Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Джон ГЕРБСТ: «Я трохи занепокоєний перспективами...»

1 липня, 2005 - 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

«Жаль, що дуже часто ми бачимо застосування адміністративних, саме соціалістичних заходів в українській економіці», — про це вчора заявив під час інтерв’ю в нашій редакції Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джон ГЕРБСТ. Він — досить впливовий очевидець подій в Україні: передвиборної кампанії, помаранчевої революції, перших кроків нової влади. Зважаючи на те, що пан Гербст дуже часто уникав гострих і однозначних оцінок щодо розвитку ситуації в Україні, вчорашню бесіду посла з журналістами «Дня» можна в значній мірі вважати масштабною і відвертою.

У перших враженнях посла — чимало застережень, основне з яких стосується дій української влади в економічній сфері. «Зрозуміло, що нова влада хоче задовольнити свій народ. З одного боку, збільшення соціальних виплат — це добре, оскільки в Україні багато бідних людей. Але з іншого — кожен керівник повинен брати до уваги чинники ресурсів країни і економічного розвитку. Це означає, що спочатку потрібно створити умови для приходу інвестицій. А тут є проблеми», — підкреслив дипломат. За словами посла, найголовніші проблеми — адміністративне втручання в ринки (зокрема паливний і харчовий), а також процеси в питанні реприватизації. Посол також висловив жаль із приводу провалу схвалення парламентом законопроектів, необхідних для вступу України до Світової організації торгівлі: «Економічне процвітання вимагає членства в СОТ. Жаль, що проурядові фракції не підтримали ці закони».

Чому американські парламентарії досі не скасували поправки Джексона-Веніка, попри ейфорійний прийом Віктора Ющенка в Конгресі і попри обіцянку Джорджа Буша? Чи поменшало у пана Гербста запитань стосовно розслідування у «справі Гонгадзе» з приходом нової влади? Як відбувається діалог посла з новою опозицією? Як пан Гербст оцінює зусилля влади в боротьбі з корупцією? Відповіді на ці та багато інших запитань, а також коментарі посла з приводу прослуховування його телефонної бесіди з генпрокурором Святославом Піскуном читайте в найближчих числах «Дня».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: