За її словами, повідомлень про враження подібною інфекцією на території України поки що не надходило. (Загалом же у нас періодично реєструються спорадичні — поодинокі — випадки геморрагічної лихоманки.) Однак у зв'язку із близькістю вогнища інфекції до України (Ростовська область межує із Донецькою) наше МОЗ в понеділок надіслало запит до відповідного російського міністерства. Однак жодних офіційних повідомлень із сусідньої країни українські медики не отримували, черпаючи інформацію лише із преси.
Російські медики, судячи з повідомлень медіа, спантеличені «новим» захворюванням. Тим часом у станиці Облівська Ростовської області РФ кількість осіб, котрі заразилися досі ще не ідентифікованою інфекцією, досягла 136, із них — 61 дитина. Як повідомили Інтерфаксу в прес-службі міністерства з надзвичайних ситуацій РФ, усіх хворих госпіталізовано до лікарень станиці Облівська та Ростова-на-Дону. На 20 липня від інфекції померли 6 осіб, із них — троє дітей.
Як повідомила кореспондентові РІА «Новини» начальник епідвідділу Держсанепіднагляду Росії Галина Лазикова, згідно з лабораторними дослідженнями, проведеними в Інституті вірусології, причиною епідемії може бути вірус геморрагічної «кримської» лихоманки. Утім, остаточний висновок, вважають фахівці цього інституту, можна буде зробити за 2-3 тижні, коли вірус виділиться.
Вірус геморрагічної «кримської» лихоманки відкрито 1944 року в Криму (в інших джерелах її називають «конго- кримською»). Слід зазначити, що в 50-ті роки у Ростовській області вже було зафіксовано спалах подібної лихоманки. Як правило, хворі вмирають від крововиливу у внутрішні органи, у тому числі в мозок. Збудником захворювання є кліщ, що живе на теплокровних тваринах, зокрема на коровах, конях. Розносниками кліща є миші й зайці. Як повідомила Г. Лазикова, ефективного засобу від вірусу, що викликає цю хворобу, поки що немає, тому лікування людей, котрі постраждали, симптоматичне, спрямоване на зміцнення капілярів і усієї імунної системи.
Однак, як повідомляється на сервері «Провінційна Кривда», один із провідних російських фахівців професор Олена Ліщинська стверджує, що «клінічна картина захворювання є нетиповою ні для конго-кримської геморрагічної лихоманки, ні для ентеровірусів, ані для кліщового енцефаліту, ні для повітряно-крапельних інфекцій». Спалах у станиці Облівська має особливості, відмінні від усіх уже вивчених захворювань.
У понеділок заступник директора Інституту вірусології з науки Петро Дерябін заявив кореспондентові ІТАР-ТАРС, що поки що походження вірусу не визначене, а надіслані з місця події матеріали «підтанули» в дорозі, й тепер фахівці очікують надходження додаткових сироваток.
Тим часом «шість випадків захворювань на геморрагічну лихоманку зафіксовано у Ставропольському краї, три з них закінчилися летально», — повідомив кореспондентові РІА «Новини» директор Ставропольського науково-дослідного протичумного інституту професор Віталій Єфременко.
За його словами, хвороба виникає від укусу кліщів, вогнище зараження виявлено в сусідньому з Дагестаном Нафтокамському районі, а смертельний наслідок — результат того, що люди пізно звернулися до лікарів. Він підтвердив, що виявлені в Ставропольському краї захворювання ідентичні за своїми ознаками до тих, які зафіксовано в Ростовській області. За повідомленням комітету охорони здоров'я, сьогодні під наглядом лікарів за підозрою в зараженні цим гострим інфекційним захворюванням у медичних установах Волгоградської області перебувають 32 особи, усі вони — жителі сусідньої Ростовської області. Одночасно в Клетському, Суровикінському, Чорнишківському районах, що мають адміністративний кордон із Ростовською областю, з метою попередження поширення геморрагічної конго-кримської лихоманки волгоградськими медиками й працівниками санепіднагляду здійснюються жорсткі заходи профілактичного характеру. Заборонено торгівлю продуктами харчування, фруктами й овочами на всіх ринках, купання в ріках і водоймищах. Проводяться медогляди жителів і приїжджих із інших регіонів.
Щодо виникнення епідемії існує ще одна цікава думка, висловлена в Інтернет-форумі «Провінційної Кривди»: «На основі всіх непрямих фактів гіпотетично неважко передбачити, що має місце результат витоку або застосування біологічної зброї... Як відомо, після прийняття конвенції про заборону БО 1972 року і Союз, і Штати продовжували роботи по створенню БО. У 80-ті роки виконувалися роботи з клонування й аналізу генома збудників сибірської виразки, чуми, вірусу жовтої лихоманки, вірусу Денге, збудників численних геморрагічних лихоманок...»
Дивна поведінка місцевої влади, що докладала величезних зусиль до замовчування епідемії в Ростовській області, знайшла б цілком зрозуміле пояснення, якби ця версія підтвердилася, вважають російські ЗМІ.