Згідно з інформаційним повідомленням, переданим «Дню» прес-секретарем яхти «Скорпіус» Анною Субботіною, експедиція, яка відправилася 18 вересня 2011 року в полярну вітрильну експедицію довкола Південного і Північного полюсів (нагадаємо, що серед членів екіпажу двоє українців — Олександр і Людмила Стасюкевичі), встановила світовий рекорд мореплавання на вітрильникові в Антарктиді — за далекістю заходу до моря Роса. Вперше у світі вітрильник зміг досягти 74 градусів 18 мінут південної широти і 153 градусів 18 мінут західної довготи! У відеозверненні капітан Сергій Нізовцев зазначив: «Два місяці дороги через крижані шторми, ураганні вітри, кригу і туман. І ось ми тут, куди навіть капітани криголамів заходять із побоюванням. За технічною, організаційною складністю, за ступенем ризику антарктичну навколосвітню подорож на південь від 60-70-х градусів можна порівняти, як то кажуть, із польотом у космос. Ніколи ще в історії вітрильного спорту яхта не заходила так далеко на південь. Це наш світовий рекорд. До Південного полюса менше тисячі миль — палицею докинути».
Зараз, як повідомила Анна Субботіна, яхта «Скорпіус» крізь крижані шторми та вітри пливе в напрямку до української полярної станції «Академік Вернадський» і, якщо дозволить льодова обстановка, зробить там зупинку. Щоб замкнути коло довкола Південного полюса біля російської полярної станції Беллінсгаузен, моряки мають пройти ще 2000 миль. Через биту кригу, яка часто зустрічається і якої не видно на радарах, яхта проходить у день не більше 150—170 миль.
Можливо, на станції «Академік Вернадський» екіпаж «Скорпіуса» має зустрітися з учасниками 17-ї Української антарктичної експедиції, яка відправилася туди з Києва наприкінці минулого тижня.
Володимир БОЧКАРЬОВ, прес-аташе Національного наукового центру Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України, учасник трьох полярних експедицій:
— Наразі нам бракує інформації для того, щоб оцінювати їхні досягнення і подальші плани екіпажу яхти «Скорпіус». Зараз яхта вже наближається до нашої станції «Академік Вернадський», хоча зараз там несприятлива погода, шторм у протоці Дрейка, але, безумовно, вони побувають на нашій станції, де саме зараз відбувається перезмінка — заступає новий начальник станції, який уже всьоме зимуватиме в Антарктиці — Микола Старинець (про відправку 17-ї антарктичної експедиції див. фоторепортаж на сайті «Дня» www.day.kiev.ua). Ми зустрінемо їх, надамо у разі необхідності допомогу. Якщо вони збираються йти навколо Антарктиди і підуть від нашої станції, їх чекатиме дуже складний відрізок. Особливо це виглядає ризиковано з огляду на перенесений ними до того 12-бальний шторм, що спричинив чимало пошкоджень.