Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Два століття лицедійства

9 жовтня, 2009 - 00:00

Заздалегідь були розкуплені всі квитки на прем’єрне дійство «Театр — вічний духовний камертон», яким сьогодні (у п’ятницю) Житомирський облмуздрамтеатр імені Івана Кочерги відкриває новий сезон. За кілька днів городяни і гості міста зможуть побачити ще одну нову виставу для дорослих, визначену як прем’єра в стилі news! Поставлена вона молодим режисером і актором театру Петром Авраменком у жанрі фантазії на теми твору М.Метерлінка під назвою «Чудо святого Антонія». Початок нового сезону буде урочистим з тієї причини, що у жовтні виповнюється 200 років із часу, коли у Житомирі, який трохи раніше став губернським центром, за розпорядженням губернатора Волині Михайла Камбурлея був збудований перший у цих краях постійний театр, і були зіграні перші спектаклі. Це була дерев’яна споруда на 350 глядацьких місць. Напіваматорська трупа, яку зібрали з даної нагоди, окрім вистав Житомирі, гастролювала також по містах Волині та Поділля. Першими п’єсами, зіграними на сцені нового театру стали «Мавританські іспанці» Г. де Пікцерекура, «Чумак-чародій» А.Змієвського, «Сільське свято» А.Майкова.

Але у 1842 році він згорів, і лише у 1858 році завдяки ініціативі польського письменника Юзефа-Ігнація Крашевського в іншому місці було побудоване нове, тепер уже з цегли, приміщення театру. Нині там обласна філармонія. Втім, у ХІХ столітті стаціонарного театру не було, і на цій сцені грали гастрольні трупи, деякі дуже відомі артисти (зокрема, Михайло Щепкін), або аматори. З початку і до середини минулого століття в місті виникали і зникали різні акторські колективи. Власну історію нинішній театр веде з 1944 року. У 1977 році він переїхав у спеціальне зведене приміщення на центральному майдані, де розташований і зараз.

За задумом, розповіла «Дню» художній керівник театру Наталія Тімошкіна, дійство, яким відкриється 66-й сезон, представляє собою своєрідний показ творчості всіх аматорських колективів, які працюють у театральному жанрі в області — Житомирського музучилища, Житомирського училища культури і мистецтв, Єврейського і Польського театрів, Театру пісні та мініатюр із Бердичева, Молодіжного театру пародії «Клем» із Житомира. І це дасть змогу продемонструвати багатожанрову палітру даного виду творчості в області.

Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День», Житомир
Газета: