Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Джамала — це Iнакшість і Справжність

22 лютого, 2012 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Окрім музики, це особливо відчутно в спілкуванні — розмова «перемішується» з її фантастичним співом (і незабаром сайт «Дня», day.kiev.ua, дасть нам змогу показати це всім читачам). А на додачу — чи не в кожному її реченні — готовий заголовок або афоризм — зазвичай складно підйомний жанр для наших зірок.

Днями Джамала виступатиме на джазовому фестивалі в Санкт-Петербурзі. По суті, це буде повернення співачки на російську сцену після перемоги в конкурсі «Нова хвиля-2009». Але повернення — особливе. У розмові з «Днем» співачка розповіла, що відразу після перемоги в конкурсі вона дістала чимало пропозицій продовжити кар’єру, підлаштувавшись під диктат російського ринку, що, як відомо, ще з часів Петра І манить українські таланти. Але своїй Інакшості вона не зрадила. І тепер Джамала їде до Петербурга як висококласна джазова українська співачка. Не будемо приховувати: ми цим пишаємося!

Наше інтерв’ю розпочалося з глобального питання — бачення і відчуття країни та вражень Джамали від її першого масштабного всеукраїнського концертного туру, що відбувся наприкінці минулого року.

— Вдячна своїй професії за те, що маю можливість бачити інші країни. А найперше — свою, — зізнається співачка. — Справжня музика змінює людей. Я спостерігала, які метаморфози відбуваються з глядачами впродовж двох годин моїх концертів... Знаєте, я взагалі б не хотіла ділити Україну. Хочеться, щоб ми всюди почувалися українцями. От приїжджаєш в Стамбул і бачиш, що в кожному вікні висить турецький прапор. У кожному авто — прапор. І взагалі вони вважають, що турецьке — найкраще. Ми ж не пишаємося своїми. Ми не згуртовані, не об’єднані. Цього ще доведеться навчитися. Знаєте, мій батько — фанат свого народу. І він цю усвідомленість передав мені, — продовжує співачка. — Адже людина, що не знє свого коріння, — як дерево без ґрунту. Кожен повинен знати, хто він. Я — українка кримськотатарського походження, хоч мама — напіввірменка, батько — кримський татарин, а бабуся, мамина мама, — напівросіянка-напівукраїнка. В нашій сім’ї завжди лунали теми віротерпимості й толерантності.

Розлоге інтерв’ю із Джамалою — у найближчих номерах «Дня».

Надія ТИСЯЧНА, «День»
Газета: