Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Джеймс ШЕРР: Розмежування між владою й опозицією має бути чітким

17 листопада, 2007 - 00:00
«СХІД — ЗАХІД?» / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Британський аналітик Джеймс Шерр завжди давав точні оцінки розвитку політичної ситуації в Україні й майже ніколи не помилявся у своїх прогнозах. Як відомо, країни ЄС і США з нетерпінням чекають якомога швидшого формування в Україні правлячої коаліції й створення нового уряду. Про це в інтерв’ю «Дню», зокрема, наголошував американський посол Вільям Тейлор. Як може вплинути на імідж України у світі чергова коаліціада і які це може мати наслідки для Києва? Про це — «Дню» в ексклюзивному інтерв’ю експерта Передової групи наукових досліджень і аналізу (Велика Британія) Джеймс ШЕРРА.

— Знову ж таки, питання полягає в тому, що, коли Захід дивиться на проблеми в цьому регіоні, включаючи одну із найбільших проблем — енергопостачання, то не чутно чіткого українського голосу. Причому з питання, яке впливає не лише на важливі національні інтереси України, але й на інтереси Європи. Тому має бути чіткий український голос. З огляду на це проблема полягає не в тому, щоб була коаліція або як швидко вона має бути створена. Важливо, щоб був уряд, який має повноваження керувати. Це потрібно для того, щоб українські партнери знали, хто відповідає за погані рішення, до кого звертатися, якщо виникають проблеми, і хто може вирішити ці проблеми. І щоб український електорат також розумів, хто відповідає за стан справ у країні. Таким чином, з’являється звітність. Що бракує Україні і що потрібно українському народу — так це ясності. Ось що бентежить у цьому процесі. Існують плани створення на кожному рівні опозиції до уряду. Не можна включати опозицію до складу уряду. Повинен бути і уряд, і опозиція. І розмежування між ними має бути чітким. Щоб люди могли брати на себе відповідальність. І здається, що цього не розуміє більшість політичного класу у вашій країні. І це прикро. Тому що усі решта в цьому регіоні, починаючи від вашого потужного сусіда, розуміють це дуже добре. Проблема полягає в тому, що якщо трапиться наступна енергетична криза, Європа розмовлятиме з Росією. І одна з важливих причин полягатиме в тому, що Росія може щось сказати. З її боку буде чіткий виклад фактів і дискусія, а також чіткий набір відповідей. А коли європейці говоритимуть до України, то отримають різний набір відповідей від однієї особи. І заяви суперечитимуть одна одній. Це є дуже шкідливо як для України, так і для Європи.

— Як відомо, «Наша Україна — Народна самооборона» і БЮТ здобули 228 мандатів у Верховній Раді. Чи достатньо, на вашу думку, цього для ефективної роботи парламенту та уряду?

— Я не хочу вдаватися в такі деталі. Все, що потрібно для України, — це уряд і повноваження урядувати. Як це Україна зробить — не моя справа. Але це потрібно Україні.

— Пане Шерр, що ви думаєте з приводу звинувачень на адресу України, що, мовляв, літаки Центрального розвідувального управління США здійснювали посадки на одній із українських авіабаз? Про це повідомило російське агентство РІА «Новости» з посиланням на депутата Європарламенту Джованні Фава.

— Я не можу цього коментувати, бо нічого про це не знаю.

— А кому тоді, на вашу думку, вигідна така інформація?

— Я нічого не знаю про це. Але можу зробити один коментар. Потрібно завжди брати до уваги джерело, яке подає інформацію подібного роду. І робити власну перевірку і розслідування.

Розмовляв Микола СІРУК, «День»
Газета: