Керівництво НДП самокритично визнало, що партія знаходиться у найглибшій кризі і потребує повної реконструкції. Про «створення нового іміджу партії, нової ідеології, тактики і стратегії партії на майбутніх парламентських виборах» говорив і голова партії Валерій Пустовойтенко. Тепер головне питання у тому, чи здатна НДП реалізувати поставлені завдання?
Після «пустовойтенківського набору» (коли за рахунок держчиновників НДП за лічені місяці збільшилася у кілька разів), який відбувався за принципом «особистої відданості» правлячій еліті, НДП була приречена на те, щоб неухильно виконувати директиви влади. На минулій політраді було заявлено про «перспективу трансформації у масову партію народного типу, здатну формулювати і здійснювати масштабні суспільні проекти». Враховуючи принцип формування НДП і втрату позицій у верхніх ешелонах влади (так само, як і подальше скорочення її впливу у структурах влади всіх рівнів), можна передбачити, що ця перспектива практично не має шансів на реалізацію.
Показово, що сам Валерій Пустовойтенко наголошував: успіх мають не масові політичні партії, а «невеликі партії-«концерни», основу яких складають невеликі групи політиків, які володіють могутніми фінансово-організаційними та інформаційними ресурсами». Втім, і голова партії, і політрада НДП висловилися за продовження старої лінії — створення масової партії з численними місцевими організаціями.
Втрачаючи свій вплив, партія намагається шукати союзників для майбутніх парламентських виборів. Як повідомило керівництво НДП, проведено переговори з партіями, які входять до блоку «Наш вибір — Леонід Кучма», а також з обома Рухами, ПРП, «Батьківщиною» і зеленими. Попри те, що деякі з перерахованих партій заявили про намір створювати свої блоки, народні демократи сподіваються, що їм вдасться укласти з ними договір про спільні дії на майбутніх виборах.
Показово, що НДП покладає надії на «реанімацію» передвиборного блоку підтримки Президента. Схоже, що поїзд давно уже відійшов, а НДП цього і не помітила. З іншого боку, очевидно, що після програшу боротьби за звання «найбільш пропрезидентської партії» для НДП «президентська милість» залишається практично єдиним шансом потрапити до майбутнього парламенту. Виходячи з цього, партія об’єктивно не зацікавлена у структуруванні правоцентристського спектру, оскільки тут діють могутніші суперники, які вже відтіснили НДП з лідерських позицій. Тому НДП, як і раніше, намагається «змішати в одному казані» всі пропрезидентські сили під лозунгом «Сильна НДП у могутньому блоці».
Всередині НДП розгорілася справжнісінька внутрішньопартійна дискусія. Так, голова партії перед політрадою заявив, що найприйнятнішою для партії є ідеологія центризму. Однак «керівник робочої групи з підготовки ідеологічного розділу» Володимир Кафарський зазначив, що центристської ідеології взагалі не існує, оскільки центризм показує лише місце партії у загальнополітичному спектрі.
Дійсно, питання вироблення ідеології для НДП дуже складне. Особливо, враховуючи, м’яко кажучи, різнорідність партії, зумовлену специфічними умовами її формування, і відсутність всякого натяку на ідеологію (або її сурогат) до останнього часу. Як сказав кореспондентові «Дня» Євген Кушнарьов, нині над розробкою ідеології працюють кілька робочих груп. На його думку, при виробленні ідеології «масової партії народного типу» можна орієнтуватися на німецький блок ХДС- ХСС, «синтетична» ідеологія якого зробила можливою об’єднання ліво- і правоцентристів.
Чи вдасться НДП оновити свій образ? Багато хто вважає, що її чекає доля російського «колеги» — НДР Черномирдіна, який не впорався із цим завданням, не пройшов у Держдуму РФ і, як політична партія, знаходиться на грані політичного небуття. Схоже, НДП нині за кілька крокiв від цього небезпечного рубежу.