Переговори прем’єра Ющенка із керівництвом ЄБРР, що тривали над встановлений графік, завершилися, швидше за все, нічим.
Члени української урядової делегації і представники Банку намагалися погодити технічні параметри й умови проектів Кредитної та Гарантійної угод щодо виділення ЄБРР кредиту на завершення будівництва двох енергоблоків на Рівненській і Хмельницькій АЕС.
Зі слів прес-секретаря українського прем’єра Наталі Зарудної, В.Ющенко ознайомив керівництво ЄБРР з перебігом структурних реформ в українській економіці, зокрема, в енергетичному секторі, а також із планами уряду на найближчий час. У відповідь президент ЄБРР Жан Лем’єр заявив, що він «дуже вражений» проведеною роботою уряду і висловив надію, що український Кабінет Міністрів і надалі дотримуватиметься курсу реформ, визначеного Президентом України Леонідом Кучмою.
Проте Н.Зарудна зазначила, що на нинішньому етапі переговорів українського уряду з ЄБРР «не варто чекати якихось конкретних результатів у питанні виділення кредиту Банком на завершення будівництва двох енергоблоків на Рівненській і Хмельницькій АЕС». Домовленостей щодо цього проекту буде досягнуто пізніше, коли узгодять усі параметри Кредитної та Гарантійної угод.
Мiж тим коментарі ЄБРР по закінченні переговорів виглядають набагато визначенішими. Як повідомило Бі-Бі-Сі, Банк заявив, що «зараз не може давати рекомендацій раді директорів щодо закриття Чорнобиля і добудування двох ядерних реакторів в Україні». Перший віце-президент ЄБРР Чарльз Франк заявив Бі-Бі-Сі, що переговори з В.Ющенком стосувалися широкого спектра питань економіки й енергетичного сектора України. При цьому він зазначив: «Зараз ми нічого не вирішили. Обговорення цього питання триває. Ми намагаємося переглянути аналіз вартості проекту. Ми обговорюємо питання, пов’язані з реформуванням енергосектора. Всі ці питання потрібно вирішити до того, як ми приймемо остаточне рішення про фінансування добудування реакторів на Рівненській і Хмельницькій АЕС».
У прес-релізі, присланому «Дню» Європейським банком, вказано, що кредит $200 млн. на добудування ядерних блоків на Рівненській і Хмельницькій АЕС загальною вартістю $1,45 млрд. можуть виділити Україні за таких умов: виведення з експлуатації Чорнобильської АЕС (до 15 листопада. — Авт .), посилення ядерної безпеки при реалізації проекту, бути найдешевшим з можливих варіантів компенсації потужностей ЧАЕС, а також імплементація проекту приватизації і реформ в енергетичному секторі. Отже, робить висновок ЄБРР, фінансування проекту добудування ядерних блоків в кінцевому результаті залежить від дій уряду України.
Невдача в Лондоні може істотно знизити і нинішній невисокий рейтинг В.Ющенка. Тоді як майже одночасна поїздка віце-прем’єра Юлії Тимошенко в Ашгабат принесла їй певні «лаври»: газові відносини з Туркменiстаном, хоч і на невигідних умовах, але відновлено. Залишилося знайти гроші для того, щоб платити за старими боргами і не робити нових. Але учасники переговорів зітхають: платити за туркменський газ поки нічим. Навіть більше, президент Леонід Кучма вчора назвав підписані в Ашгабаті документи натуральним обманом і вказав, що вони «нас просто ставлять у незрозуміле становище». Так що обидві «зарубіжні» спроби уряду поліпшити справи в енергетиці виявилися однаково невдалими, що дало Л.Кучмі підстави вкотре повернутися до аналізу ситуації в цій сфері економіки: «Я не бачу ніяких переміщень. Не бачу. Мене як Президента це дуже бентежить». З його слів, схеми повернення боргів за газ між Україною та Росією, які пропонував В.Ющенко під час недавнього візиту до Росії, складено «за образом єдиних енергетичних систем» — нічого нового немає. При цьому, наголосив Президент, «вимиваються» незначні оборотні кошти, наявні в підприємств. «Це, — додав він, — величезна проблема для України».