Треба щось робити з політреформою, що невідворотно наближається. Схоже, саме в цьому полягав політичний сенс бурхливих всеукраїнських зборів представників місцевого самоврядування, що відбулися вчора в Києві. Це перший захід такого масштабу, ініційований новою владою. У роботі зборів взяло участь практично все керівництво України, включаючи Президента, прем’єра й спікера, а також голови Верховного та Конституційного Судів, віце- прем’єр з адміністративної реформи Роман Безсмертний, глави обласних, міських, районних рад і адміністрацій. Захід проходив у Національному палаці «Україна», у зв’язку з чим кореспонденту «Дня» пригадалося, що трохи більше нiж рiк тому, на початку квітня 2004-го, в цьому ж приміщенні відбулися дуже схожі збори під назвою Всеукраїнський Громадський Форум на підтримку конституційної реформи. Тільки тоді навіть акредитованому журналісту, щоб потрапити у палац, довелося пройти потрійний кордон міліції, а потім ще хвилин двадцять померзнути на холодному вітру, чекаючи своєї черги на перевірку металошукачем.
Учора ж усе виглядало більш демократично — всього декілька пар представників правоохоронних органів по периметру будівлі, жодних обмежень для вільного пересування громадян, більш швидка процедура перевірки на вході.
Сенс акції річної давності полягав у показовій легалізації представниками народних мас запропонованої тодішнім президентом і підтриманої більшістю фракцій парламенту політичної реформи. Власне, й виглядало це відповідно: «Реформа — наше все», — говорили з трибуни спеціально підготовлені люди й невтомно розхвалювали законопроект № 4105 про зміни до Конституції. Проте політреформа (законопроект № 4180) була все-таки ухвалена парламентом 8 грудня «в пакеті» з іншими законопроектами, які, як вважали політичні сили, що підтримували Віктора Ющенка, могли забезпечити проведення чесних виборів. Багато хто тоді сприйняв це голосування як залізний бартер: ми вам політреформу, ви нам — Президента Ющенка.
Учора «одобрямсу» не вийшло. Та й навряд чи на нього розраховували ініціатори зборів, одним з яких виступив спікер Володимир Литвин. Скоріше, передбачалося почути думки представників різних гілок і рівнів влади про реформу місцевого самоврядування, яка є однією з найважливіших складових ухваленої політреформи, а також тісно пов’язаної з нею адміністративно-територіальної реформи, ініційованої Романом Безсмертним. І ці думки були дуже різними. Що, до речі, як позитив відзначила прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, яка виступала практично наприкінці зборів і мала можливість ознайомиться з повним набором розбіжностей з обговорюваного питання.
Після вступної промови В. Литвина, в якій він розказав про історичну роль подібних зборів і закликав їхніх учасників «почати велику розмову про Україну», свої висновки представили керівники трьох секцій, засідання яких були першим етапом зборів. Глава секції з питань реформування конституційних основ місцевого самоврядування, адмін- і територіальної реформи Анатолій Матвієнко висловив думку, що для проведення реформи органів місцевого самоврядування необхідно допрацювати законопроект 3207-1 про зміни до Конституції й розвести в часі проведення виборів народних депутатів різних рівнів, тобто вибори до Верховної Ради, Верховної ради Криму та місцевих органів самоврядування, місцевих органів влади.
У той же час керівник секції з питань економічної та фінансової основи місцевого самоврядування Людмила Супрун висловила думку, що розведення в часі виборів народних депутатів Верховної Ради і до місцевих органів влади потребуватиме додатково близько 500 млн. грн.
«За умови проведення виборів на пропорційній основі розведення виборів у часі є необгрунтованим», — сказала Л. Супрун. Вона зазначила, що учасники її секції дійшли висновку, що навіть за умови змін системи виборів до місцевих органів влади на мажоритарну розведення виборів у часі потребуватиме «детального обгрунтування». За її словами, при прийнятті рішення про розведення виборів у часі виникне проблема легітимності органів місцевого самоврядування, «для яких термін повноважень практично буде подовжений».
Керівник третьої секції — з питань законодавчого забезпечення розвитку місцевого самоврядування в Україні — Юрій Ключковський сказав, що вважає безпідставною критику пропорційної системи виборів до органів місцевого самоврядування, з якою він зіткнувся під час засідання своєї секції. Депутат зазначив, що одним з основних аргументів такої критики була «відірваність депутатів від виборців» — мовляв, депутати, обрані за партійними списками, насамперед підкорятимуться партійному керівництву, а не слухатимуть виборців. На думку Ключковського, «обидві тези є досить сумнівними», оскільки «загальновідомою є роль партій та інших структур суспільства в реалізації громадського й політичного контролю, а не владного тиску на діяльність влади».
Лідер СПУ Олександр Мороз у вчорашніх зборах взагалі побачив загрозу зриву політреформи, яка стала для лідера соціалістів чимсь на кшталт фетишу. «Я б не хотів, аби сьогоднішні збори стали початком відкату або ревізії політичної реформи. Цього не має бути. Я б хотів, щоб ми це відразу ж зафіксували», — заявив Мороз. «Політичну реформу робити необхідно, й це, напевно, не викликає сумнівів ні в кого», — підкреслив він. Мороз також пообіцяв внести пропозицію про негайне проведення політреформи до резолюції зборів. Він також зазначив, що в разі, якщо в Україні не відбудуться реформи, «Ющенко діятиме так само, як Кучма, тобто керуватиме як держчиновник, а не як президент». На думку О. Мороза, на зборах народним депутатам Верховної Ради слід було б звернутися до Президента України, а також до голови Конституційного Суду з приводу відсутності висновків по законопроекту 3207. «Чому ви досі не даєте висновків щодо проекту 3207, що вам там не зрозуміло?» — спитав він.
Президент Віктор Ющенко у своєму виступі трохи роздратовано попросив лідера соціалістів не турбуватися за долю політреформи, оскільки він не порушить домовленостей, досягнутих при її прийнятті. «Не опікуйтеся так, Олександре Олександровичу, проблемою проекту 4180. Не опікуйтеся! Угоди прийняті й підписані, й якщо реформа не набирає чинності зараз, то 4180 не набирає чинності з першого вересня, але набирає першого січня 2006 року», — сказав Президент. «Крапку поставили. Вгамуйте свою тривогу, друзі. Давайте тільки не залишимо некерованою країну тими «пакетами», тими голосуваннями, тими розмінами, які стояли на межі громадянської війни в Україні, оскільки так ухвалювалися зміни до Конституції», — зазначив Ющенко. При цьому він додав, що не коментуватиме цю тему далі, «щоб не поранити серця лібералів» (чому лібералів, а не соціалістів, Президент не пояснив. — Ред. ). У своєму виступі Ющенко визначив три основні напрями проведення реформи в Україні, а саме: територіальної, адміністративної й бюджетної. Після такого бурхливого обговорення Президент, за його словами, все одно переконаний, що за реформу слід братися. І якщо однієї сьогоднішньої наради буде мало, то він пропонує провести ще додатково засідання по областях, аби вирішити всі ті болючі питання й протиріччя, що виникли під час сьогоднішньої дискусії.
Президент також розповів про досягнення нової влади «за майже 100 днів його роботи та роботи його команди». За його словами, їм вдалося виконати більшість із того, що обіцяли на Майдані. Серед успіхів нової влади В. Ющенко відзначив досягнення «не залежних від влади засобів масової інформації». Крім того, за його словами, в Україні стверджується правосуддя. «Перед вами та перед усіма українськими громадянами я хочу сказати: перед судом постануть усі, хто вбивав журналістів, хто вбивав політиків, хто вів країну до розколу, фальсифікував результати виборів, хто заплямував себе розкраданням держави та корупцією. Свавілля чиновників більше ніколи не стане нормою життя в цій країні», — наголосив В. Ющенко.
Серед досягнень Президент також відзначив «повернення державного бюджету до людей», який став бюджетом соціального розвитку України. Він також нагадав, що, як і було обіцяно, в березні перша частина українських миротворців повернулася з Іраку, до кінця року до України повернуться всі українські солдати. Крім того, до 9 місяців було скорочено строк військової служби. В. Ющенко також зазначив, що за цей час було змінене ставлення до України всього світу. За його словами, вперше за 12 років про Україну говорять як «про лідера цілого регіону від Варшави до Тбілісі».
Узагалі все, відбувалося вчора в Національному палаці «Україна» містило в собі масу нюансів і підтекстів, і було дуже показово й видовищно. Тому ми вирішили «показати» читачам вчорашню акцію влади у виглядi фоторепортажу на стор. "ФОТО-ТЕМА «Дня»"