Про це вчора під час презентації щорічного економічного огляду на наступний рік повідомив старший економіст Світового банку (СБ) Руслан Піонтківський. Решта макроекономічних показників для України в огляді банку теж суттєво не змінилися.
Економічне зростання в 4% наступного року забезпечуватиметься переважно за рахунок збільшення внутрішнього споживчого попиту та приросту об’ємів банківського кредитування. Водночас притік імпорту до країни сповільниться, бо вичерпується «ефект бази падіння 2009 року». Діюче обмеження зернового експорту та деякі норми в Податковому кодексі (невідшкодування зернотрейдерам та постачальникам лісу ПДВ) призведуть до скорочення обсягів експорту. Однак, на думку Піонтківського, незважаючи на це, економіка все ж зберігає значний потенціал до зростання. Щоб його вивільнити, потрібно буде прибрати деякі бар’єри для її розвитку. Зокрема, експерт уточнив, що мова йде про своєчасне відшкодування ПДВ та відновлення експорту зернових.
Наступного року варто чекати й незначного підвищення цін, прогнозує Піонтківський. Через заплановане на початок 2011 року подорожчання комунальних тарифів інфляція трохи стрибне з нинішніх 9,8% до 10,7%. Щоправда, в подальші роки СБ прогнозує зниження рівня інфляції, а також передбачає, що Національний банк України у своїй діяльності в основному орієнтуватиметься на забезпечення цінової стабільності. В щорічному огляді банку також вказується, що валовий зовнішній борг за підсумками 2010 року становитиме 82,2% ВВП, у 2011 — 77,7% ВВП. При цьому державний і гарантований борг за підсумками поточного року буде 41,6%, а наступного року зросте до 42,8%.
За словами голови представництва Світового банку в Україні, Молдові і Білорусі Мартіна Райзера, у 2011 році банк планує направити на проекти в країні 1,5 мільярда доларів. Вони стосуватимуться фінансування програми реабілітації фінансового сектору, кредитування експортних підприємств та енергозберігаючих проектів. Райзер не виключає також, що Світовий банк може взяти участь у фінансуванні реконструкції газотранспортної системи України, але за умови, що розпочате реформування цього сектору продовжиться. На кінець 2011 року СБ планує розробити та подати на затвердження ради директорів центрального офісу нову стратегію співпраці з Україною.