Сьогодні, після тижневого пленарного тайм-ауту депутатський корпус знову збереться в сесійній залі Верховної Ради. Учора ж лідери п’яти парламентських фракцій узгоджували вівторковий порядок денний. Варто зауважити, що понеділкова погоджувальна рада пройшла в незвично спокійній, робочій атмосфері. Не було й традиційних «плачевних» постдорадчих заяв спікера Литвина, що зводяться до відомого: «Все пропало». Хоча... Володимир Михайлович «авансом» видав прогноз, мовляв, цього тижня на роботі Ради можна поставити хрест, бо скандал навколо «Артека» відсуне головні питання порядку денного — кадрові призначення до уряду, бюджету та інші.
Так, ця резонансна справа дійсно внесла корективи, однак парламентсько-законодавчі поправки до плану роботи, можуть принести користь суспільству — сьогодні першим питанням на порядку денному позначається законопроект двох Кириленків — В’ячеслава (НУ-НС) та Івана (БЮТ) про ліквідацію депутатської недоторканості. Це питання не просто дозріло — перезріло. А взагалі, майже в кожній фракції є депутати, які є авторами «недоторканного» закону. Ідеї різні — суть одна (хоча у вівторок розглядатися будуть всі існуючі законопроекти про скасування горезвісного імунітету): позбавити власників мандата недоторканного статусу.
Найімовірніше, ця «чергова» (особливо у виборчі періоди) тема, як і раніше — була б не більш ніж мотивом для дискусій, однак саме скандал з нібито розтлінням неповнолітніх дітей змусив тих, хто носить значок народного депутата повернутися до питання. Як кажуть, нема лиха без... Хоча не варто забігати наперед, краще дочекатися результатів голосування, щоб не зурочити...
Ініціатори зняття недоторканості — бютівці. Саме представники цієї політичної сили опиняються останнім часом в епіцентрі резонансних скандалів. Спочатку був Лозинський, який влаштував сафарі на людину, тепер — трійка інших депутатів, імена яких фігурують в «артеківському» скандалі.
Заступник голови фракції БЮТ Андрій Кожем’якін, говорячи вчора про те, що сьогодні, в першу чергу, в Раді розглядатиметься питання скасування недоторканості, зазначив, мовляв, якщо не «вбити» імунітет сьогодні, то завтра депутатів будуть звинувачувати в тероризмі та канібалізмі. Можна, звичайно, було б посміятися, якби не так сумно...
Сумно окрім іншого ще й тому, що друга особа в державі, представників фракції якої звинувачують не в чому-небудь, а в насильстві над дітьми, хоч би словом обмовилася. Адже здається, вчора ще Юлія Тимошенко публічно заявляла, що несе відповідальність за діяльність кожного депутата від БЮТ. Де вона — відповідальність? Де Лозинський, наприклад?
і питання «День» адресував одному зі спікерів другої (після Партії регіонів) за чисельністю фракції Верховної Ради — БЮТ Валерію Писаренку. Чи влаштовують вас, шановні читачі, відповіді нардепа-бютівця? Нас, — зокрема в питанні вірогідної участі тих, хто на лацкані піджака носить депутатський значок, у вбивствах і (можливо) насильстві над дітьми — не влаштували. Адже Валерій Писаренко, як і інші бютівці, як і литвинів ці, і велика частина НУ-НС є представниками правлячої(!) коаліції.
Тому аргументи: нам заважають (зокрема, змінити законодавство щодо виборів у ВР), опозиція блокує і таке інше — не аргументи.
Якщо влада не може — вона повинна не скаржитися, не плакатися — або робити, або піти. Хочеться вірити, що сьогодні зроблять — поставлять крапку в питанні зняття недоторканості. Регіонали, до речі, вустами Олександра Єфремова вчора заявили, що проголосують «за». Подивимося...
Вчора — в день, коли де-юре стартувала виборча кампанія, актуалізувалося ще одне важливе питання — доля нового закону, що визначає нові правила президентської кампанії закону, ухваленого більшістю ВР і ветованого Президентом Ющенком.
КС (до Феміди, нагадаємо, апелює глава держави і група з 47 депутатів) ще не сказав, чи відповідає букві основного Закону країни «президентський» закон. Депутати, які представляють різні фракції ВР солідарні в тому, що люди в малинових мантіях, швидше за усе, не визнають весь закон антиконституційними, а от деякі його норми — так.
Заступник голови Секретаріату Президента Марина Ставнійчук заявила, що Венеціанська комісія в своїх висновках, відносно Закону про вибори Президента України висловила «серйозну стурбованість більшістю норм і пунктів цього закону».
Чи дослухаються ті, хто сказав «так» новому закону, до зауважень ВК? А якщо ні, що на нас чекає? Що буде, якщо КС визнає деякі норми нового закону не відповідними Конституції України? Чи знайдуться, нарешті, в сесійній залі ВР люди, які проведення чесних, демократичних виборів поставлять вище за перемогу будь-якою ціною «свого» кандидата?
На ці та інші запитання «Дня» відповідає представник БЮТ Валерій Писаренко, який, до речі, разом зі своїм колегою по фракції Андрієм Портновим та заступником голови СП Мариною Ставнійчук були присутні на засіданні Венеціанської комісії, члени якої розкритикували новий закон про вибори Президента.