Другий візит прем’єр-міністра Віктора Янукович до Брюсселя став повною протилежністю до минулотижневих відвідин європейської столиці. Якщо перший можна охарактеризувати як антиатлантичний, то другий заслуговує на епітет — проєвропейський. Тиждень тому у штаб- квартирі НАТО український прем’єр говорив про неготовність України перейти до тіснішої співпраці з Північноатлантичним альянсом у форматі Плану дій щодо підготовки до членства в цьому оборонному союзі. Учора ж у тій самій столиці під час переговорів з вищими європейськими посадовцями Віктор Янукович майже весь час повторював про готовність країни зробити всі кроки, необхідні для вступу до Європейського Союзу. «Україна готова пройти цей шлях, який приведе Україну до вступу до ЄС». Про це український прем’єр заявив після зустрічі з головою Європейського парламенту Хосе Боррелем. Цікаво, що Янукович аргументував можливість здійснення необхідних кроків змінами, які відбулися останнім часом в Україні. Зокрема, він послався на конституційну реформу, яка за його словами, створює можливості «стабільної, передбачуваної співпраці парламенту і уряду». Як може бути інакше, якщо парламент і уряд, це майже одне й теж.
Прем’єр сказав, що знає своє домашнє завдання і пріоритети на шляху до ЄС — це боротьба з корупцією та економічні перетворення, а також вступ до СОТ. Слід зауважити, що досі не зрозуміло, як антикризова коаліція збирається ухвалити 21 закон для того, щоб до кінця року Україна могла вступити до Світової організації торгівлі. Адже один із учасників цієї коаліції — Партія комуністів виступає проти вступу України до СОТ.
Давно відомо, що у Брюсселі вміють слухати, але більше цінять конкретні діла, ніж слова політиків. Черговим підтвердженням цього є слова президента Європарламенту Хосе Борреля. Європолітик сказав після зустрічі з українським прем’єром, що 6 грудня Європарламент отримає повний звіт про імплементацію Києвом чинного плану дій Україна — ЄС. Заодно, Х.Боррель зазначив, що для Європарламенту дуже важливо, щоб в Україні продовжувалось зміцнення демократичних реформ. Усе це означає, що євроспільнота буде пильно стежити не лише за тим, чи українські високопосадовці тримають слово, але й тим, як уряд на практиці поділяє загальноєвропейські цінності.
Під час зустрічі з президентом Європейської комісії Жозе Мануелем Баррозу український прем’єр також повторив слова про готовність України робити всі необхідні кроки, щоб інтегруватися до Євросоюзу. На прес-конференції Янукович зауважив, що сторони дійшли до спільної думки, що Україна та ЄС повинні пройти складний шлях для виконання стратегічної цілі України — вступу до ЄС. За словами прем’єра, головні напрямки цього шляху будуть визначені в новій широкій угоді про партнерство і співпрацю між Україною і ЄС.
Під час спільної прес-конференції з боку Ж.Баррозу прозвучав комплімент на адресу Януковича. Президент Єврокомісії, зокрема, сказав: «ЄС не віддає переваги будь- якій політичній силі чи політику в Україні, але підтримує демократичні цінності, відкритість і прозорість». І за словами Баррозу, під час спілкування з Януковичем він побачив у ньому політика, який відповідає цим вимогам.
Що хочуть почути від прем’єр-міністра України Віктора Януковича в Євросоюзі? Хто тепер головний партнер для переговорів з ЄС — Президент чи прем’єр-міністр?
КОМЕНТАР
Марек СІВЕЦЬ , голова делегації Європарламенту зi зв’язкiв iз Україною:
— Це перший візит прем’єр-міністра Віктора Януковича в Євросоюз. Тому всі чекають, які декларації і нові ідеї принесе український прем’єр. Усі знають, що позиція прем’єр-міністра дуже важлива в рамках конституційної реформи. Хто ж тепер буде головним партнером для ЄС з боку України? За положеннями української Конституції у міжнародній політиці головним партнером є Президент. А оперативним партнером чи менеджером цього процесу — прем’єр-міністр. Репутація Президента Віктора Ющенка дуже гарна і сильна в Євросоюзі. А Віктор Янукович — це поки що невідкрита картина. Усі українські політичні партії дійшли згоди, щодо того, що інтеграція є пріоритетом для України. Але тепер питання полягає в тому, як буде конкретно діяти Україна, щоб цей пріоритет був ефективнішим. Адже в Україні треба здійснити дуже багато реформ, змінити багато законів. Я думаю, щоб від Януковича очікують якраз конкретного і практичного підходу щодо розв’язання проблем євроінтеграції України. Цей візит може стати історичним, якщо у Брюсселі відчують рішучість прем’єр-міністра Януковича, а також почують заяви про намір реалізувати в Україні конкретні реформи у конкретні термiни. Тепер до кінця року закінчується договір між ЄС і Україною. Уже почалися консультації на рівні експертів про новий договір. Я думаю, що це найкращі умови, щоб побудувати конкретний, реальний, але оптимістичний план інтеграції України з Євросоюзом.