Учора відбулося розширене засідання Кабінету Міністрів з участю Президента Віктора Ющенка, на якому уряд відзвітував про підсумки роботи за перший квартал. Відкриваючи засідання, прем’єр-міністр Юлія Тимошенко виступила з 20-хвилинною доповіддю про підсумки економічного й соціального розвитку України в 1 кварталі, стратегію й невідкладні дії Кабміну в 2 кварталі. Зокрема, вона повідомила, що інфляція у квітні становила 0,8%, а за підсумках 2-го кварталу нинішнього року, як прогнозує уряд, становитиме 2,2%. За словами прем’єра, уряд збирається утримати інфляцію 2005 року на рівні 9,8%.
Президент України В. Ющенко «прописав» усiм публічність: закликав Національний банк, міністерства фінансів і економіки створити в суспільстві тверду впевненість в абсолютній контрольованості інфляції нинішнього року. При цьому він нагадав, що вже говорив з прем’єром Юлією Тимошенко про необхідність укласти між НБУ, Мінекономіки й Мінфіном «публічного меморандуму» про розуміння наявної тенденції та наявність інструментів управління нею. «Найскладніше — якщо ми зараз дуже добре формуємо соціальну політику, добре фінансуємо соціальні програми, а через декілька місяців — не знайдемо механіки утихомирення зростання цінових агрегатів і швидких грошей. Треба, щоб нас люди не звинуватили в тому, що їхня реальна пенсія і зарплата падає через те, що два інститути не утримали інфляцію», — сказав В. Ющенко. У перекладі звичайною мовою це означає: мало підвищувати зарплати та пенсії, треба ще навчитися уникати «раптових» стрибків цін то на м’ясо, то на бензин, то на перевезення.
Владі перед 2006 роком потрібні швидкі результати. У зв’язку із цим Віктор Ющенко закликав кожного міністра представити основні завдання на 2005 рік, які найближчим часом будуть передані його секретаріату й запущені як президентські укази. «У кожного міністра та Кабінету загалом на 2005 рік буде задекларовано декілька кроків, які фіксували б його програму діяльності цього року. Це має бути мала «дорожня карта» кожного міністра, по якій у грудні він звітуватиме перед Верховною Радою, перед Президентом, перед Майданом і перед всім українським суспільством», — сказав В. Ющенко.
Такою «дорожньою картою» для прем’єр-міністра й міністра енергетики, напевно, має стати формування енергетичної незалежності країни.
Крiм того, глава держави вирішив закрити тему реприватизації. «Окремим дорученням» Президент, нарешті, вимагає від Кабміну протягом 10 днів завершити формування переліку приватизованих з порушеннями підприємств. Глава держави зауважив, що розмова про реприватизацію або повторну приватизацію тримає в напруженні бізнес і відлякує інвесторів, і в цій темі найближчими днями треба поставити крапку. «Я наполягаю на тому, щоб найближчим часом закрити цю тему і щоб з нашої лексики був виведений термін «реприватизація», — сказав він.
Як пізніше уточнив міністр економіки Сергій Терьохін, низці підприємств, які приватизувалися закрито, буде запропоновано доплатити до реальної вартості об’єкта. «Ми запропонуємо парі дюжин підприємств, які було приватизовано закрито, в неконкурентний спосіб, здійснити доплату до реальної вартості об’єкта», — заявив С. Терьохін. При цьому він зазначив, що якщо ці компанії захочуть здійснити доплату, то їм «віддається охоронна грамота на все життя». За словами Терьохiна, визначення списку підприємств не входить до компетенції Міністерства економіки. «Це буде колективне рішення за поданням або Генпрокуратури, або Фонду держмайна. Міністерство економіки визначає єдину юридично вивірену й економічно доцільну процедуру цієї дооцінки», — сказав С. Терьохін. Щоправда, стосовно термінів міністр, напевно, не зрозумів Президента: «Цього року, я думаю, ми закінчимо з цим питанням і більше не будемо до нього повертатися».