Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фінансові розвідки Європи об’єднуються

11 листопада, 2004 - 00:00

«Україна досягла великих успіхів у створенні системи боротьби з фінансовим тероризмом, — вважає перший віце-прем’єр-міністр України, міністр фінансів Микола Азаров. — Але тільки об’єднання зусиль всіх фінансових розвідок допомо жуть нам остаточно перемогти це явище». Ці слова передували тематиці дводенного міжнародного семінару «Поглиблення інформаційного обміну між підрозділами фінансових розвідок в рамках проекту Ради Європи MOLI-UA», що відкрився сьогодні в Києві.

Нагадаємо, що MOLI-UA — це проект, спрямований на створення в Україні повноцінно функціонуючої системи боротьби з відмиванням прибутків і фінансуванням тероризму. «Ми завжди приділяли багато уваги питанням фінансових розвідок, — заявив представник Ради Європи Пшемислав Мусялковський. — Проект співпраці з Україною входить до ряду наших основних проектів, і ми сподіваємося налагодити міцні зв’язки між вашою країною і іншими європейськими країнами». Основна мета семінару — поліпшити співпрацю між підрозділами фінансових розвідок різних країн, з’ясувати можливості і труднощі обміну інформацією і обговорити «цікаві» моменти і проблеми, що виникають під час діяльності цих структур.

«Про відмивання брудних грошей говорилося вже неодноразово, але в останні два роки питання про боротьбу з таким явищем стало порушуватися особливо часто. Насамперед ми його пов’язуємо з появою підозрілих грошей в нашій країні, — сказав, відповідаючи на запитання «Дня», голова Державного департаменту фінансового моніторингу Сергій Гуржій. — Можу зазначити, що вже виявлено випадки появи брудних коштів із зарубіжжя, в судах є вже матеріали про них, є і готові рішення судів». Але, незважаючи на таку активність, Україні впоратися самостійно з відмиванням незаконних грошей складно. Як вважають учасники семінару, головне до чого мають прийти всі фінансові розвідки, — до розуміння потреби обміну досвідом і агентурними даними. На думку Азарова, розвідкам треба не наздоганяти терористів, вивчаючи запропоновані ними схеми відмивання грошей, а діяти на випередження, роблячи припущення про те, якими схемами скористаються терористи. З ним цілком згодна виконавчий директор MOLI-UA Крістен Мандруп, яка заявила, що, якщо вже гроші можна передати за секунди, то фінрозвідки мають працювати просто з неземними швидкостями.

Для цього на семінарі пропонувалося посилити увагу до навчання співробітників. На загальну думку, кваліфікованих фахівців не вистачає всім фінансовим розвідкам. Адже їхні фахівці мають не тільки досконально знати закони, а й банківську справу, бухоблік. І все це — не гірше за професійних економістів.

У підсумку представники всіх країн, що беруть участь у конференції 16 країн, погодилися в одному: брудні гроші — сильна зброя в руках тих, кому вони належать, і тільки спільні зусилля всіх допоможуть створити відносний економічний комфорт в Європі.

Наталя ГУЗЕНКО, «День»
Газета: