Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Економіку не обдуриш»

Президент дав «нові заповіді» міністрам
6 жовтня, 2005 - 00:00
ПРЕЗИДЕНТ І УРЯД ОБІЦЯЮТЬ, ЩО НА МАЙБУТНІХ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ВИБОРАХ АДМІНРЕСУРС ЗАСТОСОВУВАТИСЯ НЕ БУДЕ. НА ПІДТВЕРДЖЕННЯ ЦЬОГО ЮРІЙ ЄХАНУРОВ СКЛАВ IЗ СЕБЕ ПОВНОВАЖЕННЯ ГОЛОВИ ЦЕНТРАЛЬНОГО ВИКОНКОМУ НСНУ / ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА / «День»

Учора Віктор Ющенко вперше, можна сказати, врозумляв майже повний склад нового українського уряду. Перед початком засідання Кабміну прем'єр-міністр Юрій Єхануров представив новопризначеного віце-прем'єра Юрія Мельника (судячи з його біографії, він займатиметься аграрними питаннями) та міністра культури і мистецтв Ігоря Ліхового. Єхануров також повідомив, що вже узгоджена кандидатура міністра юстиції, і в понеділок може бути підписаний указ про його призначення.

Звісна річ, Президент насамперед визнав за необхідне проінструктувати нових і старих міністрів. Він поставив їх у жорсткі рамки командної гри та попередив: «Якщо хтось має думку, з якою він не може розпрощатися, — будь ласка, заяву на стіл». Щоправда, при цьому він дав зрозуміти, що не проти дискусій («до хрипоти») на засіданнях уряду. Одночасно Ющенко вирішив закликати членів уряду дотримуватися виконавчої дисципліни. «Будьте дисципліновані самі і вимагайте цього від своїх підлеглих», — навчав Президент. І запропонував своє пояснення тому, що не виконують двох третин його доручень: «Люди, які прийшли з Майдану, довго звикають до дисципліни. Кожен хоче тримати мікрофон, носити камеру, говорити якісь мудрі речі».

Важливою виглядає також спроба Президента вкотре почати наступ на телефонне право. Ющенко наголосив, що для членів уряди повинні бути «святими такі речі, як демократія, свобода слова та верховенство права». «Ми повинні звикнути, що в цій країні (хотiлося б запропонувати говорити у «нашiй країнi». — Ред. ) ніхто не може вказувати судді, що робити, викликати вночі, смикати генпрокурора в один або інший бік», — попередив він міністрів, проте конкретно не вказавши, хто саме в уряді або в оточенні Президента займався такою негарною справою. Утім, схоже, одній людині в уряді це все ж таки і надалі буде дозволено: «Є міністр юстиції, який повинен забезпечити судовий супровід», — зазначив Президент. До речі, інтереси держави в судах, згідно із законом, зобов'язана представляти прокуратура...

Але найбільш вражаючою була та частина промови Ющенка, в якій він аналізував стан економіки та вкотре оцінював вплив на неї уряду Юлії Тимошенко. Президент задався питанням, чому уряд, який отримав владу з рук бізнесу, що стояв на Майдані, сьогодні його не розуміє? З іншого боку, за його словами, «для 90 відсоткiв бізнесу є незрозумілою наша митна політика», яка протягом останніх трьох місяців «поклала на лопатки дуже багато тих, хто були чесними підприємцями». Як вважає Президент, основний конфлікт між владою та бізнесом лежить у площині «високих податків і вузької бази їх збирання». Він висловив переконання, що уряду вдасться привнести «до бюджету розширену базу та низькі податки, і (тоді. — Авт.) нас зрозуміють».

«Якщо ми хочемо дати гідну європейську зарплату та пенсію, — сказав Президент довгоочiкуванi слова членам уряду, — ми повинні сформувати економіку зростання, мобілізувати фінансові ресурси у вигляді міжнародних або національних інвестицій». Але як можна ввійти в бізнес, якщо в Києві треба мати, за словами Президента, 34 рішення з відведення земельної ділянки та 65 рішень для реєстрації підприємства. Ющенко нагадав, що влада провела вже три зустрічі з бізнесом, і кожна закінчувалася тільки довгим протоколом. «Проведіть опитування бізнесу, — порадив Президент, — вони відчули зміни в процедурах, пов'язані з входом у бізнес і виходом із бізнесу, з моніторингом і адмініструванням податків у рамках бізнесової діяльності?..». «Ні, — заздалегідь підбив підсумок цього опитування Ющенко, — хоч минуло вісім місяців». І Президент на прес-конференції після засідання Кабміну повідомив гарну новину для бізнесу. За його словами, в наступному бюджеті буде передбачене скорочення податкового навантаження на 2%, що становить 5—6 млрд. грн.

Здійснивши кидок на макрорівень, Президент зазначив, що внаслідок продемонстрованого ставлення до бізнесу, нижчих темпів приросту ВВП такого падіння, як у серпні, в країні не було вже протягом п'яти років. Президент назвав такі підсумки роботи «жовтою карткою», яка свідчить про те, що обіцяні українцям зарплати та пенсії перебувають під питанням. «Економіку не обдуриш, — сказав Ющенко, аналізуючи дані про приріст іноземних інвестицій (за останній квартал вони, за його словами, становили всього $300 мільйонів), — якщо ти в неї не вклав, вона віддачі тобі не дасть». Президент не без самокритики засудив й огульні заходи, вжиті урядом для ліквідації вільних економічних зон, і пообіцяв, що на цю проблему відповідь, яку чекають інвестори, знайдеться.

Важливим завдання для України Президент вважає вступ до СОТ і, звісно, незадоволений тим, як його вирішують. На прес-конференції він наголосив, що готовий навіть «трохи відкласти дискусії зі складніших питань. Але ми повинні вийти на прогрес у досягненні цих результатів», — сказав Ющенко, передбачаючи досить складну дискусію в парламенті.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: