Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ДУМКИ

Політики — за контроль
31 липня, 2002 - 00:00

Політики — за контроль

Соціал-демократична партія України (об’єднана) і депутатська група «Народовладдя» у своїх заявах стосовно трагедії у Львові відзначають необхідність підвищення відповідальності військових за свої дії, запорукою чого, на їхню думку, повинне стати посилення цивільного контролю за армією. «Беручи до уваги масштаб катастрофи, Соціал-демократична партія України (об’єднана) виступає за докорінне посилення режимів військово-технічної безпеки, за встановлення цивільного контролю над силовими структурами», — говориться в заяві СДПУ(О), опублікованій на сайті партії. Есдеки вважають, що «Збройні сили повинні отримати кошти, необхідні для заміни небезпечного і зношеного обладнання». «Ми категорично вимагаємо заборонити будь- які показові військові заходи, проведення яких пов’язане з ризиком для цивільного населення», — говориться в заяві. «Біда завжди приходить, коли наділені високими повноваженнями особи не прораховують можливі наслідки своїх дій, унаслідок чого створюються неконтрольовані ситуації. Це може бути падіння літака чи чергові жертви у завалах шахт, влучення ракети під час стрільб чи жертви, які можуть бути під час актів «громадянської непокори» або «псевдонаціональної революції», — зазначається в заяві СДПУ(О), підписаній лідером партії, главою Адміністрації Президента України Віктором Медведчуком.

Одночасно члени депутатської групи «Народовладдя» (лідер Богдан Губський) переконані у тому, що «кривава трагедія стала результатом серйозних прорахунків у функціонуванні Збройних сил, недоліків, які допускаються при їхньому реформуванні, наслідком безвідповідальності і легковажного ставлення до виконання своїх обов’язків військовим керівництвом». «Кров невинних жертв ставить на порядок денний необхідність не тільки виробити сучасну військову доктрину докорінного реформування військових структур, але й змінити саму психологію військовослужбовців, рішуче підвищити їхню відповідальність за свої рішення і вчинки, налагодити ефективний контроль суспільства за діяльністю своїх захисників», — заявляють депутати. Група «Народовладдя» вирішила перерахувати свою місячну зарплату в фонд допомоги сім’ям потерпілих у львівській трагедії, повідомило агентство Інтерфакс-Україна .

Грошову допомогу потерпілим у результаті авіакатастрофи запропонував депутатам надати і член фракції КПУ Георгій Крючков. Він виніс на розгляд Верховної Ради проект постанови, згідно з якою народним обранцям пропонується перерахувати одноденний заробіток сім’ям загиблих і потерпілих унаслідок аварії літака Су-27. Проект цієї постанови передбачається розглянути у першу чергу.

Не вистачає не контролю, а відповідальності


Екс-міністр оборони України, народний депутат Олександр Кузьмук переконаний у невчасності призначення в нинішній ситуації цивільної особи на посаду глави оборонного відомства та недоцільності призначення нового міністра оборони замість Володимира Шкідченка, який подав рапорт про відставку. «Сьогодні для цього ще не час, не створене головне — не створене цивільне міністерство оборони», — сказав колишній міністр оборони в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна. «Сьогодні введено посаду цивільного держсекретаря, але йому підпорядковані військовослужбовці, і це помилково», — вважає він. О. Кузьмук висловив думку, що немає «жодного зв’язку» між призначенням цивільного міністра і цивільним контролем над армією. «Цивільний контроль — це контроль президентської влади, і у нас є відповідне управління в Адміністрації Президента, це — Рада національної безпеки і оборони, це — парламентський контроль, де працює ряд комітетів, це — Генеральна прокуратура, Верховний Cуд, засоби масової інформації. Ці структури є, і вони працюють», — сказав депутат. «Кажучи про цивільний контроль, ми чомусь забуваємо про цивільну відповідальність. Де вона, коли ЗСУ за весь час свого існування хронічно не фінансуються?» — запитував депутат.

Екс-міністр оборони висловився також за «ретельний» вибір кандидатури на посаду начальника Генерального штабу Збройних сил України. «Сьогодні необхідно вивести Збройні сили зі стресу, в якому вони знаходяться. Тому нині важливо дуже ретельно підійти до призначення начальника Генерального штабу», — сказав він. «Виключно підготовленим генералом, який одразу може включитися в роботу», — на думку О. Кузьмука, є нинішній головнокомандуючий Сухопутними військами ЗСУ Олександр Затинайко. На посаду головнокомандуючого ВПС, на думку О. Кузьмука, враховуючи перспективу злиття ВПС та ППО, можуть розглядати кандидатури нинішнього головнокомандуючого військами Протиповітряної оборони Анатолія Торопчина та в.о. головнокомандуючого ВПС Леоніда Фурси.

Газета: