні знаки біди, що нагадують особам з обмеженими фізичними можливостями про солідарність. І заразом мали би нагадати здоровим, що біда будь-якого дня зненацька може зазирнути і в їхнє віконце...

Історія білої тростини як символу сліпоти бере початок 1921 року. У місті Брістол, що на південному заході Великобританії, тоді мешкав молодий фотограф Джеймс Бігс, який унаслідок нещасного випадку втратив зір. Відтак треба було починати жити по-новому. І Джеймс, за порадою сліпого солдата, захотів частіше бувати на людях, тому почав вчитися самостійно ходити містом — за допомогою тростини. Але незабаром зрозумів, що на його чорну тростину не реагують ані перехожі, ані водії. Тоді Бігс пофарбував тростину, щоб була помітніша, у білий колір. І не прогадав! Ноу-хау сліпого фотографа невдовзі скористалися незрячі не лише Англії, а й усієї Європи, згодом — Америки. А 15 жовтня 1969 року було визнано Міжнародним днем «білої тростини». За традицією, цього дня в усьому світі товариства незрячих (бажано — за участі людей із повноцінним зором) проводять різноманітні акції. Найпоширеніші гасла Міжнародного дня «білої тростини» — толерантність, рівноправ’я та інтеграція.


ТIЛЬКИ ФАКТИ

За допомогою зору людина отримує 80 — 90% інформації про навколишній світ.

Як стверджують у Всесвітній організації охорони здоров’я, щороку кількість сліпих у світі зростає на 1 мільйон осіб, кожні 5 секунд втрачає зір одна доросла людина, кожну хвилину — одна дитина.

За останніми даними, в Україні нараховується понад 300 тисяч незрячих.

Щороку в нас лікарі виявляють 150 тисяч дітей, що мають проблеми із зором, говорить головний офтальмолог України Сергій Риков. А щорічно в Україні понад 3 тисячі осіб отримують інвалідність із зору.

На сьогоднішній день, за даними навчального інформаційного комп’ютерного центру Українського товариства сліпих, зайнятість людей з вадами зору складає всього 6 тисяч осіб.

Лікарі стверджують, що рання діагностика та профілактика хвороб очей зможе запобігти сліпоті й зберегти здоровий зір.


Продовження теми на стор.СУСПIЛЬСТВО

Тетяна КОЗИРЄВА, «День»
Газета: