Як повідомив на спеціальному брифінгу президент фонду, професор Вільям Задорський, екологи організації — провідні вчені міста — дійшли висновку про необхідність паспортизації житла, офісів і земельних ділянок, які надходять у продаж, у зв’язку з украй неблагополучною екологічною ситуацією на Дніпропетровщині. За підрахунками вчених, на організм людини в її помешканні можуть негативно впливати до восьми чинників, зокрема радіоактивне зараження, напруженість магнітного поля, якість водопостачання, шуми, вміст пилу в повітрі, наявність токсичних речовин у будівельних і оздоблювальних матеріалах. Останніх нараховується до 70 найменувань.
Одним із найнебезпечніших для Дніпропетровська, на відміну від інших регіонів, Вільям Задорський назвав виділення з грунту газу радону–222, який, розпадаючись на радіонукліди, стає причиною виникнення ракових захворювань органів дихання. Радон не має запаху, смаку, кольору і, за підрахунками фахівців, дає до 70 відсотків радіоактивного опромінення, отримуваного людиною протягом життя. Визначити його наявність можна лише в результаті спеціального дослідження, а найнебезпечнішими щодо цього є погано провітрювані підвальні, напівпідвальні й цокольні поверхи, де нині переважно містяться кав'ярні, бари, магазини, ресторани й офіси, спроектовані без урахування ескалації радону.
Не менш небезпечними можуть бути будівельні матеріали — щебінь, пісок, цемент, шлаки, які лише вибірково контролюють на радіоактивність. У Дніпропетровській області вже був прецедент, коли з подачі екологів заборонили використання при будівництві житла гранітного щебеню, який випромінював значно вищу від природного фону радіацію.
До серйозних чинників впливу на організм власників нерухомості, зокрема земельних ділянок, дач, професор Задорський відніс не лише підтоплення та забруднення землі кислотними опадами, пестицидами й важкими металами, а й наявність геопатогенних зон. При цьому він посилається на дослідження, проведені у Дніпропетровську й Києві. Рівень захворювань у помешканнях, розташованих у таких зонах, нібито істотно вищий, ніж у звичайних — ендокринної системи у 3,7–6,1 раза, онкологічних — у 2,3–4,5 раза, а хвороб серця — у 8–28(!) разів.
На жаль, відзначив Вільям Задорський, на пропозицію екологів про паспортизацію будинків і земельних ділянок досі відгукнулася лише одна фірма, яка торгує у Дніпропетровську нерухомістю. Решта залишаються байдужими, очевидно вважаючи цю ініціативу зайвим головним болем.