Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Експеримент демократії

Український інтерес на «чужих» виборах
29 січня, 2005 - 00:00
УКРАЇНСЬКІ МИРОТВОРЦІ В ІРАКУ ПЕРЕЙШЛИ НА ПОСИЛЕНИЙ РЕЖИМ НЕСЕННЯ СЛУЖБИ У ЗВ’ЯЗКУ З ПАРЛАМЕНТСЬКИМИ ВИБОРАМИ І ДО МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ. У РАЗІ МОЖЛИВОЇ ДЕСТАБІЛІЗАЦІЇ СИТУАЦІЇ УКРАЇНЦІ НЕ БРАТИМУТЬ БЕЗПОСЕРЕДНЬОЇ УЧАСТІ В СИЛОВИХ АКЦІЯХ, ПОВІДОМИЛА ПРЕС-СЛУЖБА МІНОБОРОНИ. НА ФОТО — ПОБОЮЮЧИСЬ РОЗПРАВИ З БОКУ ТЕРОРИСТІВ, ІРАКСЬКІ ГРОМАДЯНИ ПРОСЯТЬ ЖУРНАЛІСТІВ НЕ ЗНІМАТИ ЇХНІХ ОБЛИЧ / ФОТО РЕЙТЕР

Завтра в Іраку відбудуться парламентські вибори. Дуже ймовірно, що справжні вибори. Останні десятиліття іракської історії не вирізнялися проявами демократичності. У ці дні увага всього світу прикута до Іраку. Україна в цих виборах має свій прямий інтерес. Чим легітимнішими й демократичнішими будуть вибори, а головне — їхні результати, тим легшим з погляду безпеки й зобов’язань перед союзниками буде виведення нашого контингенту з цієї країни.

Чи впорається влада із забезпеченням прозорості виборчого процесу, адже над багатьма іракцями досі «витає» дух Саддама, який фактично позбавив населення досвіду проведення виборів у минулому? Чи не побоїться населення прийти на дільниці, оскільки терористи пригрозили насильницькими діями проти всіх, хто відважиться на голосування? Від виборів в Іраку та від їхнього результату багато що залежить. Фактично, вони прокладають дорогу до відновлення повноцінного управління країною самими іракцями. Якщо «експеримент» виявиться вдалим, якщо нова влада (формування якої, щоправда, завершиться після ще одних виборів у грудні цього року) зможе впоратися із вирішенням питань безпеки, то почне зникати проблема, у вирішенні якої надзвичайно зацікавлені десятки держав — серед них і Україна.

Як відомо, близько тридцяти держав беруть участь у стабілізаційних силах в Іраку. Майже 1600 українських миротворців проводять безпекові операції у східній іракській провінції Васіт. Встановлення дієздатної влади, створення ефективної армії може дозволити Багдаду самостійно гарантувати порядок. Джордж Буш в інтерв’ю «Нью-Йорк Таймс» заявив, що США виведуть свої війська з Іраку, якщо іракський уряд, який буде сформований після 30 січня, «попросить про це». Звісно, навряд чи події розвиватимуться настільки успішно в короткостроковій перспективі. Пан Буш, власне, висловив сподівання, що нові лідери Іраку поки що залишать американські війська... Однак демократичне обрання нової влади дозволить іракцям з більшою довірою ставитися до своїх керівників, аніж до нинішніх, які сприймаються багатьма як американські ставленики.

Новий Президент України уже підготував проекти указів про відкликання українських вояків із Іраку. У цьому документі Віктор Ющенко доручив МЗС і Міноборони розробити план-графік виведення контингенту. У середу в.о. міністра закордонних справ України Костянтин Грищенко взяв участь у телефонній конференції зі своїми колегами з інших країн, які входять до коаліції в Іраку. Головний український дипломат, зокрема, наголосив, що «виведення українських миротворців із Іраку є складним процесом, який повинен відбуватися поетапно й у координації з іракським урядом і союзниками по коаліції».

На жаль, щодо успішності виборів існує чимало сумнівів — хоч як би того хотілося силам коаліції. Ризики невисокі. У Іраку напередодні виборів продовжували лунати вибухи. Існують занепокоєння, що суніти, які становлять майже 20% населення Іраку, відмовляться від голосування. А це може стати приводом для розмов про відсутність їхнього представництва в органах влади — а також про нелегітимність виборів. Самі іракські власті більш оптимістичні. Під час телефонної прес- конференції напередодні виборів для європейських журналістів, на якій із українських видань була представлена газета «День», член центвиборчкому Іраку Фарід АЙЯД наголосив, що «суніти матимуть змогу брати участь у виборах».

За його словами, інтереси сунітського населення на виборах представляють 25 партій, і лише дві політичні сили відмовилися від участі... «Ми маємо достатньо статистичних даних, щоб говорити, що більшість сунітів братимуть участь у виборах», — наголосив пан Айяд. Відповідаючи на запитання «Дня» про те, яким є ризик визнання виборів нелегітимними, представник ЦВК наголосив, що «вибори пройдуть добре й результат буде позитивним». «Ми запросили весь іракський народ прийти та взяти участь. Ми не хочемо проводити різницю між іракцями — цей суніт, а цей шиїт. Ми вже бачили це в минулому. Тепер інша ситуація», — зазначив пан Айяд. Він висловив сподівання, що у виборах візьме участь 60 — 65% іракців.

Сподівання іракців підкріплені чималою кількістю заходів, які мають забезпечити чесність виборчого процесу. По-перше, у іракців братимуть відбитки пальців, аби уникнути голосування однією й тією ж людиною кілька разів. По-друге, в Іраку відмовилися від пересувних урн. По-третє, персонал іракського ЦВК навчався працівниками ООН, які мають величезний міжнародний досвід участі у виборах. Чи не побояться громадяни прийти на дільниці? Пан Айяд гадає, що ні. «Я не думаю, що терористи зможуть стати на заваді мільйонам виборців, які прийдуть проголосувати. Ми впевнені, що іракський народ зможе протистояти цим терористам. Ми прогнозуємо, що близько 14 млн. виборців могли б проголосувати», — вважає представник ЦВК.

У Іраку максимально посилені заходи безпеки. Виборчі дільниці охоронятимуть іракські війська та поліцейські. Навколо багатьох дільниць для голосування створенні потрійні кордони, повідомляє Бі-Бі-Сі. Розташування більшості дільниць трималося до останнього в секреті — це було зроблено для того, щоб унеможливити підривні акції. Відповідаючи на запитання «Дня», яка роль відведена іноземним контингентам у день виборів, Фарід Айяд зазначив, що «іракська поліція може попросити міжнародні сили про допомогу». Проте він не уточнив, контингентів яких саме країн це стосується... Як повідомляла цього тижня прес-служба Міноборони, українські миротворці не охоронятимуть виборчі дільниці. Водночас разом із військовими іракської поліції і Національної гвардії наші вояки розгорнуть блокпости на в’їздах до міст Аль-Кут, Ес-Сувейра та Сарабаді... Про результат виборів, сподіваються іракці, стане відомо в найближчі три-п’ять днів.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: