Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фактор свободи і... підтримки

У Києві нагородили найкращих молодих українських соціологів
12 грудня, 2008 - 00:00
ІНТЕРЕС ДО СЕРЕДНЬОГО КЛАСУ ЗАБЕЗПЕЧИВ ІВАНУ КОЛОДІЮ ПЕРЕМОГУ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Днями в Інституті соціології НАН України відбулася наукова конференція «Соціологія та суспільство сьогодні», присвячена пам’яті Наталії Паніної, у якій взяли участь провідні соціологи України, США, Польщі та Угорщини. У її рамках відбулося нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу «Кращий молодий соціолог року-2008». Цього разу ним став докторант Вищої школи соціальних наук Інституту філософії та соціології Польської академії наук Іван Колодій, який отримав золоту медаль та премію імені Наталії Паніної. Ще 12 молодих науковців отримали почесні дипломи та премії імені Ірини Попової.

— Тема моєї роботи — середній клас як фактор в електоральному процесі до і після помаранчевої революції, — розповідає переможець конкурсу Іван Колодій. — За основу своєї роботи я взяв дані Всесвітнього дослідження цінностей та Європейського соціального дослідження. Дані цих опитувань в Україні мало хто опрацьовував і тим паче поєднував з проблематикою середнього класу. Мене цікавило, чи є середній клас, а саме — інтелігенція, фактором у політичному житті, чи був він таким до 2004 року і чи залишився після нього; чи впливали на те, яку політичну силу люди підтримували, приналежність до класів і чи мали вплив так звані продемократичні цінності — бажання людей отримати більше свободи. Як з’ясувалося, фактор незадоволення рівнем свободи мало впливав на конкретну електоральну ситуацію у 2000 році і після революції. Однак на глобальному рівні уже доведено: те, як люди бачать суспільство, впливає на те суспільство, яке вони згодом отримують.

Інші переможці конкурсу вивчали не менш глобальні питання. Так, один зі срібних призерів — аспірант Інституту соціології НАНУ Сергій Дембіцький, досліджував, як зробити теоретичну підготовку до емпіричного дослідження правильною та ефективною. А лауреат конкурсу — аспірантка Національного університету «Києво-Могилянська академія» Світлана Хутка, свою роботу присвятила розробці індексу соціальної адаптованості особистості.

— Нині у соціології немає індексів, які б дозволяли перейти від вимірювання адаптованості на рівні багатьох соціальних груп до рівня власної особистості, — продовжила Світлана. — Це один з розділів мого наукового проекту, над яким я працюю вже кілька років. Емпірична частина даних грунтується на дослідженнях, проведених у 1992—1996 рр. Це був великий міжнародний проект «Соціальні структури та особистість», який проводив КМІС за підтримки Польської академії наук та дослідницької групи Мелвіна Кона. Тоді вперше в Україні використовувалося багато методик, і дотепер це єдине дослідження, присвячене вивченню соціальної структури та особистості: як вони змінюються у часі, що на них впливає тощо.

За словами одного із засновників конкурсу — заступника директора Інституту соціології НАН України Євгена Головахи, усі роботи були на високому рівні, але журі намагалося бути об’єктивним і справедливим. На думку пана Головахи, подібні конкурси — це той випадок, коли досвідчені соціологи можуть не тільки щось вимагати від молодих учених, а й щось їм дати. Самі ж переможці конкурсу запевняють, що отримані дипломи та медалі — це своєрідний кредит довіри від старших колег, і вони обов’язково його виправдають.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: