Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дочекалися біля свого моря погоди

Тепер більше пийте. Але не все...
24 липня, 2004 - 00:00
СПЕКОТНО... / ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День» НЕПОГАНИЙ ПОРЯТУНОК ВІД ПЕКУЧИХ ПРОМЕНІВ СОНЦЯ — ФОНТАНИ. ХІБА ЩО СЬОГОДНІ В СТОЛИЦІ ЇХ СТАЛО НАБАГАТО МЕНШЕ, НІЖ РАНІШЕ ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День» НЕПОГАНИЙ ПОРЯТУНОК ВІД ПЕКУЧИХ ПРОМЕНІВ СОНЦЯ — ФОНТАНИ. ХІБА ЩО СЬОГОДНІ В СТОЛИЦІ ЇХ СТАЛО НАБАГАТО МЕНШЕ, НІЖ РАНІШЕ ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День»

Погода завжди вважалася найбанальнішим способом підтримки світської розмови. Але цього року вона поводиться настільки непередбачувано, що виникають чимраз нові та нові приводи поговорити про неї всерйоз. Небесна канцелярія наче перестаралася в прагненні нам догодити, й просто скинула на наші голови таке довгождане літо. Раптова спека принесла з собою страждання гіпертонікам і радість продавцям квасу.

Статистика має загрозливий вигляд — за даними сайту medlinks, за різкого настання холодів чи, навпаки, спеки люди помирають у 10 разів частіше. Такі висновки зробила метеорологічна служба Німеччини, вивчивши 2,3 мільйона випадків смерті за п’ять років. Насамперед метеочутливими є гіпертоніки та люди з хворим серцем. Та коли за різкими перепадами температури повітря не встигає система терморегуляції організму, порушується й робота центральної нервової системи. Відбувається перевантаження психіки, внаслідок якої збільшується кількість самогубств. Останні й розбавляють серцеві напади в «летальній» статистиці.

Ще одне лихо літа — теплові удари й опіки. Лікарі стверджують, що за стабільно спекотної погоді «середньостатистична» лікарня приймає до 20 потерпілих від теплового удару. А з опіками в середньому за літо в Києві звертаються до медиків близько 100 осіб. Зрозуміло, що більшість «погорільців» до лікарів не поспішають, перебуваючи в цілковитій упевненості, що краще за сметану, кефір та олію їм ніщо та ніхто не допоможе. І помиляються — як розповідають медики, такі «ліки» лише подразнюють пошкоджену шкіру.

Якщо смертельно пораненого булгаківського кота Бегемота може врятувати лише ковток бензину з примуса, то помираючого від спеки українця — лише ковток мінералки. Принаймні, про це кажуть лікарі. «Мінеральна вода за рахунок великого вмісту в ній солей утримує воду в крові та сповільнює подальше виникнення спраги, на відміну від дистильованої та прісної. А лимонад залишає солодкий присмак, що одразу провокує повторне водопиття», — розповідає завідувач кафедри гігієни харчування Національного медичного університету ім. Богомольця Віктор Ципріян. Крім того, споживати рідину рекомендується невеликими ковтками, а вгамовувати спрагу алкогольними напоями категорично забороняється — вони сприяють зневодненню організму та згущенню крові. Зі слів В. Ципріяна, на один кілограм ваги добова норма рідини становить 30 мл. Але для страждаючих на серцево-судинні захворювання та ниркову недостатність, природно, існують обмеження.

Утім, мінеральна вода ніколи не користувалася особливою народною любов’ю, чого не скажеш про квас. Реалізатори цього старовинного напою надзвичайно зраділи невпинно повзучим угору ртутним стовпчикам термометрів: «Нарешті черга з’явилася, — задоволено відзначає продавщиця квасу Тетяна, — бо ж півліта жодної торгівлі». І справді, продаж квасу порівняно з минулим роком поменшав удесятеро.

Аналогічна ситуація й із реалізацією інших атрибутів літа. Не змогли до пуття заробити продавці купальників, в’єтнамок, пляжних рушників й окулярів від сонця. Скаржаться на стихію продавці морозива. За прогнозами фахівців, навіть спекотний серпень не зможе компенсувати їм «мертвий» червень.

Утім, мисливці за пляжними атрибутами знаходилися й у холоди — оскільки прогнозам синоптиків уже мало хто вірить, доводилося брати путівки та їхати до Криму навмання: «Ще на початку місяця взяли з чоловіком путівки до Євпаторії, на 28 число. Сподівалися, що розпогодиться, і не помилилися», — розповідає домогосподарка Вікторія, попутно приміряючи сонячні окуляри на Петрівці. Чимало українців просиділи на українському узбережжі під дощем — дихати морським повітрям виявилося єдиною доступною розвагою. Отже, говорити про втрати турфірм не доводиться. А ті, які спеціалізувалися на закордонному відпочинку, вже точно не залишилися в накладі — все-таки, маючи можливість поїхати до Туреччини чи на Кубу, мало хто вважав за краще чекати погоди біля українського моря.

Ще більше потерпають від спеки наші чотириногі друзі. Собаки волохатих порiд на вулиці навіть непритомніють, після чого відсиджуються вдома. А у кого ж замість дому — зоопарк, той відсиджується в тіні або відлежується в басейні. Як розповідає заступник директора Київського зоопарку з зоороботи Тетяна Качан, така поведінка тварин дуже не до душі відвідувачам. І справді: «Хочу, щоб лев бігав!», — вимагають від своїх мам діти тоді, як «звірина влада» залягла в найбільш віддаленому кутку свого вольєра і заснула. А вже про те, щоб побачити літнього дня бегемота, можна лише мріяти. Він вилазить із води лише увечері і, до речі, правильно робить — від спеки його родичам властиво рожевіти. Як пояснюють зоологи, бегемоти просто потіють від спеки, а піт у них — рожевого кольору, від чого створюється враження, що й сам звір стає рожевим. Часто цю рожеву змазку називають «кривавим потом». Так що відвідувачам не варто ображатися на нетовариського гіпопотама — він просто намагається зберегти свій первозданний болотяний окрас.

ДО РЕЧІ

Найближчими днями спека відступати не збирається. За даними Гідрометцентру, температура повітря на території України буде триматися на рівні 15—20 градусів вночі та 25—30 вдень. У західних і східних областях, Криму та Приазов’ї можливі короткочасні дощі, подекуди грози. В інших областях переважно без опадів, вітер 3-8 м/с.

Вікторія ГЕРАСИМЧУК
Газета: