Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Доживемо до понеділка?

30 серпня, 1997 - 00:00

Час, коли 1 вересня асоціювалося лише з букетами квітів, бантами та білими фартухами, став історією. Тепер цей день - джерело головного болю батьків і педагогів. Про це свідчить і мозаїка повідомлень наших кореспондентів із різних кінців країни.

КИЇВ

Уперше в житті Хрещатика два останні дні серпня з одинадцятої дня до шостої вечора будуть надані дітям і батькам, змученим головним болем, як спорядити сина чи доньку в 1 - 11-й клас. Уперше частина центральної вулиці столиці від Європейської площі до перехрестя вулиці Богдана Хмельницького буде віддано на задоволення потреб підростаючого покоління. За інформацією прес-служби міської адміністрації, кожен із чотирнадцяти районів Києва буде представлено на ярмарку особистим павільйоном, де охочі матимуть змогу купити необхідних шкільний інвентар, освіжитися попутно безалкогольними напоями та потішити дитину морозивом. Гарантії, що батьки зможуть купити все, що потрібно, немає - для київських підприємств і фабрик, які займаються випуском шкільних аксесуарів, ярмарок лише спроба самозатвердитися на внутрішньому ринку і прагнення полегшити життя батькам у переддень нового навчального року, повідомляє кореспондент "Дня" Сергій ЯРМОЛЮК.

 

КРИМ

Кримські педагоги оголосили про свій намір провести 1 вересня провести загальну акцію протесту з вимогою сплатити їм заробітну плату.

Занепокоєний можливим зривом традиційного Дня знань, уряд Автономної Республіки пообіцяв пошукати у місцевому бюджеті хоча б якихось грошей для вчителів. Отримавши офіційну відповідь, педагоги дали уряду останній шанс, погодившись поки що на часткове погашення боргів. Надії на цілковиту їхню виплату в кримчан немає, оскільки немає офіційного рішення Кабінету Міністрів України про виділення цільової позики на погашення бюджетних заборгованостей. Як, утім, немає й гарантій, що, прийшовши 1 вересня до школи, учні побачать викладачів з указкою й крейдою, а не з лозунгами протесту.

Однак міністр фінансів Ігор Митюков на останньому засіданні Кабінету Міністрів оптимістично заявив, що в Україні вже намітилася загальна тенденція зниження заборгованості із зарплат і соціальних виплат. Сьогодні суми заборгованостей такі: із зведеного бюджету - 3,35 млрд. грн., з держбюджету - 2,5 млрд. грн. Окрім Криму, помічена І. Митюковим тенденція всеукраїнського масштабу обійшла стороною також Кіровоградську область - тут заборгованість зросла. "Спостереження" І. Митюкова досить суперечливі. За його словами, обсяги середньодобових надходжень до бюджету неухильно зростають (у січні-серпні вони становили 80,4 млн. грн.). Водночас у результаті падіння обсягів виробництва, а отже, і ВВП, до бюджетів усіх рівнів не надійшло понад 800 млн. грн. Незважаючи на вжиті податковою адміністрацією заходи, продовжують знижуватися надходження від ПДВ й акцизного збору, повідомляє кореспондент "Дня" Яна МОЙСЕЄНКОВА.

 

ОДЕСА

Учора майже з річним запізненням у 134 школах і 124 дошкільних установах облцентру розпочато видачу зарплати 20 тисячам учителів та вихователів за вересень-жовтень 1996 року. Заборгованості з виплати зарплат вчителям за поточний рік не допущено. Інформуючи про це кореспондента "Дня" Михайла АКСАНЮКА, начальник міськуправління освіти Сергій Козицький уточнив, що "погасити 4,5 мільйонну заборгованість було нелегко: півтора мільйона гривень міськрада зекономила на видатках із інших статей, а ще три мільйони довелося взяти в борг у фінансових установах міста". Кабмін України практично ухилився, за словами першого заступника міського голови Анатолія Ворохаєва, від виконання доручення Президента Леоніда Кучми щодо погашення до 1 вересня заборгованості із зарплати вчителям, "у всякому разі до Одеси для цього не надійшло жодної копійки".

Варто зазначити, що на останньому засіданні міськвиконкому міський голова Едуард Гурвіц дав розпорядження начальнику правового управління міськради Сергію Варламову підготувати документи для звернення з позовом в арбітражний суд про компенсацію Кабміном України коштів міській Раді, які довелося вишукати й сплатити працівникам бюджетних установ.

 

ЗАПОРІЖЖЯ

За свідченнями облстатуправління, різними видами навчання в Запорізькій області охоплено 360 тисяч чоловік, або кожен шостий житель. Як і раніше, в будівництві шкіл триває спад. 1997 року відкрито тільки дві школи-новобудови: у місті Енергодарі та селищі міського типу Веселе відповідно на 1688 та 864 навчальних місця. Зате з'явилися приватні навчальні заклади. В області працює чотири приватних школи, один вуз I - II ступеню акредитації і чотири вузи III - IV ступеню акредитації для підготовки відповідно молодших спеціалістів та спеціалістів із вищою освітою.

Більшість батьків не мають достатньо коштів, щоб придбати навчальне приладдя та одяг для своїх дітей. Через усі ці та інші проблеми нинішній День знань не виглядає так святково, як раніше, повідомляє кореспондент "Дня" Віктор ПУЖАЙЧЕРЕДА.

 

ПОЛТАВА

У багатьох школах Полтавщини вчителі не одержують зарплати ще з травня. Тим часом, за повідомленням начальника Полтавського обласного управління освіти Івана Охріменка, кількість учителів в області збільшилася на 25%, тоді як асигнування на освіту в області залишилися на тому ж рівні, що й завжди. Крім того, борг освітніх закладів Полтавщини комунальним службам збільшився до 35 млн. грн. На обласній нараді, присвяченій питанням готовності до нового навчального року, зазначалося, що загроза закриття шкіл і дитсадків у зимовий період стає дедалі реальнішою, повідомляє Юрій РУДНИЦЬКИЙ.

Газета: