Ювілейна «Червона Рута-2009» триватиме до 20 вересня. Саме в цей день відбудеться урочистий концерт-закриття фестивалю, який обіцяє бути безпрецедентним у кількості знакових для сучасних українських підмостків виконавців. Зокрема, на стадіон «Буковина» вийдуть «Полікарп», Катя Чілі, «Гуцул Каліпсо», «Очеретяний кіт», «Крихітка Цахес», Едуард Драч, «Вій», Марія Бурмака, «Сестри Тельнюк», «Мертвий півень», «Плач Єремії», «Кому вниз», «Моторролла», «Тартак», Андрій Миколайчук, ВВ.
Символічно, що «Червону Руту», фестиваль, який свого часу став знаковим не лише для Нової української музики, але й для Української Держави (що з’явилася на політичній мапі світу двома роками пізніше), двадцять років по тому завершатиме Молитва та Гімн України, який гурт ВВ виконає разом зі всіма учасниками фестивалю.
— Я вже брав участь у «Червоній руті», але не у 1989 році, а у севастопольському та харківському фестивалі. Але мені доводилося дуже багато чути про те, що значила найперша «Червона рута». Це фестиваль, який має історію, — зазначив Євген НИЩУК, актор театру та кіно, ведучий фестивалю «Червона Рута-2009» у коментарі «Дню». — Майже всі сучасні українські зірки є вихідцями з того фестивалю. Тому участь у «Червоній руті-2009» для мене — честь. Це справді український фестиваль, який має певну концепцію. Це не просто один-два концерти, якась «соляночка», як то часто буває на фестивалях. «Червона Рута» — об’ємна, бо навіть у цей кризовий рік тут є театр, кіно, живопис, вироби народних майстрів, книги, аудіопродукція. Це свідчить про те, що культурний розвиток України триває.
20 вересня з головного майданчика фестивалю оголосять також переможців конкурсної програми фестивалю, яка цього року проходить у чотирьох номінаціях: акустична, танцювальна, поп, рок та «інша» музика.
На момент здачі номеру в друк журі визначилися з номінантами на відзнаки у жанрі сучасної танцювальної музики («Найс дей», Харків, «Бабка Рапуха та козак Амур», Харків; «Р.К.С.», Кременчук; «Хіп-хоп фемелі», Хмельницький), акустичної музики (Брати Золотухіни, Луганськ; «Трикита», Миколаїв; Кинів Роман, Ужгород, «Цвіт Кульбаби», Івано-Франківськ, «Телері», Київ) та популярної музики (з-поміж 33 учасників було відібрано 14 осіб). Попереду — визначення номінантів у жанрі рок-музики, яке, з огляду на велику кількість виконавців, відбуватиметься протягом двох днів.
— У 2008 році фестиваль провів 25 вибіркових конкурсів, які охопили всі області України, у тому числі й АР Крим. Було прослухано 4126 конкурсантів, це надзвичайно велика цифра. Серед них у рок-музиці — 823 гурти. У Чернівцях були відібрані найкращі з тих конкурсантів, які взяли участь по всій Україні, це 385 осіб з усіх регіонів, — слова Мирослава МЕЛЬНИКА, виконавчого директора фестивалю «Червона Рута», цитує прес-служба фестивалю. — Повірте, те, що ми привезли сюди, в Чернівці, не показують по телебаченню. Це фактично та масова культура, яка побутує в народі й серед молоді. На жаль, ця культура не присутня на телеканалах та радіостанціях, оскільки там ми бачимо лише офіційні обличчя, тільки виконавців, які відбираються комерційно і які не представляють жодного інтересу для 90 відсотків молоді. На жаль, виконавці, яких представляє «Червона Рута», як правило, приховані від загалу, вони не мають інформаційного виходу. І справа тут не в грошах, а у ставленні та самій системі, яку нам із молодим поколінням журналістів треба організувати. І нам разом потрібно сформувати нову українську естраду.
Окрім потужної музичної програми, у програмі фестивалю на найближчі два дні — безліч подій — ярмарок народних ремесел, виступ кобзарів, круглий стіл «Українська музика через 20 років: від Рути до Рути» (цю важливу дискусію «День» висвітлюватиме детально), ярмарок книги та української музики, «Дні українського кіно», театральні вистави. Попереду — ще безліч музично насичених подій, подробиці яких ви дізнаєтесь та побачите на фото в найближчих номерах «Дня».