Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Джексон — Венік» в обмiн на CD

30 листопада, 2001 - 00:00

Представник Держдепартаменту США на підсумковій прес-конференції повсякчас нагадував про граничний термін — 12 грудня, коли Україна ще може уникнути санкцій Сполучених Штатів. У разі неусунення можливостей для піратського виробництва компакт-дисків Торговельне представництво США буде змушене ухвалити рішення про запровадження санкцій щодо України. Посол США в Україні Карлос Паскуаль при цьому наголосив, що «запровадження якихось санкцій не відповідає інтересам США». Україні, за його словами, було надано достатньо часу для того, аби «встановити порядок захисту інтелектуальної власності». Нагадаємо, що прем’єр-міністр Анатолій Кінах раніше заявляв про втрати, яких Україна може зазнати внаслідок запровадження Вашингтоном економічних санкцій — $ 400 млн. у рік. Очевидно, саме з ухваленням Верховною Радою відповідного закону може пов’язуватися результат розгляду американськими урядовими колами можливості скасування «деяких обмежень» стосовно України, як висловився посол Тейлор. Ідеться передусім про сумнозвісну поправку Джексона — Веніка, яка забороняє Сполученим Штатам мати нормальний торговельний режим з країнами, де не дотримуються права на свободу еміграції. Десять років Київ слідом за Москвою безуспішно намагається переконати Вашингтон, що питання свободи еміграції вже не актуальне.

«Проведення вільних виборів в Україні стане можливістю показати, що держава може дотримуватися демократичних принципів і, таким чином, наблизитися до Європи», — заявив Карлос Паскуаль. Вирішальну роль в цьому питанні посол покладає на засоби масової інформації. Саме для цього Посольство США оголосило конкурс на отримання 25 грантів на загальну суму $ 200 тис. Перевага надаватиметься регіональним недержавним мас-медіа (зокрема тим, які працюють над розвитком Інтернету в Україні). На запитання журналістів про можливе проведення в Україні так званих подвійних виборів: відкритих — для іноземних спостерігачів, недемократичних — для українських громадян, Вільям Тейлор заявив, що залежить багато саме від висвітлення передвиборної кампанії в ЗМІ. Журналістів же Сполучені Штати намагаються підтримувати.

Не залишилися поза увагою американського посла й запитання щодо «річниці» в Україні «касетного скандалу». За словами Паскуаля, «гострота деяких аспектів» скандалу в Україні «дещо згасла», але вони досі залишаються актуальними для міжнародної спільноти. Не змінилася, вважає посол, і ситуація в Україні зі свободою слова — вона така ж, як і рік тому. Крім того, посол наголосив, що будь-які спекуляції про причетність Сполучених Штатів до організації «касетного скандалу» не мають під собою підстав. «Остання річ, яку б ми хотіли робити, — це дестабілізація України», — зазначив Паскуаль.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: