Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Драма «третього»

25 квітня, 2007 - 00:00

У політичному трикутнику, як і в любовному, — апріорі є третій зайвий. Якщо проаналізувати хронологію подій, що відбулися з 2 квітня — дня підписання Віктором Ющенком указу про розпуск парламенту, складається враження, що «зайвим» є спікер Мороз. Пригадати хоча б скільки разів за останні тижні Президент і прем’єр зустрічалися в режимі тет-а-тет, намагаючись знайти точки політичного зіткнення. Однак за круглим столом двох Вікторів не знайшлося місце спікеру, хоча розпустив гарант зовсім не уряд Януковича, а парламент Мороза. Чому ж голова ВР не бере участі у консультаціях на Банківській?

У кулуарах ВР говорять, що спікер не ходить разом із прем’єром до глави держави, оскільки Президент просто не хоче його бачити. Соратники Мороза говорять про це з нотками прикрості й у вельми красномовних тонах. «Президент чомусь вважає за краще говорити зі мною тільки в телефонному режимі», — поскаржився якось сам Мороз.

Шукати компроміс тепер збираються за круглим столом на президентській території Ющенко та Янукович. А що Мороз? А голові ВР не залишається нічого іншого як за допомогою преси донести свої меседжи главі держави. Так нещодавно спікер запропонував свій варіант виходу з політичної кризи в Україні. Олександр Мороз радить усім сторонам конфлікту узгодити план його урегулювання. І зробити це до рішення Конституційного Суду.

Для виходу з ситуації, на думку спікера, потрібно ухвалити рішення про скасування чи призупинення указу Президента про розпуск Верховної Ради. У випадку, якщо Конституційний Суд визнає указ діючим, Мороз вважає необхідним перенести виборчу кампанію на літо-осінь. Якщо ж вирок суду буде негативним, то парламент розгляне й прийме протягом травня низку відповідних документів, які вже готують. Серед таких проектів спікер назвав закон про вибори в новій редакції.

Тим часом із вуст політиків і експертів все частіше звучить словосполучення: «широка коаліція». У цьому випадку йдеться про правлячу більшість з участю пропрезидентської «Нашої України». Буквально днями в інтерв’ю російському виданню «Время новостей» про цей сценарії як найвірогідніший розповів колишній президент Леонід Кучма: «Перевибори нічого не змінять, розклад сил буде фактично таким самим. Кинувши країну в безодню брудної передвиборної боротьби, ми ще більше поляризуємо Україну. Президенту потрібно виходити з інтересів країни, знайти компроміс між східною елітою й західною. Сьогодні як і раніше не вичерпані можливості об’єднання Партії регіонів і «Нашої України».

Зрозуміло, що в разі коаліційного об’єднання «помаранчевих» і «синьо- білих» лідер СПУ та його фракція втрачають свою горезвісну золоту акцію в Раді. Не виключено, що в разі створення широкої коаліції станеться рокіровка, зокрема, крісло спікера може зайняти хтось із нашоукраїнців або регіоналів. Скажімо, Раїса Богатирьова. Благо, бажаючих зайняти це крісло вдосталь. Так у спікера, як то кажуть, є підстави для неспокою. Адже в політиці, як і в любові, зрада часто повертається бумерангом. А на совісті лідера СПУ не тільки торішня «зрада» «помаранчевим» партнерам із коаліції. Є ще історія з Канівською четвіркою. А якщо добре попорпатися, можна знайти й ще пару-трійку скелетів у шафі Олександра Мороза — ще зовсім недавно «найморальнішого» політика в країні...

ТИМ ЧАСОМ

БЮТ не підходить план Мороза

БЮТ не сприймає серйозно план урегулювання політичної кризи, запропонований головою Верховної Ради Олександром Морозом. Про це заявив депутат, член БЮТ Йосиф Вінський в ефірі «5 каналу».

Він пояснив, що Мороз зараз не є самостійною політичною фігурою, а залежить від Партії регіонів і від Віктора Януковича. Крім того, за словами представника БЮТ, Мороз є тією людиною, яка викликала політичну кризу в Україні. Вінський заявив, що всі пропозиції лідера соціалістів щодо урегулювання кризи були озвучені й раніше, ще до підписання Президентом указу про розпуск парламенту. Він додав, що Мороз не може ініціювати ніяких планів урегулювання, оскільки не викликає довіри ні в однієї зі сторін. За словами Вінського, зараз опозиційні сили активно готуються до виборів і дотримуються вищезазначеного указу Президента.

Раніше Мороз запропонував проект меморандуму примирення й згоди, а також план виходу з ситуації, що склалася.

ДО РЕЧІ

Народний депутат, член фракції «Наша Україна» Сергій Головатий стверджує, що одним із головних пунктів переговорів між Президентом України Віктором Ющенком і прем’єр-міністром Віктором Януковичем є можливість переобрання голови Верховної Ради. Зокрема, за його словами, обговорюється питання щодо зміни Олександра Мороза на нинішнього координатора коаліції Раїсу Богатирьову. «Мені достеменно відомо, до чого зводиться сьогодні цей компроміс — компроміс зводиться до зміни голови ВР на лідера коаліції», — сказав С. Головатий. При цьому народний депутат наголосив, що не хоче втручатися у справи коаліції в цьому питанні. «Я не буду втручатися в справи коаліції, хай вона сама вирішує, може, їй краще поміняти лідера коаліції, аніж міняти спікера ВР», — сказав народний депутат.

Наталія РОМАШОВА
Газета: