Але в середу прес-конференції провели й уряд автономії, й представник Президента, які оприлюднили красномовні факти з життя Верховної Ради. Виявляється, за умови, що Крим за рівнем життя посідає дванадцяте місце в Україні та його прибутки на душу населення становлять лише 83,8 грн. на місяць за середньодержавного показника 103,3 грн., автономія має найобтяжливішу для платників податків владу. І не дивно, адже бюджетом тут розпоряджається сама Верховна Рада автономії, яка масово виділяє гроші на всілякі свята та фестивалі. Приміром, 150 тис. грн. було виділено на оплату створення гімну автономії, парламент автономії виділив 650 тис. на святкування ювілею міста Керчі, 250 тис. — на телекінофорум, 1,5 млн. — на ремонт площі ім. Леніна в Сімферополі до жовтневих комуністичних свят. Щодо гонорару за гімн, то в середньому одне його слово ледь не обійшлося платникові податків в 2778 грн. У разі, якщо уряд затвердив би цей кошторис, то гонорар автора за одне слово становив би 350 грн., гонорар співака Юрія Богатикова за одне проспіване слово становив би 459 грн. 25 коп. Таким чином, фраза з гімну «Славься в веках, Крым!» коштує платникові податків 11 тис. 112 грн…
Вже стали непомірними й витрати на саму владу. Як повідомив журналістам представник Президента України в Криму Анатолій Корнійчук, Верховна Рада Криму на утримання свого апарату в 100 осіб виділила 4 млн. 700 тис. грн., тобто по 47 тис. на одну людину на рік! Крім того, окремою статтею виділено 2 млн. 300 тис. на утримання президії Верховної Ради, тобто по 150 тис. на кожного з 15 членів Президії. Дуже дорога автономія, в самому прямому значенні.
Повернімося, однак, до тарифів на комунальні послуги. Вони не підвищувалися чотири роки й нині найнижчі в Україні порівняно з іншими регіонами. Питання про їх підвищення було розглянуто в травні, однак у повному обсязі було вирішено їх поки не вводити. Спільно з Федерацією профспілок було створено узгоджувальну комісію, яка розглянула всі аспекти й тільки в серпні дійшла висновку, що тарифи потребують підвищення, але в обмежених межах. Рада профспілок ухвалила рішення дати згоду на підвищення їх не більше, ніж на 20- 30%. Нові тарифи були введені з 1 вересня 2000 року. Вони забезпечували окупність витрат комунальних підприємств не більше ніж на 45-60% і залишалися найнижчими в Україні. Однак Леонід Грач і фракція комуністів парламенту Криму саме на цьому полі вирішили дати бій уряду. Причому дивно, що, з одного боку, депутати-комуністи, будучи членами уряду, проголосували за підвищення тарифів, а з другого — в середу виступили у друкованих виданнях із заявою своєї фракції, в якій засуджують… свої ж дії щодо підвищення тарифів!?
Леонід Грач прочитав по телебаченню лист жителя Керчі, в якому той пише, що після сплати комунальних послуг за новими тарифами в нього залишиться на життя 10 грн., тому він пообіцяв публічно, що Верховна Рада Криму скасує це рішення. Представник Президента України в Криму Анатолій Корнійчук сказав на прес-конференції, що «якби Леонід Грач професіонально володів питанням, був серйозним політиком, а не популістом, то він роз’яснив би керчанину, що не слід сплачувати за комунальні послуги більше за 15% сукупного заробітку сім’ї, а на решту суми треба оформити субсидію від держави». Сергій Куніцин заявив, що Верховна Рада не зможе скасувати це рішення тому, що в неї немає таких повноважень, і Леонід Грач має знати це, а не робити популістські заяви. На думку Анатолія Корнійчука, нові тарифи, внаслідок можливості отримати субсидію від держави, не позначаться на становищі найбідніших прошарків суспільства, однак вони при цьому змусять сплачувати комунальні послуги середні й забезпечені прошарки суспільства, які, за його спостереженнями, часто взагалі за них не платять.
Сергій Куніцин, коментуючи висловлювання Леоніда Грача про відставку уряду, сказав, що 2 жовтня весь уряд вийде на роботу наче й не було нічого. Він вважає, що рішення парламенту про відставку уряду без згоди Президента, як передбачено за Конституцією, не має чинності. Тим більше, що його прийняли з порушенням регламенту, бо звіту уряду навесні так і не було. У той же час, зазначив він, є грудневе рішення сесії, ухвалене більшістю голосів, про відставку президії Верховної Ради у повному складі, тому слід би Леоніду Грачу, на його думку, спочатку виконати це рішення, а потім перейти до подальших. Щодо роботи уряду Криму, сказав Сергій Куніцин, то вона відзначена постійним підвищенням її ефективності та зростанням продуктивності праці в автономії. Приміром, два роки тому, коли уряд у нинішньому складі розпочав роботу, рівень виробництва в автономії становив менше ніж 30% від рівня 1991 року, а зараз він зріс до 40%. Такий ривок автономія змогла здійснити лише завдяки реформуванню всього господарства під керівництвом нинішніх міністрів, вважає Сергій Куніцин. Тому питання про відставку уряду може вирішити лише Президент країни, гарант Конституції, а поки він згоди не дав — рішення кримських депутатів незаконне.
Ця дискусія представників органів влади між собою провіщає для кримчан гарячу політичну осінь. Уже 20 вересня у сесійну залу парламенту виплеснуться пристрасті про відставку уряду, й питання про тарифи на комунальні послуги, як вважають спостерігачі, буде одним з головних аргументів депутатів- комуністів у боротьбі проти своїх міністрів.
Микита КАСЬЯНЕНКО
Продовження теми на 4-й стор.